Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 25-37)

Słowa Ewangelii według św. Łukasza: Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: "Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?" Jezus mu odpowiedział: "Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?" On rzekł: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a bliźniego swego jak siebie samego". Jezus rzekł do niego: "Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył". Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: "A kto jest moim bliźnim?" Jezus, nawiązując do tego, rzekł: "Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał. Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?" On odpowiedział: "Ten, który mu okazał miłosierdzie". Jezus mu rzekł: "Idź, i ty czyń podobnie".

Miłosierny Samarytanin

Pewnie niejeden raz się zdarzyło, że ludzka tragedia pomogła innym szerzej otworzyć oczy na potrzeby człowieka, niekiedy skłonić do pojednania, to znów wyjść z cenną inicjatywą pomocy. Tak było również w wydarzeniu, o którym opowiedział Jezus człowiekowi pytającemu Go, kto jest naszym bliźnim.

Dla Żyda było rzeczą oczywistą, że za bliźniego można uważać człowieka tego samego narodu. Pewnie jednak nie odstępowały Żydów wątpliwości, co do tak zacieśnionego rozumienia pojęcia bliźniego, skoro uczony w Prawie pyta Jezusa o to, które przykazanie jest najważniejsze i kto w tym przykazaniu jest rzeczywiście bliźnim człowieka. Oto poglądowa lekcja, w której zawarte jest wydarzenie, jakie miało miejsce na drodze z Jerozolimy do Jerycha, niebezpiecznej ze względu na sam teren, ale jeszcze bardziej na zagrożenia ze strony zbójców - jak ich nazywa ewangelista. Człowiek napadnięty, pozostawiony niemal bez życia, oczekiwał pomocy. Minął go kapłan, minął lewita. Ulitował się nad nim dopiero Samarytanin. Dzięki niemu przeżył, a kosztowało to niewiele - zawrócenia z drogi, paru denarów, gotowości spieszenia z dalszą pomocą.

Pyta więc Jezus swojego rozmówcę, który z tych trzech przechodniów okazał się bliźnim poszkodowanego człowieka? To, że tamci dwaj - kapłan i lewita - byli bliźnimi, było oczywiste. Jednak rozmówca Chrystusa został tak porwany Jego wykładem prawdy o miłości bliźniego, że wskazał tylko na tego, który okazał miłosierdzie.

Miłosierdzie burzy granice nieufności, klanów, zamykania się na człowieka. Miłość nie potrafi być ograniczona. Gdyby Bóg nie był tak wielkoduszny, jak okazał się w Jezusie Chrystusie, los człowieka byłby godny najwyższego politowania. Czasem to On na jakiejś drodze z Jerozolimy do Jerycha, pochyla się nad nami i wlewa w każdego z nas nowe życie, mówiąc: "Idź w pokoju i nie grzesz więcej". Kiedy trzeba okazać pomoc i miłosierdzie - "idź i ty czyń podobnie".

Podobnie jak w tamtej przypowieści, na nabożeństwie przebłagalnym za grzechy Polaków wobec Żydów, modlitwa w intencji obu narodowości pomogła każdemu zrozumieć, że miłość nigdy nie może być ograniczona ani narodowością, ani przynależnością polityczną, czy partyjną. Miłość naprawdę jest ponadnarodowa, ponadpolityczna, ponadklanowa. Miłość jest Boża.

Bp JAN SZLAGAWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 4Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 3

Modlitwa do św. Ojca PioModlitwa do św. Ojca Pio

Św. Ojciec PioŚw. Ojciec Pio

Modlitwa do bł. Józefa StankaModlitwa do bł. Józefa Stanka

Modlitwa do św. LinusaModlitwa do św. Linusa

Modlitwa do św. KonstancjuszaModlitwa do św. Konstancjusz

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej