Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bożonarodzeniowy nasz dom...

Do świąt Bożego Narodzenia już tylko parę dni. Wszyscy jesteśmy zabiegani, często brakuje nam czasu na zrealizowanie świątecznych planów. Najważniejsze - co oczywiste - jest duchowe przygotowanie do obchodzenia narodzin Pana Jezusa. Przyjemniej jednak będzie nam świętować w wysprzątanym, świątecznie wystrojonym domu.

Te wszystkie czynności, które wymagają od nas wiele wysiłku (przygotowania do świąt też są przyjemne) wprowadzają trudną do opisania atmosferę, którą dzieci pamiętać będą przez całe życie, tak jak my pamiętamy te chwile z naszego dzieciństwa.

Stroimy choinkę

Czynność, którą lubią nie tylko dzieci, zostawiamy najczęściej na Wigilię. Od paru lat nasze choinki wyglądają inaczej. Bombki sprowadzane z zagranicy, a sprzedawane w hipermarketach, z polską tradycją mają niewiele wspólnego. Na naszych choinkach wisiały kiedyś kolorowe łańcuchy, które z tak wielką radością robiły z papieru dzieci, pawie oczka, pierniki, cukierki, jabłka, ozdoby z gliny i drewna oraz mnóstwo kolorowych, ręcznie malowanych bombek między innymi w kształcie gwiazdorków, domków oproszonych śniegiem i trąbek.

Niewiele z tego zostało. Zwłaszcza w domach tak zwanych nowoczesnych wystrój choinek niewiele się różni od tego, jaki można spotkać na przykład w bankach. Na drzewkach można więc zobaczyć wielkie jednobarwne bombki, ozdoby z plastiku i iluminujące - chińskiej najczęściej produkcji - lampki. Ubierając choinkę kiedyś nie kierowano się specjalnie jakąś koncepcją. Teraz jest inaczej. Choinki są bardziej uporządkowane.

Produkowane w Polsce ręcznie malowane bombki i inne ozdoby choinkowe eksportowane są na cały świat i tam są szybko wykupywane. Dlaczego więc u nas takie wzięcie mają plastikowe ozdoby?

Domowy prezent

Wyobrażając sobie choinkę, na myśl przychodzi nam też to co pod nią się znajduje. Prezenty - bo o nich mowa, z których wyborem mamy zawsze tyle kłopotu, mogą być rzeczą, która przyda się do domu osoby obdarowanej. O wyglądzie mieszkania i jego funkcjonalności zawsze decyduje dobry projekt. Atmosferę i charakter domu tworzą jednak przedmioty, którymi się otaczamy. Myślę, że należy o tym pamiętać biegając w poszukiwaniu świątecznych prezentów. Nie zapominajmy, że "rzeczy do domu" mogą być bardzo miłym a często i pożytecznym prezentem. Aby tak się stało musimy pamiętać o obowiązujących w takich sytuacjach zasadach: wybierając jakąś rzecz nie możemy się kierować jedynie własnym gustem, a do wyboru prezentu musimy się przyłożyć.

Będzie to wymagało od nas uruchomienia naszej wyobraźni i wrażliwości. Na pewno nikt z nas nie chciałby, aby prezent od nas wylądował na dnie szafy lub został potraktowany jako "przechodni" i został wykorzystany przy najbliższej nadarzającej się okazji "trzeciej" osobie.

Gdy chcemy zrobić prezent osobie najbliższej, nie powinniśmy mieć większego kłopotu, ponieważ najczęściej wiemy czego jej brakuje, a poza tym znamy gusty i hobby najbliższych. Na pewno więcej trudności przysporzy nam kupno prezentu dla dalszej rodziny lub przyjaciół. Jeśli nie uda nam się "podsłuchać" wcześniej czego te osoby potrzebują, nie pozostaje nam nic innego jak przypatrzeć się czego w ich mieszkaniu brakuje co lubią lub kolekcjonują.

Gdy zdarzy się, że mieszkania osób, które chcemy obdarować nie znamy lub zupełnie nie wiemy co im kupić, kupujmy rzeczy neutralne zarówno w kształcie, jak i w kolorze, najlepiej potrzebne na co dzień, szybko się zużywające lub tłukące. I tak na przykład, gdy zdecydujemy się kupić obrus, to niech będzie on skromny - biały, a nie w wyszukane wzory. Jeśli będą to kieliszki, czy szklanki - to proste z białego szkła, a jeśli ściereczki do kuchni - to klasyczne.

Sklepy z rzeczami do domu są dobrze zaopatrzone, mimo więc tylko paru dni jakie pozostały nam do świąt, z zakupem prezentów powinniśmy zdążyć.

MARCIN WOLIŃSKIWasze komentarze:
 marzena aneta: 22.12.2022, 19:59
 Bożonarodzeniowy nasz dom... dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. HieronimaModlitwa do św. Hieronima

św. Hieronimśw. Hieronim

Św. Hieronim patron księgarzyŚw. Hieronim patron księgarzy

Modlitwa do św. Archanioła Gabriela o wstawiennictwo i pomocModlitwa do św. Archanioła Gabriela o wstawiennictwo i pomoc

Dlaczego mamy w Polsce tak wielu 'uzdrowicieli', którzy naciągają chorych ludzi?Dlaczego mamy w Polsce tak wielu "uzdrowicieli", którzy naciągają chorych ludzi?

Co zrobić z osobami, które chodziły na religię a dziś są niewierzącymiCo zrobić z osobami, które chodziły na religię a dziś są niewierzącymi

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej