Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kiedy zgłosić się do lekarza

     Chcę dziś zwrócić uwagę Czytelników na objawy, których nie powinniśmy bagatelizować, a jeśli się utrzymują, powinniśmy zgłosić się do lekarza domowego. On, po badaniu i ewentualnym wykonaniu dodatkowych badań, skieruje nas do specjalisty. O każdym z tych objawów można napisać wiele i mogą one występować przy wielu schorzeniach.

     Bóle głowy - mogą być związane nie tylko z przemęczeniem, ale też być pierwszym objawem nadciśnienia tętniczego lub patologii w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (neurolog) lub wad wzroku (okulista).

     Zawroty głowy - laryngolog, neurolog, chirurg lub chirurg naczyniowy po badaniu usg tętnic szyjnych. Chrypka - utrzymująca się poza przeziębieniem wymaga badania laryngologicznego strun głosowych i krtani.

     Powiększenie obwodu szyi - szybkie męczenie, nadpobudliwość, pocenie może sugerować choroby tarczycy (usg tarczycy, endokrynolog).

     Kaszel, krwioplucie - poza infekcją dróg oddechowych - warto wykonać rtg klatki piersiowej, ew. tomografię klatki piersiowej.

     Bóle kończyn górnych, drętwienie - zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, rtg odcinka szyjnego kręgosłupa (ortopeda).

     Bóle kończyn dolnych, obrzęki, drętwienie kończyn, bóle łydek przy chodzeniu - chirurg, ewentualnie usg żył lub tętnic kończyn dolnych. Jeśli występują też bóle krzyża (rtg odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa).

     Bóle brzucha - usg jamy brzusznej, gastroskopia (badanie żołądka i ew. początkowego odcinka dwunastnicy) (chirurg, gastrolog).

     Krwawienie z odbytu (z dolnego odcinka przewodu pokarmowego) i/lub zaparcia - badanie przez odbyt, rektoskopia (badanie wziernikiem ok. 15-25 cm końcowego odcinka jelita grubego), kolonoskopia (badanie endoskopem całego jelita grubego) (chirurg, gastrolog).

     Krwawienie (poza okresem) i upławy z dróg rodnych - ginekolog.

     Zmiany na skórze, znamiona - dermatolog, chirurg.

     Częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy, większe pragnienie - internista (kontrola poziomu cukru).

     Powiększenie węzłów chłonnych, utrzymująca się podwyższona temperatura - wymagają pełnego wyjaśnienia ich przyczyny.

     Na koniec należy przypomnieć o badaniu, a właściwie samobadaniu piersi przez kobiety.

     Wymienione objawy to jedynie wskazówki. Rozpoznanie choroby możliwe jest dopiero po zbadaniu chorego i zinterpretowaniu badań dodatkowych przez lekarza. Warto skorzystać z zaproszenia na pojawiające się darmowe badania jak mammografia, kolonoskopia, cytologia. Raz w roku warto wykonać: morfologię, jonogram, EKG, rtg kip, mammografię i/lub usg piersi a także cytologię przez kobiety, badanie PSA i/lub usg prostaty przez mężczyzn. To od nas pacjentów zależy, czy i kiedy rozpocznie się leczenie. Badania okresowe, które wielu z nas traktuje jako niepotrzebne, mogą nam uratować życie.

dr Jacek Waligóra

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"
Idziemy, 1 luty 2009


   

Wasze komentarze:
 Izabela: 13.03.2011, 20:42
 Przykre jest to ,ale ja już straciłam nadzieję w ludzi :( Przeżyłam trochę lat i to czego doświadczyłam od ludzi przyprawia mnie zgrozą.Nie ma w ludziach już tego co nazywa się MIŁOŚCIĄ BLIŹNIEGO ! Narodziła się ZAZDROŚĆ, NIENAWIŚĆ wpajana już w dziecięcych latach:( Co się powie Panu Bogu kiedy stanie się przed Jego obliczem? Że było się katem dla siostry ,brata?
 Kasia: 20.02.2009, 22:36
 Do Dr.Jo polecam książke Glorii Polo ale jej nie można kupić nigdzie co najwyżej dostać. Wejdź na www.glorapolo.net Swiadectwo przebywania u bram Nieba i piekła, piękna książka. Opisuję wszystko to, co wydarzyło się od momentu uderzenia przez piorun przez rozmowę z Matką Boską i Panem Jezuskiem przed decydującym monentem (niebo lub piekło) Księga życia ukazana jej przez Pana i inne świadectwa naszej wiary. Polecam to świadcetwo i będę się za Ciebie modlić.
 Mika: 11.12.2007, 16:58
 Ten tekst dotyczy również mnie:boję się ludz, unikam ich a jednocze¶nie ich potrzebuję. Ale tak sobie my¶lę, że bardzo dużo jest w naszych rękach. Trzeba zacz±ć w drugim człowieku widzieć przyjaciela, najlepiej jak tylko można wypełniać swoje obowi±zki, widzieć cuda każdego dnia. Wierzę, że modlitwa pomoże Nam w odnalezieniu szczę¶cia.Pozdrawiam :-)
 Piotr: 17.11.2007, 18:53
 Chcialbym sie zataic glebiej w slowa prady, bo prawdy mi bardzo brakuje ale boje sie ze ta prawda pokaze mi ze musze nad soba popracowac, a to jest moj problem, bojke sie tego jaki jestem, moze potrafilbym skrzywdzic drugiego czlowieka po to by pozostac kims kim znam sie od lat i tym samym do niczego niejde. Jestem w kropce. Niektore cytaty z biblii sa piekne, to przyznaje.
 Piotr: 17.11.2007, 18:41
 Chcialbym sie zataic glebiej w slowa prady, bo prawdy mi bardzo brakuje ale boje sie ze ta prawda pokaze mi ze musze nad soba popracowac, a to jest moj problem, bojke sie tego jaki jestem, moze potrafilbym skrzywdzic drugiego czlowieka po to by pozostac kims kim znam sie od lat i tym samym do niczego niejde. Jestem w kropce. Niektore cytaty z biblii sa piekne, to przyznaje.
 Doroti: 15.10.2007, 22:39
 od ponad 4 lat walczę z nisk± samoocen±. nie potrafię siebie zaakceptować. do tej pory nie potrafię. byłam blisko Boga, odchodziłam, wracałam... bardzo dużo sie za to jednak modliłam. ale zauważyłam że Bóg czasem działa wbrew człowiekowi. nie chodzi mi tylko o t± sprawę. nie rozumiem tego. nienawidz± siebie. moje serce kilka razy kto¶ mocno zranił. nie potrafię zaufać, pokochać. czuję się nikim. no to gdzie ten Bóg? i Jego miło¶ć? dla wybrańców....?
 dziewczyna: 01.10.2007, 21:22
 wiele w życiu mi sie udało, osi±gnęłam naprawdę dużo, a mimo to czuje się gorsza od innych, i choć wiele ludzi mi mówi ze jestem spoko, nie może to do mnie dotrzeć, boje się braku akceptacji.Idę drog± Boż±, ale nie potrafie tak do końca w pełni się zaakceptować. Poruszyły mnie słowa:Je¶li odrzucam siebie takiego lub tak± jak± stworzył mnie Bóg, bł±dzę. Obrażam Boga, mówi±c mu że jest absolutnym bezgu¶ciem."Będę dalej pracować.dziękuję za pouczaj±cy tekst.
 Asia: 11.08.2007, 10:13
 Ja kocham siebie ale mam wrażenie ze inni postrzegaja mnie jak kakiegos dziwolaga. jestem podobno ¶liczna jak aniołek a nie potrafie wsród ludzi byc do konca soba. Postanowilam nad soba popracowac i w 1000000% zaufac Jezusowi, ON mnie nie zawiedzie!
 Dr.Jo: 04.02.2007, 21:28
 Oznaki i symptomy samoodrzucenia - z tych 11 mnie tyczy sie 10. Nienawidze siebie i czesto nie widze sesnu zycia. Ktos mi powiedzial ze uzalam sie nad soba...bardzo mnie to zabolało. A ja poprostu chcialbym byc kims...ale mi nie wychodzi...


 kochana: 20.10.2006, 21:45
 nigdy tego nie odczuwłam,aleod pewnego czasu nie akceptuje do końca siebie nie chcę tego! dzęki za pomoc musze, nad sob± pracować a jako hasło przeodnie wybrałam sobie zdanie: Nie lękaj się więc ani nie przerażaj bo dok±dkolwiek pójdziesz jest z tob± Pan,Bóg twój. wszystkim, którzy maj± ten sam problem mówię: jeste¶cie piękni tak jak piękny jest Bóg
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej