Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Narodziny dziecka

     Zbliża się ten wielki dzień, w którym rodzi się Twoje dziecko. Twoje, niepowtarzalne, bo każdy człowiek jest inny, choć pochodzi od tej samej matki i tego samego ojca. Nawet bliźnięta jednojajowe mimo ogromnego podobieństwa mają pewne cechy fizyczne i psychiczne, które pozwalają odróżnić je od siebie.

     Ten wielki dzień na ogól następuje po 280 dniach od dnia poczęcia. Po takim okresie życia w łonie matki dziecko daje sygnał, że jest już gotowe, dojrzale, potrafi samodzielnie oddychać, potrafi ssać i potykać pokarm, potrafi strawić go i wydalić. Jego serce i układ krążenia mogą pracować niezależnie od serca i układu krążenia matki. Można wymieniać wiele więcej cech dojrzałości dziecka, które składają się na gotowość do narodzin. Każda kobieta, nawet jeżeli rodzi kolejne swoje dziecko, odczuwa pewien lęk, niepokój, niepewność, gdy zbliża się planowany termin porodu.

     Sposób obliczania terminu porodu znany jest od dawna. Oblicza się według formuty Naegelego: do pierwszego dnia ostatniej miesiączki matki dodaje się 7 dni i jeden rok i odejmuje 3 miesiące. Np. gdy ostatnia miesiączka rozpoczęta się 4 listopada, to prawdopodobny termin porodu nastąpi około 11 sierpnia następnego roku. Można również oznaczać datę porodu od dnia pierwszych odczuwanych przez kobietę ruchów dziecka. Kobiety, które oczekują na swoje pierwsze dziecko, zwykle czują pierwsze ruchy dokładnie w połowie ciąży, kobiety, które już rodziły, mogą odczuć ruchy dziecka dwa, a nawet cztery tygodnie wcześniej. Wyraźniej czują ruchy dziecka kobiety szczupłe. Przytoczone sposoby ustalania terminu porodu zostały opracowane na podstawie wielowiekowych obserwacji przebiegu ciąży i porodu i biorą swój początek w medycynie ludowej.

     Stosując nowoczesną technikę obrazowania dziecka w łonie matki przy pomocy badania USG, można dokładniej ustalić jego rozwój i dojrzałość oraz zdolność do samodzielnego życia, ale i ta metoda nie jest na 100 proc. pewna i zdarzają się odchylenia od wyznaczonego terminu porodu. Termin porodu jest zawsze pewną niewiadomą i może zaskoczyć wcześniejszą datą lub budzić niepokój jej opóźnieniem. Dlatego lekarz położnik przygotowuje kobietę, że poród może nastąpić dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po ustalonym terminie. Ten dwutygodniowy margines mieści się w granicach błędu obliczeń zależnych od dnia jajeczkowania i dnia poczęcia. Dlatego kobieta w dniach zbliżającego się porodu wymaga wsparcia, opieki, pomocy i obecności osoby kochającej ją i mające się urodzić dziecko. Czas poprzedzający poród zwykle poświęca się w rodzinie na przygotowanie specjalnego miejsca dla dziecka - kącika we wspólnej sypialni, a gdy dziecko podrośnie, osobnego dziecięcego pokoju. Taki czas nazywany jest przez psychologów okresem "wicia nowego gniazda".

     W naszym kraju większość kobiet rodzi dziecko w szpitalu. Poród domowy to rzadkość, chociaż w krajach Europy zachodniej wiele kobiet rodzi dziecko w domu. Wymaga to jednak specjalnej organizacji opieki położniczej, którą u nas trudno jest zapewnić. Lęk przed porodem, a właściwie przed bólem, powoduje, że często kobieta domaga się znieczulenia lub cięcia cesarskiego. Poród ze znieczuleniem przez cięcie carskie nie jest obojętny dla dziecka. Wykazano na tysiącach obserwowanych noworodkach urodzonych przy pomocy cięcia cesarskiego, że częściej niż po porodzie "siłami natury" występują u nich zaburzenia oddychania i krążenia, częściej dochodzi do niewydolności oddechowej i zmian zapalnych w płucach.

     Dlatego tak ważne jest przygotowanie kobiety do porodu. Tak ważną rolę odgrywają tzw. szkoły rodzenia dla dwojga rodziców, w których mąż uczy się, jak wspierać żonę w trudnym dla niej okresie. Dobrze przygotowana do porodu kobieta rodzi szybciej i szybko zapomina o trudach rodzenia. Nowonarodzone dziecko, jego dotyk, jego zapach, ssanie piersi szybko wymazuje z pamięci to, co było przykre. Pozostaje uczycie radości i szczęścia. Oto narodzi) się nowy człowiek. Oto nasze cudowne dziecko.

Lek. pediatra Teresa Kibalenko-Nowak

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 grudnia


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej