Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

"Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?" (Łk 1, 34)

Zapowiedź proroka Izajasza: "Oto Panna pocznie i porodzi Syna i nazwie Go imieniem Emmanuel" (Iz 7, 14) jest fundamentem tego, co dokona się w życiu Maryi z chwilą Zwiastowania. Anioł Gabriel przybywający do Maryi ma niejako dwa zadania - z jednej strony oznajmić, że "pocznie i porodzi, któremu nada imię Jezus"(Łk 1, 31), a z drugiej uspokoić zmieszaną jego obecnością i usłyszaną wiadomością Dziewicę - "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana" (Łk 1, 30). Scenie zwiastowania towarzyszy tylko jedno pytanie Maryi: "Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?" (Łk 1, 34), znajdujące swe wypełnienie w jakże radosnej akceptacji woli Bożej - "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego" (Łk 1, 38). W swoim artykule chciałbym się zatrzymać na chwilę nad owym pytaniem Maryi, które po udzieleniu wyjaśnienia Anioła owocuje akceptacją i poczęciem Syna Bożego.

Sięgnijmy zatem do różnych metod interpretowania tego pytania - wśród nich znajdziemy interpretację tradycyjną wskazującą na jakąś przeszkodę uniemożliwiającą Maryi natychmiastowe wyrażenie zgody na słowa Anioła. Powodem takiej postawy może być albo sposób w jaki ma być połączone naturalne poczęcie Maryi przy jednoczesnym zachowaniu dziewictwa, albo pragnienie poznania przez Maryję informacji odnośnie Jej stanu. W myśl tej interpretacji chwila Zwiastowania jest dla Matki Bożej momentem wyboru dwóch przeciwstawnych sobie postaw - dziewictwa i macierzyństwa, dlatego stając w obronie dziewictwa stawia pytanie: "Jakże się to stanie, skoro męża nie znam?"(Łk 1, 34).

Następną hipotezą jest czasowa niemożność spełnienia się zapowiedzi Anioła Gabriela, w myśl której pytanie Maryi jest tylko czasowym wyrazem Jej troski o zachowanie dziewictwa, co wynika z sytuacji, w której znajdowała się w czasie Zwiastowania - było to po zaręczynach ze św. Józefem, ale jeszcze przed wprowadzeniem do Jego domu. Okres ten trwał około 12 miesięcy - w tym czasie dziewczęta miały zakaz dokonywania aktów małżeńskich, dlatego wiadomość, którą obwieszcza Anioł Maryi jest dla Niej zaskoczeniem. Stąd wynika, że Maryja kierowała się wówczas racjami obiektywnymi, będącymi dla niej prawem Bożym, a nie osobistymi względami. W myśl tej interpretacji problem małżeństwa nie istnieje - zgadza się ze starotestamentalną mentalnością żydowską, a także jest zgodna z kontekstem poczęcia i aktualnego stanu Maryi, mającej połączyć się węzłem małżeńskim ze św. Józefem.

Interpretacja mesjańska wskazuje na podobieństwa między opisem Zwiastowania, a opowiadaniem o misji udzielonej Gedeonowi (Sdz 6, 11 - 24) - Maryja znała i rozumiała proroctwo Izajasza (Iż 7, 14), dlatego wiedziała, że Mesjasz przyjdzie na świat w sposób dziewiczy. Ponieważ snuła mesjańskie refleksje i żywiła w swoim sercu nadzieje wspólne narodowi żydowskiemu, dlatego z powitania Anioła wysnuła, że to Ona ma być dziewicą o której mówi Izajasz - to wskazuje na mesjański charakter wypowiedź Matki Bożej. Według egzegetów takie twierdzenie jest przypuszczeniem opartym na podobieństwie opowiadań, stanowiących ten sam rodzaj literacki - wynika to stąd, że nie posiadamy danych o jakimś prywatnym objawieniu Maryi tajemnic mesjańskich w ścisłym znaczeniu.

Interpretacja literacka natomiast bazuje na porównywaniu podobnych fragmentów Starego i Nowego Testamentu - obecność w nich wspólnych elementów takich, jak ukazanie się Anioła, niepokój osoby przyjmującej objawienie, oznajmienie treści poselstwa, odpowiedź na poselstwo i potwierdzenie owego poselstwa za pomocą znaku, wskazuje na zależność opisów od jakiegoś schematu literackiego i wymaga rozróżnienia treści historycznej od literackiej. Zatem z tej hipotezy wynika, że pytanie Maryi jest skierowane na centralną myśl tekstu Zwiastowania, którą stanowi prawda o dziewiczym narodzeniu, a owo pytanie ma być okazją do wyświetlenia tej prawdy, w związku z tym należy uznać za element pracy literackiej.

Najbardziej prawdopodobną interpretacją pytania Maryi (Łk 1, 34), wydaje się być hipoteza mówiąca o czasowej niemożności spełnienia się zapowiedzi Anioła, ale jeśli przyjmie się w okresie zaręczyn troskę o dziewictwo, to w takiej interpretacji nie wyklucza się możliwości istnienia u Maryi wewnętrznego pragnienia trwania w dziewictwie. Zwiastowanie i Wcielenie są momentem, kiedy Maryja prawdziwie poznaje plany Boga wobec Niej - wtedy poddaje się im jako Służebnica Pańska. Wypełnieniem woli Bożej w życiu Maryi, a zarazem kulminacją zapowiedzi proroka Izajasza i Anioła Gabriela w momencie Zwiastowania jest poczęcie Jezusa Chrystusa. Zwiastowanie Maryi było najpiękniejszym wyrazem miłości Boga do człowieka, na który odpowiedziała najpiękniej jak potrafiła, bo "według słowa Jego" (Łk 1, 38).

Tak więc zachęcam Was, drodzy czytelnicy, abyście Narodzenie się Chrystusa rozważyli w aspekcie wypełnienia się słów objawionych Maryi podczas Zwiastowania.

kl. Dawid Galanciak

Tekst pochodzi z pisma
Alumnów WSD w Toruniu "SŁUGA" nr 26Wasze komentarze:
 wiatr: 03.09.2008, 18:35
  Maryjo , gdy dziewczynką byłaś ... a potem dorastałaś ... przeczuwałaś , że Wydarzy się coś Niezwykłego , Dziewiczego ... , co Życie Twoje zupełnie odmieni i uczyni " Panią" i Królową tej ziemi ! bo Duch Boży Nieustannie Ci Towarzyszył ...i przemawiał w najgłębszej ciszy , a Ty JEGO ... Jego delikatnych szeptów ... z zachwytem słuchałaś , ale pytać się ... nie śmiałaś . Byłaś Dobrą Córką ... Narodu Twego , przez Boga Wybranego ... od Którego się uczyłaś pełnego Zawierzenia ... Bożych Planów Wypełnienia ! O Pani , ale " również " Niewiastą byłaś , Która słuch wrażliwy miała ... i "potwierdzenia " Natchnień ..." potrzebowała " ... ! Bóg TO " Wiedział" ... wcześniej ... Zapowiedział ... i nadszedł CZAS WYPEŁNIENIA ... Twojego Syna Zrodzenia ! O PANI ... Piękna ...Czysta ... jak Kryształ Przezroczysta ... BĄDŹ Uwielbiona i Pochwalona ... Opiekuj się nami ... pokornie wołamy !
 wiatr : 01.09.2008, 13:18
  ADONAI , ale " szalejesz" !
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anastazjaśw. Anastazja

Modlitwa św. AnastazjiModlitwa św. Anastazji

Modlitwa do św. Cezarego de BusModlitwa do św. Cezarego de Bus

Bajka o uwięzionym zajączkuBajka o uwięzionym zajączku

Wiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiemWiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem

Wiersze dzieci o wiośnieWiersze dzieci o wiośnie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej