Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kto pierwszy stworzył betlejemską szopkę?

Trudno byłoby nam sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez stajenki betlejemskiej. A czy wiecie, Drogie Dzieci, kto pierwszy odtworzył betlejemską szopkę?

Pierwsza szopka

Na pewno słyszałyście już o tym wspaniałym świętym Franciszku. Spośród wszystkich uroczystych świąt, w jego oczach najpiękniejsze było Boże Narodzenie. Jego zdaniem, było to święto nad świętami, przypominało mu bowiem dzień, w którym Bóg stał się niemowlęciem. Obraz Jezusa w objęciach Matki wprawiał go w nieopisane rozczulenie. Często płakał na myśl o ubóstwie betlejemskiej stajenki.

Pewnego dnia, gdy siedział z braćmi przy stole, jeden z nich wspomniał coś o nędzy, w jakiej Dziewica Maryja z Dzieciątkiem znaleźli się w Betlejem. Święty Franciszek natychmiast wstał i trzęsąc się od płaczu, poszedł dokończyć posiłek na gołej ziemi, by uczcić ich ubóstwo.

W 1223 r. święty Franciszek zaprosił przyjaciela, który posiadał wysoką i stromą górę, pełną jaskiń i pieczar, pokrytą u szczytu niewielkim lasem. Święty Franciszek pragnął uczcić Narodzenie Zbawiciela tak, aby możliwe było jak najdokładniej uzmysłowić sobie cierpienia i niewygody, jakie znosił od dzieciństwa Pan Jezus dla naszego zbawienia.

Na górzystym miejscu ustawiono prawdziwy żłób z sianem. Znalazł się osioł i wół. Do braci z okolicznych pustelni przyłączyli się miejscowi ludzie, niosąc pochodnie i łuczywa dla rozjaśnienia ciemności nocy.

Wzdłuż wijących się górskich ścieżyn pochód zdążał ku miejscu, gdzie daleko w górze, między potężnym wołem i małym osiołkiem ustawiony był żłóbek. Pod wielkimi drzewami było jasno jak w biały dzień. Skały rozbrzmiewały echem śpiewu braci zmieszanego z potężnymi pieśniami ludu.

Stojąc przed żłóbkiem, święty Biedaczyna Franciszek dygotał ze współczucia i przepełniony radością czekał na rozpoczęcie Mszy świętej. Ołtarz umieszczony był w rozpadlinie, pod skałą. Święty Franciszek asystował kapłanowi jako diakon. Odśpiewał pięknie Ewangelię, a potem wygłosił kazanie. Mówił z wielkim przejęciem o biednym Królu, który przed wiekami, w podobną noc narodził się w małym miasteczku Betlejem. Nazywał Go raz Jezusem, to znów Dzieciątkiem betlejemskim. A leżący w żłobie Jezusek chwilami budził się, otwierał oczęta i uśmiechał się do świętego Franciszka. Ta cudowna szopka była symbolem wielkiego dzieła dokonanego na ziemi przez świętego Franciszka, który rozbudził wiarę w Jezusa Chrystusa, naszego Pana, drzemiącą w ludzkich sercach.

Ale wróćmy jeszcze raz do tamtej nocy z 1223 roku... Pochylony nad żłóbkiem Franciszek płakał. Dlaczego?

Pan Bóg pozwolił mu ujrzeć w żłóbku światło tej tajemnicy Bożego Narodzenia. On wiedział, że żłóbek to nie tylko to, co w nim zewnętrzne .Tak samo pochylali się nad Jezusem pastuszkowie, tak samo mędrcy, z takim samym zdumieniem i z taką samą radością. Chciałoby się, aby to Boże Narodzenie trwało wiecznie.

W naszym, XX wieku, święty Maksymilian Kolbe na pustym polu postawił figurę Matki Bożej, potem klasztor. Tu rodził się duch ubóstwa i pokory, które Boże Dziecię przyniosło z nieba na ziemię.

Święty Maksymilian prowadzi nasz trudny wiek do Boga przez Niepokalaną i ludzie dobrej woli śpieszą do tej Bożej Rodzicielki, by razem z Nią wypraszać pokój na ziemi.

Każdy z nas musi odnaleźć swoją drogę do Betlejem. Źródłem jednak pozostanie zawsze Żłóbek. I ty, Mały Rycerzyku, tak szukaj Boga, aby w twoim sercu narodził się Jezus - Dziecię, byś mógł Jemu zbudować żłóbek.

wg książki O. Engleberta
Zycie św. Franciszka z Asyżu


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. KlaryModlitwa do św. Klary

Koronka do św. KlaryKoronka do św. Klary

Litania do św. KlaryLitania do św. Klary

św. KlaryŚwięta Klara

Klara - święta trzech kwiatówKlara - święta trzech kwiatów

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej