Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święto w blasku światła

Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas w Polsce świętem Matki Bożej Gromnicznej, jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Jego treścią jest scena opisana tylko przez św. Łukasza, kiedy to Maryja przyniosła do świątyni jerozolimskiej małego Jezusa, by Go ofiarować Bogu według prawa Mojżeszowego.

Święto w blasku światła
Ofiarowanie w świątyni - mal. Vittire Carpaccio

Tu następuje spotkanie ze starcem Symeonem i prorokinią Anną. I tu też po raz pierwszy rozbrzmiewa dalekie echo zbawczej misji Chrystusa obleczonego w cierpienie krzyża. Padają też słowa zapowiadające współudział Maryi w cierpieniu Syna.

Mimo że jest to święto Pańskie odnajdujemy w nim wiele maryjnych akcentów, bo przecież Maryja ma wielki wkład w dzieło odkupienia.

Ona jest tutaj tą, która działa: przynosi Dziecko, ofiarowuje Je Ojcu Niebieskiemu, słucha słów proroczych.

Światło świata

Chrystus Pan wchodzi do świątyni, aby podkreślić, że kończy się kapłaństwo Starego Przymierza, a rozpoczyna się w Nim i przez Niego Kapłaństwo nowe oraz nowa, najwyższa i najdoskonalsza Ofiara, którą On aktem ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu w świątyni zapoczątkował.

Już tysiąc lat temu ze świętem Ofiarowania Pańskiego związany jest zwyczaj poświęcania świec i procesji z nimi na pamiątkę, że Symeon nazwał Chrystusa "światłem na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego Izraela". Tę symbolikę światła Chrystus sam szeroko wyjaśni, kiedy siebie nazwie "Światłem świata".

Ofiarowanie Pańskie w sztuce

Sztuka chrześcijańska Zachodu tematowi Ofiarowania Jezusa poświęciła wiele wspaniałych dzieł. Jednym z najstarszych przykładów jest pochodząca z V wieku mozaika w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore. Z biegiem lat kameralna wprost scena przedstawiająca trzy osoby zamienia się w niektórych dziełach malarskich w tłumną i zgiełkliwą wręcz scenę łączącą ze sobą temat Oczyszczenia Maryi, spotkania z Symeonem, z procesją ze świecami.

Zawsze jednak głównym punktem wizji malarskich pozostaje scena zapisana w Ewangelii, z Maryją podającą Symeonowi Jezusa, z prorokinią Anną, która często trzyma tablice Prawa objawionego Mojżeszowi.

We wspaniałej katedrze w Chartres znajduje się XII-wieczny witraż, na którym Matka Najświętsza postępuje za korowodem niewiast niosących zapalone świece, z tego wiemy, że zwyczaj poświęcania świec w ten dzień był znany w całej ówczesnej chrześcijańskiej Europie, a w Polsce nabrał szczególnego wyrazu jako świecy chroniącej od gromu i służącej do podania umierającemu na ostatnią drogę ku niebu.

Temat Ofiarowania Pańskiego rozwinęła sztuka gotyku, a nade wszystko renesansu, łącząc często ceremonię Ofiarowania z aktem Obrzezania Jezusa. Połączenie to kolidowało jednak z przekazami ewangelicznymi i nie oddawało realiów tego żydowskiego rytuału. Odbywał się on w osiem dni po urodzeniu w domu jego rodziców, zaś Ofiarowanie dopiero 40 dnia po rozwiązaniu. Tymczasem w sztuce scena taka rozgrywa się zawsze w świątyni, niekiedy nawet na ołtarzu i w obecności Maryi. Malarze dawnych stuleci łączyli Obrzezanie i Ofiarowanie w jeden sens teologiczny. Obrzezanie uważano za pierwsze przelanie krwi Jezusa, jako zapowiedź Jego ofiarnej śmierci, co uznawano nawet w wymiarze sakramentalnym. Dopiero późniejsze wieki przyniosą obrazy bardziej odpowiadające prawdzie, ze scenami bardziej spokojnymi, kameralnymi, odpowiadające przekazom Ewangelii.

Temat Ofiarowania Pańskiego odnajdujemy w twórczości Jacopo Belliniego, Gentile Da Fabriano, Vittoria Carpaccio, Rembrandta, Giovanniego Belliniego i wielu innych. Temat ten podejmowali malarze wszystkich epok i stylów, nie wyłączając malarzy polskich, których dzieła z tą znaną sceną znajdują się w naszych starych świątyniach i w salach muzealnych.

Jan UrygaWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej