Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czego Kościół naucza o aniołach?

     Kościół ciągle korzysta z posługi aniołów, ponieważ aniołowie pojawiają się w jego modlitwach i obrzędach. W liturgii pogrzebowej modlimy się: "niech aniołowie zaprowadzą cię do raju". Słowa Gabriela przytoczone są w Zdrowaś Maryjo, i to zwiastowanie powtarza się w modlitwie Anioł Pański, odmawianej o szóstej rano, w południe i o szóstej wieczorem.

     Aniołów prosimy o modlitwę na początku Mszy świętej słowami: "Przeto błagam Najświętszą Maryję, zawsze dziewicę, wszystkich aniołów i świętych i was, bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego". Confiteor w tradycyjnym obrządku rzymskim zawiera wezwanie do św. Michała Archanioła. W Prefacji Mszy świętej również wzywamy "wszystkie chóry niebios", by razem z nami chwaliły Boga. Po konsekracji natomiast modlimy się: "Boże Wszechmogący, niech Twój święty anioł zaniesie tę ofiarę na Twój ołtarz w niebie(...)". Kościół wyznaczył dzień 29 września na święto św. Michała Archanioła. To święto zostało rozszerzone obecnie na świętych Gabriela i Rafała. W tradycyjnym kalendarzu rzymskim ósmy dzień maja upamiętniał "Objawienie się św. Michała Archanioła" na górze Gargano w Apulli we Włoszech w 492 roku. Wspomnienie Aniołów Stróżów obchodzone jest 2 października. Oprócz tych wspomnień są jeszcze inne modlitwy w których Kościół odwołuje się do aniołów. Ponadto są nowenny, koronki, litanie, ulubione hymny i modlitwy świętych. W przemówieniu wygłoszonym 9 lipca 1989 roku, papież Jan Paweł II powiedział o aniołach: " Cała tradycja Kościoła jest zgodna, że oni rzeczywiście istnieją. Trzeba by było zmienić Pismo Święte, gdyby chciano wyeliminować tę naukę". W tym samym roku, 23 lipca, Jan Paweł II nauczał: "Aniołowie są istotami czysto duchowymi, stworzonymi przez Boga i obdarzonymi rozumem i wolną wolą. Świat istot duchowych dzieli się na aniołów dobrych i złych. Podział ten nastąpił wskutek ich możności dokonywania wolnych wyborów. Bóg pragnął, aby dzięki Jego łasce aniołowie otrzymali udział w tajemnicy Jego boskości. Dobrzy aniołowie wybrali Boga. Lecz pozostali obrócili się przeciw Bogu i objawieniu Jego łaski. Ich decyzja podyktowana była fałszywym poczuciem samowystarczalności, a to wywołało bunt i nienawiść przeciwko Bogu. Jest tradycyjnym nauczaniem Kościoła, że każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża, towarzyszącego mu, strzegącego go i pouczającego w ciągu życia ziemskiego".

     Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie kiedy zostali stworzeni aniołowie? Św. Hieronim, św. Jan Damasceński, Ojcowie greccy i wielu doktorów Kościoła utrzymuje, że stworzenie aniołów nastąpiło zanim stworzony został świat fizyczny. Inni teologowie i pisarze katoliccy uważają, że aniołowie zostali stworzeni w tym samym czasie, co świat, chociaż przed stworzeniem człowieka. Ten ostatni pogląd został potwierdzony w roku 1215 przez Sobór Laterański, który proklamował: "Bóg, swoją wszechmocną potęgą, stworzył razem na początku czasu oba rodzaje stworzeń: duchowe i cielesne, a mianowicie anielskie a następnie istoty ludzkie, jako że były to stworzenia pośrednie, składające się z ciała i duszy".

     Pomimo powyższych opinii, zagadnienie to jest ciągle przedmiotem dyskusji wśród teologów i pisarzy religijnych, co do tego, kiedy dokładnie zostali stworzeni aniołowie czy przed niebiosami, gwiazdami? Jednakże powszechna opinia teologów skłania się ku temu, że aniołowie i świat materialny zostali stworzeni w tym samym czasie. Święty Tomasz z Akwinu (1225-1274) tak pisze na ten temat: Jedyny Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, jest odwieczny. Kościół katolicki utrzymuje tak bez żadnych wątpliwości i wszystko, co jest z tym sprzeczne, winno być odrzucone jako herezja. Albowiem Bóg tak stworzył świat z niczego, tj. bez udziału czegokolwiek, co istniałoby wcześniej. Z tego wnioskujemy, że był czas kiedy aniołowie nie istnieli i że zostali stworzeni na początku czasu oraz przed stworzeniem człowieka. To, czy zostali stworzeni przed stworzeniem ziemi i niebios, wiadome jest tylko samemu Bogu.

Dawid Wasilewski

Tekst pochodzi z pisma
Alumnów WSD w Toruniu "SŁUGA" nr 28   

Wasze komentarze:
 Ja: 21.10.2016, 09:06
 Ocalił mi zycie ... Dobrze ze mam takiego opiekuna . Powinnismy czasami podziękować Mu za to ze jest przy nas choć jest niewidoczny. Oddech jest nam niezbędny do życia ale go nie widzisz lecz bez niego nie było by możliwe żyć :)
 ja: 26.04.2016, 13:00
 <3 <3
 Nocturno19: 14.04.2012, 01:20
 Przepraszam adminów strony adonai, ale użytkownik " j.r.oginski@wp.pl" jest wyraźnie heretykiem, który namawia ludzi do poznania wyglądu swojego Anioła Stróża etc. Co to ma wspólnego z datą urodzin, imieniem i nazwiskiem? To jakieś angelologiczne herezje :/ Nie tego uczy KRK!
 j.r.oginski@wp.pl: 12.11.2010, 14:25
 Do kkk. Wszystko jest mozliwe. Ja się zajmuję malowaniem ikon Aniołów Stróżów. Wizerunki to sprawa umowna.Opracowuję teraz podlinnik (wzornik wizerunków ikonowych) 72 Aniołów Stróżów otaczających Tron Boga w podtaci 9 Chórów Anielskich i 9 Archaniołów,które im przewodzą.Proszę mi przesłać dzień i miesiąc swojego urodzenia,adres e-mail i przynamniej swoje imię.
 jadzia: 20.09.2010, 19:17
 A gdzie jest mój Anioł. Chyba mnie opuścił, bo tak bardzo zbłądziłam.
 tvdv: 15.09.2008, 13:29
 a co jeśli,anioł który jest obdarowany przez Boga wolną wolą,okaże się złym i jego podszepty doprowadzą człowieka do potępienia??????????
 scarlet: 01.09.2007, 23:05
  a ja rozmawialam ze swoim aniolem, ukazal mi sie pod postacią starszej kobiety, która opowiedziala mi o swoim życiu, jak je przezyla. od samego poczatku jej los pasowal do mojego... po tym sie zorientowalam... cale zycie opiekowala sie swoja niepelnosprawna córką, a na starosć zaczela spelniac swoje marzenia... dlatego teraz latwiej mi pogodzić się z moim losem :)
 yarrow: 27.08.2007, 10:39
 Zawsze wiedziałam,że każdy ma swojego anoła stróża,ale ja nigdy z nim nie rozmawiam.Sama nie wiem dlaczego.Jakoś tak mi dziwnie rozmawiać z anołem,a nie z samym Panem.
 jagoda: 26.07.2007, 18:29
 wierze w anioly wiem ze doradzaja mi w waznych sprawach zawsze rozmawiam z swoim aniolem strozem


 kkk: 15.07.2007, 15:09
 wierze w anioly i bardzo chce zobaczyc swojego aniola stroza
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej