Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Gałązka świętej Barbary

Boże Narodzenie spędzane na plaży? Ostrygi albo pieczone prosię zamiast smażonego karpia? Nam, bardzo silnie przywiązanym do narodowej tradycji Wigilii i Bożego Narodzenia, trudno czasami zaaprobować odmienne obyczaje, związane z tym świętem. A przecież najważniejsze jest to, że u podstaw rozmaitych obyczajów spoczywa wspólna wszystkim chrześcijanom radość z przyjścia na świat Jezusa, bezbronnego ale i silnego nadzieją Księcia Pokoju.

Nawet bliscy sąsiedzi, Niemcy, pod wieloma względami różnią się od nas świątecznym zwyczajem. O zbliżającym się Bożym Narodzeniu przypomina u nich nie tylko piękny obyczaj adwentowego wieńca, przyjmujący się i w innych krajach, ale i mniej znana gałązka św. Barbary. W dniu tej świętej, 4 grudnia, ścina się w sadzie gałązkę wiśni, która, wstawiona do wazonu, zakwita na samo Boże Narodzenie, jako znak nowego życia, przynoszonego przez Bożą Dziecinę.

Marketingowy Mikołaj

Są kraje - np. Japonia, gdzie Boże Narodzenie obchodzą nieliczni, nie jest to nawet dzień wolny od pracy, natomiast postać Mikołaja króluje na wystawach i w telewizyjnych reklamach: ot, jeszcze jedna okazja, by pobudzić apetyty klientów sklepów! Co gorsza, takie nastawienie przyjmuje się także w krajach chrześcijańskich - choinki i zabawne gwiazdory pojawiają się już w listopadzie, aby rozciągnąć w ten sposób handlową kampanię.

Drzewo życia, róg obfitości

Tradycyjnie na Węgrzech choinkę w dzień Wigilii stroi cała rodzina. To pozwala zjednoczyć się jeszcze bardziej bliskim sobie ludziom, poczuć wspólnie atmosferę świąt. Do nas ten zwyczaj na dobre przyszedł w XVIII- XIX wieku, ale w Niemczech był powszechny już w XVI w. Etnografowie wiążą go jeszcze z czasami starożytnymi, gdy zielone gałęzie odpędzać miały demony. Ustrojone gałązki drzewka, kiedyś pełne przysmaków (pierników, cukierków, orzechów) symbolizować miały dostatek; podobnie jak róg obfitości być znakiem pomyślnego losu. Piękne bombki, złote gwiazdy i inne niezwykłe ozdoby to nasze nieudolne wyobrażenie niezwykłości taju, bogactwa, jakie tam czeka na dobre Boże dzieci.

Zapach jodły czy świerka przy-pomina o niezwykłości tego dnia, o Tajemnicy, jaką jest Bóg wcielony i Odkupienie. Choinka, zielona mimo zimy, oznacza również wieczność.

Wigilia po północy?

Pokutuje u nas przeświadczenie, że np. Francuzi nie szanują zwyczaju postnej wieczerzy wigilijnej. - To nie tak! - usłyszałam w poznańskim Domu Bretanii. - We Francji święta rozpoczyna Pasterka, świąteczny posiłek spożywa się już po niej, gdy post nie obowiązuje. Dlatego jeść można wtedy pasztety strasburskie i indyka nadziewanego kasztanami. Jada się również ostrygi, dziczyznę, pija szampan. Na deser jest najczęściej sękacz. Kiedyś w tę noc kładziono w kominek wielkie polano: jeśli dobrze się paliło, wróżyło dobry rok.

Bardzo różne smakołyki

Na święta menu powinno być niezwykle i bardzo smaczne, to prze-konanie podzielają wszyscy, gusty są jednak różne: w Rosji najlepiej smakują pierogi i bliny oraz pieczona szynka i małe ciasteczka w kształcie zwierzątek, w Wenezueli - prosię pieczone w specjalnym dole, zawinięte w liście bananowca, w Fiiszpa- nii, oprócz ryb, turron - masa z miodu i migdałów oraz "ciasto Trzech Króli", w którym umieszcza się nawet drobne prezenty! W Wielkiej Brytanii i w krajach anglosaskich króluje indyk z żurawinami oraz pudding, rodzaj budyniu, który smakuje ponoć tylko jego "wynalaz-com". W Australii świąteczne pieczyste i pudding zanosi się czasami na ciepłą plażę. Na Majorce świąteczny posiłek zwykło się spożywać w restauracjach. Nam trudno sobie to wyobrazić, ale za to tamtejsze panie domu są w Boże Narodzenie na pewno mniej zmęczone.

Prezenty i życzenia

Przedłużeniem radości ze świąt są życzenia i prezenty. W Anglii kartki z życzeniami wiesza się w kuchni na sznurku albo ustawia na komodzie w bawialni, natomiast Francuzi kartki świąteczne wysyłają dopiero na Nowy Rok. U nas szczególnie piękne są życzenia towarzyszące łamaniu się opłatkiem, kawałek opłatka włożyć też można do koperty i wysłać komuś miłemu naszej duszy. Prezenty bardzo ważne są dla najmłodszych, ale i ci, którzy nie wierzą w wizytę Mikołaja, chcą w tym dniu odczuć, że się o nich pamięta, pragnie im sprawić radość, że ktoś zadał sobie wiele trudu, by zrobić albo wyszukać w sklepie rzecz szczególną, która obdarowaną osobę na pewno ucieszy. Pamiętam mężczyznę w sile wieku, który pracowicie porównywał, czy ktoś aby nie został bardziej od niego wyróżniony. Pewien dorosły już wnuk szczególnie cenił sobie skarpety, które rok w rok robiła dla niego babcia. Wiedział, że pracę nad tym prezentem wzbogacała zawsze modlitwami w jego intencji. Na Węgrzech tradycja wymaga, by dawać prezenty zrobione własnoręcznie, choćby najbliższym.

W społeczeństwach bogatych cza-sami magia podarunków zwietrzała już zupełnie: co podarować dziecku albo dorosłemu, jeśli ma już wszystko i o niczym nie marzy? Na szczęście jeszcze ciągle przed świętami przeważa radosne oczekiwanie, bez względu na to, czy czeka się na osobistą wizytę brodatego "darczyńcy", czy też wystawia się buty i wiesza skarpety, które ma zapełnić.

Początek

Nie wszyscy wiedzą, że datę urodzin Jezusa obliczyć można według Łukaszowej Ewangelii. Przypada ona właśnie 25 grudnia. Początek życia Boga wcielonego jest zarazem w naszej strefie początkiem wydłużania się dnia: to piękny znak potęgującej się nadziei, ufności w życie zdolne do przezwyciężenia śmierci. Czułość dla Bożej Dzieciny jest jednocześnie współczuciem i miłością do każdego bezbronnego istnienia, które możemy przyjąć i ogarnąć opieką.

MARIA STAWIŃSKAWasze komentarze:
 marzena aneta: 28.12.2022, 18:01
 Gałązka świętej Barbary dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anastazjaśw. Anastazja

Modlitwa św. AnastazjiModlitwa św. Anastazji

Modlitwa do św. Cezarego de BusModlitwa do św. Cezarego de Bus

Bajka o uwięzionym zajączkuBajka o uwięzionym zajączku

Wiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiemWiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem

Wiersze dzieci o wiośnieWiersze dzieci o wiośnie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej