Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Tylko nie pal

     Palenie tytoniu jest najważniejszym czynnikiem powodującym powstanie śmiertelnej choroby - nowotworu złośliwego - głównie płuc (90% zachorowań), krtani, jamy ustnej, gardła, przełyku (80-90%) ale także pęcherza moczowego i trzustki (30%) oraz nerki, żołądka i szyjki macicy. Ponadto zawały, udary a także nienowotworowe choroby płuc również w dużej mierze spowodowane są tym nałogiem (odpowiednio 25-40% i 70%). Szacuje się, że każdego roku z powodu palenia tytoniu umiera przedwcześnie w naszym kraju 100 tys. osób (ok. 30% wszystkich zgonów!). Nic zresztą dziwnego, skoro w dymie tytoniowym zawartych jest blisko 4000 substancji, w tym ok. 40 znanych kancerogenów! Nie tylko palący cierpią - osoby z otoczenia są również narażone (dla przykładu ryzyko raka płuca u żony palacza jest średnio większe o 20%). Przy tym mało już ważne są argumenty, o ogromnych kosztach finansowych, osłabionym smaku i powonieniu, nieprzyjemnym zapachu ubrań czy włosów.

     Przytoczone liczby szokują i zmuszają do pytania-dlaczego ludzie nadal sięgają po papierosa? Wprawdzie to głównie nastolatki zasilają szeregi palących - w Polsce codziennie 500 nieletnich zaczyna palić. W tym okresie życia trudno jest o w pełni krytyczną i odpowiedzialną decyzję, a wizja palenia jako zajęcia dla "twardzieli" albo artystów, wytworzona przez producentów papierosów, jest nęcąca. Ale dlaczego ciągle palą dojrzali, odpowiedzialni ludzie świadomi śmiertelnego ryzyka? Istnieje szereg psychologicznych mechanizmów obronnych polegających na wypieraniu zagrażających informacji, bagatelizowaniu ich znaczenia, usprawiedliwianiu złego postępowania: "...Znam ludzi, którzy całe życie palili 1 żyli 100 lat... Znajomy nie palił a i tak miał raka... Ja palę lighty..." - rodziny palących znają te i inne powiedzonka na pamięć. A propos - papierosy light w najmniejszym stopniu nie zmniejszają negatywnych skutków zdrowotnych!.

     W każdym wieku warto rzucić palenie! Korzyści pojawiają się już po... 20 min (spadek ciśnienia tętniczego), po 1-3 miesiącach znacznie poprawia się kondycja fizyczna, ustępuje kaszel, po 1-5 latach spada o połowę ryzyko zawału i raka, a całkowicie obniża się po 10-15 latach. Im wcześniej zerwiemy z nałogiem, tym lepiej i łatwiej to osiągnąć. Najważniejsza jest mocna motywacja i cierpliwość - często udaje się dopiero podczas kolejnej próby. Osoby silnie uzależnione mogą potrzebować pomocy w postaci psychoterapii (np. grupy wsparcia), leczenia behawioralnego (nauka odpowiednich zachowań) czy farmakoterapii - jeśli trzeba, warto sięgnąć po te metody, aby osiągnąć ten wspaniały cel.

     Tak więc mamy z jednej strony ryzyko skracających życie chorób i spadek jego jakości plus nieprzyjemny zapach w całym domu i ogromne sumy pieniędzy dosłownie spalone, z drugiej zaś zdrowie i lepszą kondycję, odbieranie świata pełnią smaku i zapachu, młodszą cerę... wybór jest dziecinnie prosty.


Mariusz Kotowicz

lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 13 grudnia 2009


   

Wasze komentarze:
 on: 14.01.2010, 19:05
 motywujacy artykul, warto rzucic palenie bo szczerze mowiac kompletnie nic ono nie daje, tylko niszczy zdrowie i zycie
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej