Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Drożdżyce i grzybice

     Grzybica należy do bardzo rozpowszechnionych schorzeń. Dotyczyć może skóry gładkiej, owłosionej, paznokci, a nawet narządów wewnętrznych. Czynnikami usposabiającymi są miejscowe warunki na skórze, a zwłaszcza wilgotność, ciepło i skład lipidów powierzchniowych. Z czynników ogólnoustrojowych podstawową rolę odgrywa stan immunologiczny - osoby z obniżoną odpornością częściej zapadają na te infekcje.

    Samodzielne, najczęściej zbyt krótkie leczenie, oez odkażania obuwia, bez profilaktyki prowadzi do kolejnych nawrotów.

     W związku z szeroko stosowanymi antybiotykami, kortykosteroidami, środkami immunosupresyjnymi, zakażeniami HIV wzrasta ilość zachorowań na drożdżyce i zakażenia pleśniowcami.

     Najczęściej występują grzybice stóp. Ocenia się, że dotyczą one nawet 30% populacji, a w niektórych środowiskach - górnicy, sportowcy - nawet do 70%. Do zakażenia dochodzi najczęściej na basenach, w łaźniach, przez buty i skarpety; częste są one u osób przebywających w ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach, zwłaszcza noszących gumowe obuwie, również wśród sportowców, stąd nazwa "stopa atlety". Najbardziej charakterystyczne jest zajęcie przestrzeni międzypalcowych (między III i IV oraz IV i V palcem), gdzie pojawiają się ogniska rumieniowo-złuszczające z maceracją naskórka; ale mogą też przechodzić na pozostałe przestrzenie międzypalcowe i inne okolice stopy.

     Obraz grzybicy stóp bywa różny. Może to być tak zwana grzybica potnicowa, gdy stwierdzamy liczne pęcherzyki mogące tworzyć duże ogniska wysiękowe. Czasem towarzyszy jej tak zwana potnica odczynowa, czyli poronne pęcherzyki i złuszczanie na dłoniach. O grzybicy należy też myśleć, gdy widoczne są rogowaciejące zmiany z licznymi popękaniami, zwłaszcza gdy zajęte są również paznokcie. O rozpoznaniu grzybicy powinno decydować badanie mykologiczne, czyli badanie zeskrobanego ze zmian naskórka bezpośrednio pod mikroskopem i hodowla. Badanie to warto zrobić przed rozpoczęciem leczenia. Na ogół wystarczające są leki zewnętrzne. Należy je stosować jeszcze przez 7-10 dni po ustąpieniu objawów grzybicy, przeprowadzić odkażanie obuwia (formaliną lub chinoksyzolem) i skarpet (formaliną lub pranie w temp. powyżej 60 st. C). Potem warto profilaktycznie stosować pudry przeciwgrzybiczne, walczyć z potliwością stóp, dokładnie suszyć je po myciu, stosować ochronne obuwie na basenach i w innych miejscach publicznych, nie pożyczać obuwia, a używane zawsze odkazić.

     Jeszcze kilka słów o grzybicy paznokci, która jeśli dotyczy kilku paznokci, powinna być leczona preparatami doustnymi. Ponieważ są to leki, które mają wiele skutków ubocznych, a także często wchodzą w interakcje z innymi - przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy wykonać badanie mykologiczne. Nie każdy paznokieć białawy, żółtawy, pogrubiały jest zakażony grzybicą. Często wyglądają tak paznokcie po urazach mechanicznych u osób, które dużo chodzą, biegają, noszą niewłaściwe obuwie lub u osób z upośledzonym krążeniem. Stosuje się wtedy leki przeciwgrzybicze doustne, nie uzyskując odrostu prawidłowego paznokcia.


dr. Aldona Uzarowicz
dermatolog


Tekst pochodzi z Tygodnika

23 maja 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej