Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kamica nerkowa

     Kamica nerkowa występuje ponad 2% populacji, częściej u mężczyzn, stwierdzono także rodzinną skłonność do tworzenia się kamieni. Ich przyczyną jest wydalanie nadmiernej ilości wapnia, szczawianów, fosforanów lub kwasu moczowego przez nerki. To właśnie z nich powstają kamienie - szczawiany i fosforany wapnia stanowią 80% wszystkich kamieni. Kamienie moczanowe występują tylko w 15%, a jeszcze rzadziej, około 5% to tak zwane kamienie struwitowe wytwarzane przez bakterie u osób z przewlekłym stanem zapalnym.

     Czynnikami, które sprzyjają wytwarzaniu kamieni są zastój moczu, zakażenia dróg moczowych, nieprawidłowe odżywianie oraz odwodnienie.

     Kamica dróg moczowych długo przebiega bezobjawowo. Często jest rozpoznawana przypadkowo, kiedy w badaniu moczu stwierdza się podwyższoną ilość krwinek czerwonych. Początkowo w nerkach pojawiają się bardzo drobne złogi, tak zwany piasek, potem tworzą się z nich większe kamienie. Jeśli złogi zaczną przesuwać się z nerki do jej ujścia, a potem do moczowodu, pojawiają się dolegliwości. Kamień utrudnia przepływ moczu. Pojawiają się wtedy silne bóle okolicy lędźwiowej o charakterze kolki, pronieniujące do pachwiny. Towarzyszą im nudności, wymioty i krwinkomocz, a jeśli dojdzie do zakażenia dróg moczowych występuje także gorączka.

     Kamicę dróg moczowych najczęściej rozpoznaje się, wykonując badanie USG jamy brzusznej. Zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, urografia oraz tomografa komputerowa są także wykorzystywane w diagnostyce. Trzeba jednak pamiętać, że kamienie moczanowe nie są widoczne w badaniach rentgenowskich.

     W leczeniu napadu kolki nerkowej stosuje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Konieczne jest picie dużej ilości płynów, wskazane są ciepłe okłady i kąpiele.

     Niewielkie kamienie - do 6 mm - zwykle wydalane są drogą fizjologiczną z moczem, niestety takiemu "porodowi" towarzyszą zawsze bardzo silne bóle (z tego właśnie powodu mamy określenie "urodzić kamień"). W przypadku większych kamieni potrzebne są metody inwazyjne - usunięcie endoskopowe lub kruszenie kamieni ultradźwiękami (lipo-trypsja), czasem nawet leczenie operacyjne.

     Bardzo ważne jest zbadanie składu kamienia. Od tego zależy dalsze leczenie oraz sposoby zapobiegania ponownemu tworzeniu się kamieni. W każdej kamicy zalecane jest picie dużej ilości płynów, przynajmniej 2,5 litra dziennie. Dobrze jest pić wodę także wieczorem i w nocy.

     Natomiast dieta zależy od rodzaju kamieni. I tak w kamicy szczawianowej nie należy spożywać botwiny, szpinaku, szczawiu, rabarbaru, mocnej herbaty, czekolady, kakao, naturalnej kawy. Można za to jeść mięso, jajka, ryby, sałatę, ogórki. W kamicy fosforanowej należy unikać przde wszystkim roślin strączkowych oraz wody mineralnej o zasadowym odczynie, trzeba ograniczyć jajka, mleko, ziemniaki i owoce. W kamicy moczanowej podroby, baranina, śledzie, sardynki, mocna herbata, kawa naturalna, kakao są zabronione, zaleca się za to warzywa, owoce, mleko i produkty mączne (podobna dieta obowiązuje pacjentów z dną moczanową).

     Istnieje pewna skłonność do tworzenia kamieni, kamica dróg moczowych jest właściwie chorobą całego życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i stosowanie odpowiedniej diety. Przed nami, mam nadzieję, ciepłe dni. Osoby z kamicą powinny pić wtedy jeszcze więcej płynów.


Izabela Pakulska
lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 30 maja 2010


   

Wasze komentarze:
 Salsera: 07.06.2010, 23:57
 Ja wlasnie urodzilam swojego ostatniego kamienia. :)
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej