Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Księga Tobiasza - anielska interwencja

Miłość i śmierć, tajemnicza pomoc z nieba i walka z morskim potworem, egzorcyzmy i cudowne uzdrowienie, a przede wszystkim recepta na udane życie małżeńskie - księga Tobiasza intryguje swoją fabułą i zachwyca bogactwem moralnych sensów.

Księga Tobiasza nie jest zapisem rzeczywistych wydarzeń, lecz nowelą, dydaktycznym opowiadaniem, hebrajskim romansem. Autor natchniony, pisząc księgę około 200 roku p.n.e., umieścił wprawdzie bohaterów w historycznych ramach, ale historię i geografię potraktował z "przymrużeniem oka". Stary Tobiasz żył nad wyraz długo: nie tylko widział rozpad Izraela po śmierci Salomona (r. 931), ale i przeżył deportację pokolenia Neftalego (734 r.), zaś jego syn umarł dopiero po upadku Niniwy (612 r.). Autor natchniony nie przywiązywał także wagi do geograficznych szczegółów. Odległość z Ekbatany do Raga ocenił na dwa dni drogi, mimo że dzielące te miejscowości 230 km, armia Aleksandra Wielkiego przebyła w 11 dni. Czytając księgę, miejmy więc na uwadze gatunek literacki, jakim posłużył się autor. W przeciwnym razie w gąszczu trudności warstwy dosłownej możemy zagubić głębokie teologiczne przesłanie tej po mistrzowsku skonstruowanej literacko i pełnej mądrości noweli.

Biblijny romans

Treścią opowiadania jest historia rodziny Tobiasza. Tobiasz ("Jahwe jest moim dobrem") jest pobożnym Żydem z pokolenia Neftalego, mieszkającym na wygnaniu w Niniwie. Za swoje heroiczne przywiązanie do Prawa Mojżeszowego jest prześladowany, ale Bóg, zgodnie ze starotestamentalną zasadą nagrody i kary, hojnie wynagradza jego uczynki miłosierdzia. Jego życie byłoby ciągłym pasmem sukcesów, gdyby Pan nie postanowił wypróbować jego wierności, dotykając go ślepotą. Po kilku latach bezradności Tobiasz zmęczony szyderstwami, prosi Boga o śmierć.

Jednocześnie prosi o to samo Sara ("Księżniczka", "Pani") córka Raguela ("Przyjaciel Boga"), który był krewnym Tobiasza. Jej położenie było równie opłakane. Miała już siedmiu mężów, ale w noc poślubną wszyscy byli zabijani przez demona Asmodeusza ("Niszczyciel" od czasownika szamad - szkodzić). Podejrzenia padają oczywiście na Sarę.

Bóg zlitował się nad Tobiaszem i Sarą i posłał archanioła Rafała ("Bóg uzdrawia"), by z tych dwóch nieszczęść wyprowadzić dobro. Kiedy pozbawiony środków do życia Tobiasz wysyła swojego syna Tobiasza (w oryginale aramejskim te imiona nieco się różnią: ojciec nazywa się Tobi, a syn Tobijah) po przechowywane w Medii pieniądze, na jego drodze pojawia się Rafał przybierając postać ich krewnego Azariasza ("Jahwe pomógł"), syna Ananiasza ("Jahwe jest miłosierny"). Dzięki wsparciu anioła, Tobiasz pokonuje wielką rybę, odzyskuje pieniądze (równowartość 1500 baranów), ale także wygania dręczącego Sarę demona i bierze "Księżniczkę" za żonę. Gdy po bezpiecznym powrocie do domu Tobiasz uzdrawia ślepego ojca, Rafał ujawnia swoją prawdziwą tożsamość i znika, a rodzina Tobiasza wielbi Boga i żyje długo i szczęśliwie.

Małżeństwo prawie chrześcijańskie

Księga Tobiasza to nie tylko barwna powieść przygodowa. W akcję wplecione są bowiem liczne moralne pouczenia. Najważniejsze wydają się wskazówki, jak wieść udane życie rodzinne, gdyż księga ta ma nieocenione znaczenie dla duchowości małżeńskiej. Autor podaje nam wzorowy przykład chrześcijańskiego małżeństwa, zanim na świecie pojawili się chrześcijanie. W teologii autora księgi, małżeństwo jest przymierzem zawartym przed Bogiem, nie dla zaspokojenia egoistycznych potrzeb, ale z miłości do współmałżonka. Ta miłość uzdalnia do pogrzebania siebie i oddania życia dla ratowania współmałżonka. W tym małżeństwie noc poślubna poprzedzona jest modlitwą, a małżonkowie jako "brat" i "siostra" żyją w przyjaźni i wspólnie modlą się o dożycie starości. Dzieci są tu źródłem radości, a oboje rodzice wspierani są i szanowani na równi.

Takie idealne małżeństwo nie jest możliwe bez modlitwy i uczynków miłosierdzia. Na tych dwóch filarach opiera się, zdaniem autora, duchowość człowieka pobożnego i wiernego Bogu. W księdze nie tylko przedstawione są przykłady pięknych modlitw (słowami Tobiasza (13,2-10) modli się Kościół w czasie jutrzni, a zapisana w Wulgacie modlitwa Ragulea stała się inspiracją liturgicznego błogosławieństwa małżonków), ale i dobrych czynów. Wśród nich, według autora księgi, najważniejsza jest, oprócz grzebania zmarłych, jałmużna. Ona jest miłą Bogu ofiarą, która wybawia od grzechu i przynosi życie. Powinna być dawana zawsze, ale w wysokości zależnej od zamożności. To dzięki jałmużnie modlitwa Tobiasza została wysłuchana i Bóg posyłał do niego anioła.

Niebieski towarzysz

Księdze Tobiasza zawdzięczamy też rozwój nauki o aniołach - angelologii. Aniołowie są znakiem Bożej Opatrzności. Oni nie tylko przekazują Bogu modlitwy ludzi, ale także towarzyszą im w codziennym życiu. Są w stanie przybrać postać człowieka tak, że ktoś, komu pomagają, może w ogóle nie być świadomym ich obecności. Będzie widział jak jedzą i piją, ale to będzie tylko złudzenie. Aniołowie pomagają pokonywać trudności i pokazują, jak leczyć choroby. Oni wreszcie podpowiadają, jak mocą Bożą wyrzucać demony. Są więc narzędziami Boga do czynienia dobra na ziemi.

Tobiasz - Chrystus

Jak widzimy, Księga Tobiasza jest pełna głębokich teologicznych treści. Każdy z głównych tematów księgi zasługuje na oddzielne opracowanie. Podsumowując możemy zauważyć, że główne orędzie księgi zawiera się już w imionach bohaterów, które są przy okazji kluczem do zrozumienia zachowań postaci literackich. Imię Tobiasz wskazuje na to, że Bóg jest dobry. Jego dobroć realizuje się wśród trudności i dlatego obok Tobiasza idzie anioł Rafał, który ma moc uzdrawiania człowieka z tego, co mu szkodzi. Demon Asmodeusz nie pozwala Sarze spełnić jej zawartego w imieniu powołania do bycia żoną i matką. Dopiero poślubiona temu, który zna dobroć Boga, zostaje wyzwolona od tego, co ją niszczyło. Bóg jest miłosierny i dlatego nie pozostawia bez pomocy swoich przyjaciół. Komentatorzy* zauważają także duchowy sens tej opowieści. Tobiasz jest typem Chrystusa, a Sara – Kościoła. To On poślubia ludzkość, która zniewolona przez szatana, zamiast przekazywać życie, stała się narzędziem zabijania. Jezus, jednocząc się z Kościołem, mocą Boga Ojca daje życie Nowemu Człowiekowi. Obrazem tej rzeczywistości jest każde chrześcijańskie zjednoczenie małżonków.

Karol Madaj

Wśród duchowych komentarzy do księgi Tobiasza godna polecenia jest książka:
Ks. Zbigniew Kiernikowski "Dwoje jednym ciałem w Chrystusie", Warszawa 2001.

Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik"


   

Wasze komentarze:
 Bozena: 16.02.2012, 19:11
 Aniolowie Bozy, dopomozcie w wyleczeniu mnie i prosze, zadbajcice o mojego syna. Trwajcie na warcie i wspomagajcie rece lekarzy, ich umysly i wspomagajcie nasze organizmy. Prowqadzcie nas drogami prawdy i swiatla, wspomagajcie naszych bliskich w codziennym zyciu. Niech nie zabraknie milosci, zdrowia i radosci, ani szacunku. Niech bedzie zdrowie i praca z godna placa.
 K.: 12.01.2012, 13:28
 Aniele Boży, prowadź mnie w tym trudnym dla mnie czasie. Kiedy tak bardzo potrzebuję Twojej pomocy. Tobie powierzam swoją miłość. Pomóż nam się pojednać.
 teresa: 11.08.2011, 20:54
 Aniele mój i nasz bądź przy mnie i daj mi się odczuć. Kocham Cię : )
 ja: 08.11.2010, 23:15
 Aniołowi bądźcie ze mną
 monika: 04.11.2010, 21:53
 Swieci Aniolowie! Skladam Wam wyrazy mojej wdziecznosci za wszystko ,co dla mnie uczyniliscie: Pragne Wam podziekowac za cale dobro,jakiego dzieki Wam doswiadczylam i za wszystkich dobrych,uczciwych ludzi,ktorych zawsze spotykalam w moim zyciu.Przepraszam za moja wynioslosc i niepokornosc,nie zawsze wlasciwe zachowania i mysli.
 iwona :): 16.08.2010, 15:12
 Aniele Bozy, prosze badz przy naszej rodzinie. Pomoz nam wytrwac nasza wedruwke po swiecie i dopomoz nam odnalezc miejsce gdzie bedzie nasz dom... Aniele Bozy pracodawcow mojego meza, pozdrawiam Was, Wielbie Boga w Was. Prosze by pracodawcy traktowali mojego meza uczciwie i z szacunkiem. Aniele Bozy mojego meza, daj mu prosze sily na prace. Dziekuje Wam. Kocham Was.
 mama: 02.07.2010, 01:29
 sw Aniolowie ratujcie moje dziecko uzaleznione od marihuany i nie opuszczajcie mojej rodziny Pomozcie nam w tej ciezlkiej sprawie
 wanda: 11.02.2010, 05:34
 Aniele Bozy Strozu moj, prosze cie pojdz do aniolow strozy wszystkich pracodawcow mojego meza i przekaz im pozdrowienia milosci i pokoju.Prosze pojdz tez do bl.Ojca Pio, do Swietego Jozefa i Sw. Tadeusza Judy i pros o modlitwe za nami. Amen
 kasia: 20.11.2009, 19:37
 sw Rafale pomoż mi .


 ASIA: 15.11.2009, 09:35
 ANIELOWIE PROSZE WAS NIE OPUSZCZAJCIE NAS MIMO ZE CZASEM TAK BARDZO WAS ODPYCHAMY WYBACZCIE NAM I POGAJCIE ZOBACZYC NIEBO TU I TAM PROSZE GORACO O OPIEKE NAD CORKA I JEJ CHLOPAKIEM ABY DOKONALI DOBREGO WYBORU NA CALE ZYCIE
 zatroskana matka: 30.06.2008, 11:03
  Boze milosierny zeslij nam na pomoc swe anioly , aby pomogly nam walczyc z przeciwnosciami i mocami zla ,ktore ostanio ciagle nas przesladuja ,pomoz mi zaufac i wytrwac w modlitwie
 magda1595: 30.06.2008, 01:14
 Panie dopomóż mi w przejściu tej czasami krętej drogi, wiem że czasami się poddaje, jestem świadoma, że jest to moja słabość gdy nastaje ten krótki ale bolesny czas.....przepraszam z całego serca i dziękuje za wszystko co mam w tej chwili... będę próbować zrozumieć ten krzyż, który jest moja drogą do szczęścia ..... Panie błagam o łaskę.....tak bardzo....prowadź mnie bo nie wiem gdzie mam stąpać.....
 o.mateusz : 28.06.2008, 10:59
 O POMOC W RÓŻNYCH POTRZEBACH Święty Rafale Archaniele, wielki Książę niebieskiego dworu znany ze swej mądrości i łaski, prowadź wszystkich podróżujących na lądzie lub na morzu. Pocieszycielu strapionych i ucieczko grzeszników, błagam Cię, abyś pomagał mi we wszystkich moich potrzebach i we wszystkich cierpieniach ziemskiego życia, tak jak pomagałeś młodemu Tobiaszowi w czasie jego podróży. A ponieważ jesteś lekarzem posłanym od Boga, pokornie proszę Cię, abyś uleczył mnie z licznych chorób duszy i ciała, jeśli to posłuży dla mojego dobra. Szczególnie proszę Cię o anielską czystość, która sprawia, że staję się świątynią Ducha Świętego. Amen. O UZDROWIENIE Z CHOROBY Dobry, Święty Rafale, wzywam Cię jako patrona tych, których nękają choroby lub cierpienia cielesne. Ty przygotowałeś lekarstwo, które przywróciło wzrok Tobiaszowi. Twoje imię oznacza Bóg uzdrawia. Proszę Cię o pomoc w mojej potrzebie (tu wymienia się prośbę). Jeśli taka jest wola Boża, ulecz mnie z choroby albo przynajmniej daj mi męstwo potrzebne do cierpliwego jej znoszenia, jako zadośćuczynienia za moje grzechy i dla zbawienia mojej duszy. Naucz mnie łączyć swoje cierpienia z cierpieniami Jezusa i Maryi i szukać łaski Bożej w Komunii Świętej i w modlitwie. Pragnę naśladować Twoją gorliwość w wypełnianiu woli Bożej we wszystkim. Tak jak młody Tobiasz wybieram sobie Ciebie za towarzysza podróży przez życie. Pragnę słuchać Twoich natchnień. Powierzam się Twej opiece, abym mógł w łasce Bożej dotrzeć do kresu ziemskiej podróży. Święty Rafale, stary Tobiasz powiedział, że jesteś „pomocą łaski Bożej". Bądź moją pomocą i wyproś mi Bożą łaskę i to, co polecam Twemu potężnemu wstawiennictwu. Boski Lekarzu, ulecz mnie, tak jak uleczyłeś niegdyś Tobiasza. Święty Rafale, którego nazywają Boskim Lekarstwem i Aniołem zdrowia, módl się za mną. Amen. Ku czci świętego Rafała: Ojcze nasz.... Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu... PROŚBA O PROWADZENIE NA DRODZE DO ZBAWIENIA Boże, który w Swojej niewysłowionej dobroci uczyniłeś świętego Rafała przewodnikiem Twoich wiernych na ich drogach, pokornie błagamy Cię, dozwól, abyśmy byli przez niego prowadzeni na drodze zbawienia i mogli doświadczyć jego pomocy w chorobach duszy. Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen. O OBRONĘ MŁODZIEŻY PRZED DUCHOWYMI NIEBEZPIECZEŃSTWAMI Święty Archaniele Rafale, w okresie niewoli babilońskiej Bóg posłał Cię do pewnej rodziny żydowskiej, która w wielkiej niedoli wzywała Bożej pomocy. Bóg wysłuchał jej modlitw i polecił Ci, abyś towarzyszył młodemu Tobiaszowi w dalekiej podróży i pomógł mu znaleźć dobrą żonę. Pragnął przez to okazać, jak wielką troską otacza człowieka poprzez Swoich Aniołów, jeśli tylko on powierzy się ich opiece. Archaniele Rafale, Ty z wielką troską opiekowałeś się rodziną młodego Tobiasza, złączyłeś ze sobą dwoje młodych ludzi, młodą kobietę uwolniłeś z mocy demona, uleczyłeś też oczy starego ojca Tobiasza. Prosimy Cię, spójrz na naszą młodzież, która jest zagubiona w dzisiejszym świecie i często nie potrafi dokonywać wartościowych wyborów, poddając się nałogowi seksu, zmaterializowania, narkotyków. Jest tym wszystkim zniewolona i sama nie może znaleźć drogi wyjścia. Przyjdź z anielską pomocą młodym ludziom, tak jak wówczas objawiłeś się jako pomocnik Boży, jako jeden z siedmiu Aniołów stojących w pogotowiu przed tronem Bożym i zanoszących modlitwy przed majestat Pański. Święty Rafale Archaniele, wierzymy w Twoje posłannictwo, zanieś również naszą modlitwę przed tron Boga Najwyższego i wstawiaj się za nami. Amen. O CZYSTOŚĆ Święty Rafale, anielski patronie młodzieży, proszę, módl się za mną do Boga, żebym zawsze zachował czyste i święte życie. Tak jak strzegłeś młodego Tobiasza przed niebezpieczeństwami duszy i ciała w jego podróży do obcego kraju, chroń mnie przed niebezpieczeństwami, które mogę napotkać w moim życiu. Umocnij mnie przeciwko wszelkim pokusom. Proszę Cię, Święty Rafale, żebyś był anielskim patronem mojej czystości. Ze względu na swoją wielką miłość do Jezusa, Króla Aniołów i Maryi, Królowej Aniołów, strzeż mnie przed wszelką nieczystością i pomóż mi zachować umysł bez skazy, czyste serce i nieskalane ciało. Niech często przyjmuję w Komunii Świętej Chleb Aniołów; niech będzie on dla mnie skutecznym lekarstwem i ochroną przed pokusami. Pomóż mi zawsze służyć w doskonałej czystości Jezusowi i Maryi, abym kiedyś mógł przebywać wśród tych, o których Jezus mówił: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Amen. O ROZTROPNY WYBÓR TOWARZYSZA ŻYCIA Święty Archaniele Rafale, patronie ludzi młodych, wzywam Cię w mojej potrzebie. Z ufnością otwieram przed Tobą swoje serce i proszę, abyś mi pomógł w zaplanowaniu mojej przyszłości. Wyproś mi światło łaski Bożej, abym mądrze dokonał wyboru osoby, która będzie towarzyszem mojego życia. Aniele szczęśliwych spotkań, polecam Ci tę osobę oraz siebie, prowadź nas i spraw, abyśmy spotkali się ze sobą. Tak jak poprowadziłeś młodego Tobiasza do Sary i otworzyłeś przed nimi nowe, szczęśliwe życie w ich świętym związku małżeńskim, tak też prowadź mnie do tej, którą uznasz za najlepszą do połączenia się ze mną w małżeństwie. Pragnę, aby była ona uczciwa, lojalna, czysta, szczera i szlachetna, abyśmy wspólnymi siłami, dzięki czystej, bezinteresownej miłości pomagali sobie w doskonaleniu swojej duszy, a także umieli dobrze wychować dzieci, które Bóg nam powierzy. Święty Rafale, Aniele czystego życia, pobłogosław naszą przyjaźń i miłość, aby grzech nie miał do niej dostępu. Niech nasz przyszły dom będzie podobny do domu Świętej Rodziny w Nazarecie. Wyproś u Boga błogosławieństwo dla naszego małżeństwa, tak jak przyniosłeś błogosławieństwo Tobiaszowi i Sarze. Święty Rafale, przyjacielu młodych, bądź także moim przyjacielem; pragnę Cię zawsze wzywać w swoich potrzebach i u Ciebie szukać wsparcia. Dziś powierzam się Tobie szczególnie- poprowadź mnie do tej właściwej osoby, z którą będę mógł żyć w pokoju, miłości i harmonii w tym życiu i osiągnąć wieczną radość w życiu przyszłym. Amen. Ku czci świętego Rafała; Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…,, Chwała Ojcu…,. ZA PODRÓŻUJĄCYCH Niech Wszechmogący i Miłosierny Pan prowadzi nas w naszej podróży; niech uczyni ją pomyślną i zachowa nas w pokoju. Niech Archanioł Rafał towarzyszy nam w drodze, abyśmy mogli wrócić do naszych domów w zdrowiu, pokoju i radości. Panie, zmiłuj się nad nami. Chryste, zmiłuj się nad nami. Panie, zmiłuj się nad nami. Módlmy się: Boże, który sprawiłeś, że synowie Izraela przeszli suchą nogą przez Morze Czerwone, Ty, który za pomocą gwiazdy wskazałeś Trzem Mędrcom drogę, która przywiodła ich do Ciebie, daj nam, błagamy Cię, pomyślną podróż i sprzyjającą pogodę, abyśmy pod opieką Twoich Świętych Aniołów mogli bezpiecznie dotrzeć do celu naszej podróży, a potem do przystani wiecznego zbawienia. Usłysz, o Panie, modlitwy Twoich sług. Błogosław ich wędrówce, Ty, który jesteś wszędzie obecny. Zlej na nas w każdym miejscu owoce Twego miłosierdzia; dozwól, abyśmy pod Twoją opieką wrócili bezpieczni od wszelkiego zła, by złożyć Ci dziękczynienie. Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen. Zapraszam do modlitwy o. mateusz, rediroma@o2.pl modlitwy pchodzą z książki Modlitwy do Aniołów, ks. Andrzej Tadeusz Sojka (red) Kraków 2004
 gosia: 27.06.2008, 20:05
 Księga Tobiasza jest naprawde wzruszjąca.
 marta: 27.06.2008, 12:20
 Bóg jest dobry.Dziękuję Mu za każdego Anioła. Módlmy się o jak najwięcej małżeństw,które zawierane są przed Bogiem z prawdziwej miłości !
[1] (2)


Autor

Treść

Nowości

Cel życiaWierzyć nie rozumiejąc Tyś przy poczęciu ogniem miłości pałała...Tyś przy poczęciu ogniem miłości pałała...

Historia i tradycja modlitwy Pod Twoją obronęHistoria i tradycja modlitwy "Pod Twoją obronę"

Początki kościoła katolickiego na BiałorusiPoczątki kościoła katolickiego na Białorusi

Streszczenie encykliki Fides et ratio (Wiara i rozum)Streszczenie encykliki Fides et ratio (Wiara i rozum)

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej