Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Prostujcie ścieżki

W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie . Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki. Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając przy tym swe grzechy. A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: Abrahama mamy za ojca, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym. (Mt 3,1-12)

Za nami pierwszy tydzień adwentowego czuwania. W wielu parafiach słychać głos rekolekcjonistów wzywający do nawrócenia i przemiany.

Liturgia słowa na tę niedzielę stawia przed nami postać ascety św. Jana Chrzciciela, łączącego Stary Testament z Nowym. To on na pustyni przygotowuje swe serce i ciało przez umartwienie, by stać się Chrystusowym heroldem wzywającym naród wybrany do nawrócenia. On jest głosem wołającego na pustyni zapowiadanym przez proroka Izajasza. Jego słowa i postawa życiowa sprawiają, że wielu się nawraca, odkrywając na nowo prawdę o sobie i o Bogu Stwórcy. Znakiem tej przemiany staje się chrzest nawrócenia.

Dzisiaj mówi on do ciebie i do mnie. Chce, abyś się zastanowił, pomyślał o swoim życiu, o swojej drodze do Boga. Czy widzisz ją, czy chcesz zmienić swe życie mocą Bożego słowa, wołaniem adwentowych sług? Zobacz, jak wygląda twoja droga, ile na niej nierówności, dołów twojego grzechu i ludzkich słabości. Teraz jest czas równania dróg do Boga i do człowieka. To jest twój Adwent, twój czas czuwania i oczekiwania na przyjście Chrystusa w Jego tajemnicy Wcielenia i w czasie ostatecznym. Może się przyzwyczaiłeś do śpiewów adwentowej liturgii, może spowszedniały ci roraty, a może skupiony na codziennych sprawach zapomniałeś o nich. Odkryj na nowo piękno tego czasu, bogactwo liturgii, otwórz się na wołanie Boga, który dzisiaj mówi przez swoich heroldów: "Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego".

Idź na pustynię swego serca, wyłącz telewizor, odpocznij od komputera i na nowo wsłuchaj się w głos Twego Boga. Mówisz - nie mam czasu. Pomyśl, ile go straciłeś bezpowrotnie, na nic. Uwierz, że odkryjesz go na nowo, dając go Bogu. Znajdź czas dla Tego, który Cię kocha. Wsłuchaj się w Jego głos, pełen miłości i pokoju. Świat tego ci nie da i nie chce ci dać, abyś go słyszał. Woli być głuchy na Boże wołanie, niż miałby pozwolić zmienić ci twoje życie. Będzie mówić, że masz czas. Nie słuchaj, ten Adwent się już nigdy nie powtórzy. Nie wiesz, czy będziesz mieć czas na twoje osobiste spotkanie z Bogiem.

Otwórz się na Jego miłosierdzie w sakramencie pokuty i pojednania. Wtedy drogi kręte staną się prostymi, a wyboiste równymi.

ks. Tomasz Jarzębski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 5 grudnia 2010Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Kamil de Lellisśw. Kamil de Lellis

Modlitwa do św. Kamila de LellisModlitwa do św. Kamila de Lellis

Litania do św. Kamila de LellisLitania do św. Kamila de Lellis

Modlitwa do św. Henryka IIModlitwa do św. Henryka II

św. Franciszek Solanośw. Franciszek Solano

MisjaMisja (Mk 6,7-13)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej