Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dlaczego właśnie 25 grudnia?

Święta Bożego Narodzenia obchodzimy co roku w grudniu. Jak doszło do tego, że właśnie 25 dzień tego miesiąca Jest obchodzony jako rocznica narodzin Jezusa?

Dzień 25 grudnia nie jest faktyczną datą urodzin Chrystusa. Tak Ewangeliści, jak inne źródła, nie mówią nic o dniu Jego narodzenia, a i z ustaleniem roku też są duże trudności. Ze stwierdzenia, że pasterze czuwali w polu przy stadach (Łk 2, 8) możemy jedynie wnioskować, że miało to miejsce pomiędzy marcem a listopadem. Święto Bożego Narodzenia zaczęto obchodzić w Rzymie dopiero w IV wieku.

Najstarszym świadectwem tego jest relacja z Chronogmfa z 354 r. na początku tzw. Depositio Martyrum, gdzie pod datą 25 grudnia umieszczono notatkę: "VIII Calendas Ianuari natus Christus in Bethleem Iudae". Przyjmuje się, że święto takie mogło być obchodzone wcześniej, bowiem są wiadomości, że ustanowione zostało jako liturgiczne dziękczynienie Kościoła rzymskiego za zwycięstwo cesarza Konstantyna Wielkiego nad Makcencjuszem.

Trudno jest ustalić, dlaczego właśnie dzień 25 grudnia został wybrany na to święto. Prawdopodobnie chrześcijanie - nie znając faktycznej daty narodzin Chrystusa - celowo obrali tę symboliczną datę, a mianowicie dzień przesilenia zimowego, by obchodzonemu w tym dniu w Rzymie pogańskiemu świętu narodzin boga Słońca przeciwstawić narodzenie Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa, nazywanego "Słońcem sprawiedliwości", "Światłością świata", "Światłem na oświecenie pogan". Inna hipoteza wybór tej daty uzasadnia tym, że jeśli przyjmuje się, iż poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca, to Jego narodzenie powinno przypaść 25 grudnia.

Chrześcijanom nie było łatwo przyzwyczaić się do nowego święta, gdyż od III wieku na całym chrześcijańskim Wschodzie uroczyście obchodzono w dniu 6 stycznia święto Objawienia Pańskiego. Chrześcijanie Zachodu "podchodzili do tego święta z dużą rezerwą.

Czy Chrystus tylko się objawił, a nie wcielił i narodził z Maryi Dziewicy? Dlatego też wprowadzono święto Narodzenia Pańskiego, które nie od razu przyjęli chrześcijanie, tak Zachodu, jak i Wschodu, choć popierał je sam cesarz. Wystarczy przeczytać kazanie Ojców Kościoła, by poznać ich stosunek do tego święta jeszcze w VI wieku. Nigdy nie przyjęła go Armenia.

Niewiele też wiadomo o roku narodzin Jezusa. Skoro jednak rok urodzenia Jezusa jest uważany za początek nowej ery, to znaczy, że jednak kiedyś musiano ustalić dokładną datę. Rzeczywiście, w VI wieku, na polecenie papieża Jana I, dokonał tego uczony mnich Dionizy, zwany Małym. Trudno dziś odtworzyć metodę, jaką się posługiwał i które fakty brał pod uwagę. Wiadomo jednak, że pomylił się w swych obliczeniach o 7 lat. Wówczas jednak, a było to w 525 r. nikomu nie przyszło do głowy, by tak wielki erudyta mógł popełnić błąd.

Wszyscy uwierzyli, że narodzenie Chrystusa nastąpiło w 754 r. od założenia Rzymu (kalendarz rzymski posługiwał się takim punktem wyjściowym) lub w czwartym roku 195 olimpiady.

Tymczasem późniejsze dociekania historyków dowiodły czegoś innego. Otóż w 754 r. (według kalendarza rzymskiego) król Judei Herod zwany Wielkim nie żył od czterech lat. A przecież Jezus miał się urodzić za jego panowania. Według Ewangelii między urodzinami Chrystusa a śmiercią Heroda miało miejsce kilka wydarzeń: przybyli Mędrcy ze Wschodu, Święta Rodzina uciekła do Egiptu, dokonano w Betlejem (z rozkazu króla) rzezi wszystkich chłopców do drugiego roku życia.

Astronomowie wyliczyli, że tzw. Gwiazda Betlejemska, która przyprowadziła Trzech Króli do Betlejem, to było połączenie Jowisza, Saturna i Marsa, co miało miejsce w 7. roku przed urodzeniem Chrystusa, a właściwie przed datą ustaloną przez Dionizego Małego.

Trzecim dowodem na to był spis ludności przeprowadzany w imperium rzymskim co 14 lat. Spis, na który do Betlejem wyruszyli Józef i Maryja, rozpoczął namiestnik Syrii Sulpicjusz Kwiryniusz, który sprawował ten urząd w latach od 12 do 8 roku przed narodzeniem Chrystusa, a zakończył jego następca, Sencjusz, zarządzający Syrią do 6 roku przed Chrystusem. Z wyliczeń wynika, że narodziny Chrystusa musiały nastąpić w 7. roku przed datą ustaloną przez Dionizego Małego.

Współcześni Dionizego Małego nie znali tych danych i nie miały one wpływu na kalendarz. Dopiero w dwa wieki później wynik obliczeń zakonnika rozpowszechnił doktor Kościoła św. Beda Czcigodny. Nie starano się już korygować kalendarza i tak jest do dziś. Dla wierzących dzień narodzin Odkupiciela świata, jako przypomnienie tajemnicy Boskiej miłości, jest ważnym wydarzeniem, niezależnie od jego faktycznej daty wydarzeń.

Jan UrygaWasze komentarze:
 kaem: 13.01.2020, 17:01
 Zacnie
 lol: 19.12.2019, 11:13
 lol
 Ela: 04.12.2017, 15:36
 W zadnym miejscu w Biblii nie pisze zeby analizowac glupie pytania.To sie wiara nazywa a reszta to tajemnica.Kto chce niech rozumie i tyle ile moze.Milosc i wolnosc tzn.odpowiedzialnosc za kazde slowo do meza do matki i dziecka.To wiernosc swoim slowom i zamiarom.To odwaga w przyznawaniu sie do Chrystusa miedzy swietami.To bezinteresowna sluzba najblizszym.A dlatego ze Jezus umyl nam nogi a jest Krolem swiata.I oddal zycie bo kocha bezgranicznie Swojego Ojca i w Niego jest wpatrzony na kazdej mszy sw.My nie jestesmy mu do niczego potrzebni.Pragnie podzielic sie z nami Swym szczesciem i zaprasza dobrowolnie na uczte.Kto chce niech zmienia stare lachmany na czyste i wyrusza poki jest w drodze."Z kazdego bezuzytecznego slowa bedziecie rozliczeni na sadzie ostatecznym"Co prawda to bardziej 8przykazanie ale lepiej mniej slow czasem niz wiecej.I jak mowi sw.Augustyn-milczenie jest smiercia grzechu.
 Anna: 26.04.2016, 07:18
 Dlaczego 24 grudnia? To bardzo proste: Jezus byl Zydem, a dziecko nalezalo obrzezac w 7 dniu, czyli symbolicznie przyjac do wspolnoty. To liczymy, co jest 7 dni po 24 grudnia? Nowy Rok. Dowiedzialam sie tego w Betlejem. Do dzis w Izraelu obrzezanie jest w 7 dniu po narodzinach.
 TESSA MARIA: 05.12.2015, 20:38
 NIE ROZUMIEM TEGO, ŻEBY NIE MOŻNA BYŁO USTALIĆ KONKRETNIE DATY URODZIN JEZUSA, GDZIE KONKRETNIE ŻYŁ, BYWAŁ, SKĄD WŁAŚCIWIE RODZINA POCHODZI, Z JAKIEJ ZIEMI /PAŃSTWA PRZYWĘDROWALI, JEŻELI TAK DUŻO WIEMY O PIRAMIDACH O DYNASTIACH FARAONÓW, O WODZACH/KRÓLACH WOJENNYCH WYPRAW itp... WYDAJE MI SIE, ŻE TO ŻE PRZYWĘDROWALI NA ZIEMIE ŻYDOWSKIE i DOSTOSUJĄC SIE DO TEJ SPOŁECZNOŚCI TO ŻYDAMI NIE BYLI* JAK MOŻNA TAK DŁUGO PRZEZ WIEKI PODTRZYMYWAĆ DZIEJE i ŻYWOTY, PIELĘGNOWANIE ZAKŁAMANEJ HISTORII CO NIE ZNACZY, ŻE NIE ŻYŁ TAKI CZŁOWIEK IMIENIEM JEZUS Z RODZINĄ* WSPÓŁCZUJE-GDYBY WIEDZIAŁ CO HIERARCHOWIE WYKOMBINOWALI BY LUDZKOŚĆ ZAMKNĄĆ W KIERACIE WIELKICH KŁAMSTW* TO JEST TAK SAMO, GDYBY KAŻDY Z NAS OBCHODZIŁ SWOJE URODZINY O KILKANAŚCIE LAT WCZEŚNIEJ LUB PÓŹNIEJ, LUB SWOJEJ MAMY Np.OBCHODZIMY JEJ 60 URODZINY A TAK NAPRAWDE MA LAT 90 A MOŻE DOPIERO 20...TO JEST BARDZO INTRYGUJĄCE I POZOSTAWIA BOLESNY NIEDOSYT -BO KAŻDY CHCE DĄŻYĆ DO PRAWDY* NIE PRZESTAJE O TYM MYŚLEĆ BO WIEM ŻE TEN CZŁOWIEK "JEST" i MA BYĆ NASZĄ DROGĄ ROZWOJU, ZMIAN W SOBIE, A TAK MAŁO WIEMY A TAK BARDZO CHCIAŁOBY SIE DOWIEDZIEĆ PRAWDZIWĄ JEGO BIOGRAFIE I PRAWDZIWE JEGO POCHODZENIE * DLACZEGO DZISIEJSZA ETIOPIA WIE INACZEJ, DLACZEGO ARMENIA NIE PRZYJMUJE PEWNYCH USTALEŃ RZYMSKICH, DLACZEGO , DLACZEGO itd PYTAN BĘDZIE SETKI DOPÓKI PRAWDA NIE ZNAJDZIE WYJŚCIE Z UKRYCIA* TAK CZY INACZEJ BOŻE NARODZENIE ŚWIĘTOWANE ZIMĄ 25.12/ JEST PIĘKNYM DNIEM STROJONYM, OŚWIETLANYM JEST TO MIŁY CZAS CO NIE ZNACZY ŻE RÓWNIEŻ BYŁBY TO MIŁY CZAS W CZERWCU* ZNOWU BYSMY SIE CHYBA DOSTOSOWALI * POZDRAWIAM
 aa: 29.11.2015, 18:23
 jak bóg mógł sie narodzicskorotoOn wszystko stworzył i człowiea tez narodził sie Jego syn. Jezus Chrystus to chyba jest róznica rzeba czytac Biblię
 xxx: 15.01.2015, 12:56
 buk siem urodzil w marcu w łoborze wsrud trzody.
 erreta: 18.12.2010, 04:39
 św. Hipolit (urodzony przed 170 rokiem) pisał : "pierwsze przyjscie Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendarzami styczniowymi" - czyli 25 XII) to najstarsza informacja na ten temat.
 żal.pl: 04.12.2010, 10:01
 nie rozumiem tego
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Wojciechśw. Wojciech

Modlitwa do św. WojciechaModlitwa do św. Wojciecha

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Żywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiejŻywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiej

Jak Wojtek zaczął szanować zieleńJak Wojtek zaczął szanować zieleń

Zamki BretaniiZamki Bretanii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej