Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Uduchowione życie zmartwychwstałych (Łk 20, 27-38)

Podeszło do Jezusa kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: "Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomostwo swemu bratu". Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie, wziął ją drugi, a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli nie zostawiwszy dzieci. W końcu umarła ta kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę. Jezus im odpowiedział: Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. Lecz ci, którzy uznani są za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania. A że umarli zmartwychwstają, i to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzaku, gdy Pana nazywa "Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba". Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją.

Bóg jest Bogiem żywych

Podstawową prawdą wiary chrześcijańskiej jest prawda w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To właśnie z tym orędziem o zmartwychwstałym Panu na ustach apostołowie opuszczali Wieczernik w dniu Pięćdziesiątnicy i udawali się - zgodnie z Jego ostatnią wolą wyrażoną tuż przed Wniebowstąpieniem - na cały świat.

To prawda, poranek wielkanocny był dla nich wszystkich wielkim zaskoczeniem. Z trudem przychodziło im uwierzyć w cud, poprzez który Chrystus zwyciężył ostatecznie śmierć, piekło i szatana. Przecież apostoł Tomasz domagał się, aby mógł osobiście dotknąć Chrystusowych ran na Jego rękach, stopach i boku. Wszystko to miało miejsce, mimo że Jezus swoich uczniów przygotowywał do tego zdarzenia. Mówił im o "znaku Jonasza", jakiego dokona, sam też na niewiele dni przed swoją Paschą wskrzesił zmarłego Łazarza. Na temat zmartwychwstania i życiu po śmierci dyskutował również z saduceuszami, którzy możliwość zmartwychwstania po prostu odrzucali. Najważniejszym argumentem w nauczaniu Chrystusa była przeprowadzona przez Niego analiza Imienia Boga, które w krzaku ognistym na pustyni u stóp góry Horeb zostało niegdyś objawione Mojżeszowi. Jahwe Bóg, którego imię wykłada się jako JESTEM, KTÓRY JESTEM, objawił się bowiem jako Bóg ojców Izraelitów - jako "Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba" (Wj 3, 15). Od śmierci tych patriarchów upłynęły już wieki. Jeśli jednak mimo ich odejścia z tego świata Bóg wobec Mojżesza nazywa siebie "Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba" (Łk 20, 37), to znaczy że oni ciągle żyją. Zresztą "Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją" (Łk 20, 38).

Wiara w zmartwychwstanie powinna być dla chrześcijan nie tylko przejawem ich tożsamości. Wiara ta winna być dla nich również źródłem ich głębokiej nadziei i pociechy - mimo trudności i wyzwań współczesnego im świata, mimo istnienia "ludzi przewrotnych i złych", pozbawionych prawdziwej wiary (2 Tes 3, 2). Jest to bowiem wiara zwycięska - a jest taką, ponieważ jest ona szczególnym Bożym darem i łaską, o które trzeba Go w swych modlitwach często prosić. Dlatego też św. Paweł tak oto pisał w swym liście do mieszkańców Tesaloni- ki: "Sam Pan nasz Jezus Chrystus i Bóg, Ójciec nasz, który nas umiłował i przez łaskę udzielił nam niekończącego się pocieszenia i dobrej nadziei, niech pocieszy serca wasze i niech utwierdzi we wszelkim czynie i dobrej mowie" (2 Tes 2, 16-17).

"Wierny jest [bowiem] Pan" (2 Tes 3, 3) - Ten, który swoim zmartwychwstaniem najpełniej objawił nam tę prawdę, że Bóg noszący imię JESTEM, KTÓRY JESTEM, jest Bogiem żywych i nas wszystkich pragnie swym życiem ubogacić na wieczność całą.

Bp MAREK JĘDRASZEWSKIWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

św. Franciszek Ksaweryśw. Franciszek Ksawery

Modlitwa do św. Franciszka KsaweregoModlitwa do św. Franciszka Ksawerego

Litania do św. Franciszka KsaweregoLitania do św. Franciszka Ksawerego

Tulipan dla Pana JezusaTulipan dla Pana Jezusa

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej