Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Uzdrowienia w Lourdes i ateiści

Znany badacz cudownych uzdrowień w Lourdes, prof. medycyny Auguste Vallet twierdzi, że "medycyna nie zna takiej choroby, z której w Lourdes nie dokonałoby się w niewytłumaczalny dla nauki sposób, dobrze udokumentowane cudowne uzdrowienie".

Dla wielu ludzi Lourdes i inne sanktuaria pozostają bardzo czytelnym znakiem Bożego działania. W ten sposób kochający Bóg apeluje do ludzkich serc z prośbą o nawrócenie, o otwarcie się na tajemnicę Jego Miłości. Niestety są jednak ludzie, których cuda te nie przekonują, ponieważ ich zdaniem nie są tak spektakularne i oczywiste, aby swoją oczywistością niejako zmusiły wszystkich do ich przyjęcia. Wszyscy sceptycy i różnej maści agnostycy i ateiści stawiają zarzut zawarty w pytaniu: dlaczego w Lourdes nikomu nie odrosła amputowana ręka czy noga? Według nich tylko wtedy daliby się przekonać. Tak argumentował swój brak wiary między innymi słynny pisarz Emil Zola, który chociaż był naocznym świadkiem cudownego uzdrowienia dwóch umierających kobiet to jednak nie uwierzył. Co więcej, napisał paszkwil zaprzeczający oczywistym faktom.

Trzeba tutaj jednak odnotować bardzo dobrze udokumentowany historyczny fakt, oficjalnie przez władze Kościelne uznanego cudu odzyskania amputowanej nogi po trzech latach od jej odcięcia. Ten niezwykły fakt miał miejsce 27.04.1641 r. w Saragossie w Sanktuarium Matki Bożej "Virgen del Pilar". Trzeba tutaj mocno podkreślić, że jest to jeden z nielicznych historycznych faktów, które zostały bardzo precyzyjnie udokumentowane i co do jego autentyczności nie może być wątpliwości. Znany jest historykom jako "el milagro de Calanda".

Bardzo rygorystyczne badania historyczne stwierdzają, że młodzieniec Miguel-Juan Pellicer z miejscowości Calanda miał amputowaną poniżej kolana prawą nogę, która została pogrzebana na cmentarzu szpitala w Saragossie. Trzy lata po amputacji, po gorącej modlitwie do Matki Bożej, w nocy, w sposób niewytłumaczalny odcięta noga została na nowo połączona z kikutem. Ten niezwykły cud odbił się głośnym echem w całej chrześcijańskiej Europie XVII w., ale i w XVIII prowokował nieudane próby jego kwestionowania ze strony racjonalistów Oświecenia.

Wracając do cudownych uzdrowień w Lourdes, warto tutaj przypomnieć jedno z nich, najbardziej szokujące lekarzy i obserwatorów. 16.02.1867r. Piotr de Rudder pracował jako robotnik u hrabiego du Bus de Ghisignies w Jabbecke (Belgia). Właśnie tego dnia upadło na jego lewą nogę ścinane drzewo i potrzaskało kości na liczne odłamki, co uniemożliwiało zrośnięcie. Na koszt hrabiego opiekowało się Piotrem po kolei kilkunastu lekarzy, jednak noga się nie goiła, tylko pokryła się zgangrenowanymi tkankami i ropiejącymi przetokami. Wszyscy lekarze, łącznie z profesorem Thiriart, chirurgiem dworu królewskiego, stwierdzili konieczność amputacji.

Chory jednak z uporem, pomimo strasznych cierpień, nie zgadzał się na odcięcie nogi. W tym też okresie w Oostacker pod Gandawą zbudowano kaplicę i grotę na cześć objawień Matki Bożej w Lourdes. Grota stała się sławna w Belgii, gdyż miały tam miejsce cudowne uzdrowienia. De Rudder postanowił udać się do Oostacker, by uprosić dla siebie cudowne uzdrowienie. 5 kwietnia 1875 r. poprosił żonę swego pracodawcy, panią du Bus, o pieniądze na podróż. Hrabina ogląda chorą nogę i notuje w dzienniczku: "De Rudder odwinął bandaże nasiąknięte ropą i krwią, czuć było nieznośny fetor. Widać było, jak oba końce złamanych kości wystawały z ran". 7 kwietnia 1875 r. w towarzystwie żony udaje się do groty Oostacker. Złożono Piotra przed grotą, gdzie napił się wody ze źródła i siedząc przed figurą Matki Bożej żarliwie zaczął się modlić, prosząc o odpuszczenie grzechów i łaskę uzdrowienia. Nagle Piotr doznał dziwnego wstrząsu, odrzucił kule przeszedł kilka kroków, klęknął u stóp figury Niepokalanej i zawołał: Boże, jestem uzdrowiony! Jego żona z wrażenia zemdlała. Wszyscy obecni na widok tego, co się wydarzyło, z płaczem cisnęli się wokół cudownie uzdrowionego. Zdziwienie i płacz szybko przeszły w radość religijnego uniesienia. Spontanicznie uformowała się procesja z uzdrowionym Piotrem na czele, która kilkakrotnie obeszła grotę, śpiewając pieśni religijne. Później został przebadany przez komisję lekarską. Okazuje się, że noga w jednym momencie została całkowicie uzdrowiona, bandaże same opadły, złamane kości, piszczel i kość strzałkowa, same się zrosty, chociaż brakowało 6 cm kości, zniszczonych przez zgorzel w ciągu długich lat choroby, rany się zabliźniły. Dla wszystkich lekarzy, którzy leczyli Piotra, było oczywiste, że zdarzył się nieprawdopodobny cud. Kto dokonał tego dzieła? Naukowiec dr Le Bec napisał, że dla utworzenia fragmentu kości, który nagle zastąpił ubytek piszczelą i kości strzałkowej u połamanej nogi Ruddera, trzeba było 5 g wapna. W organizmie chorego nie było tej ilości wapna w stanie wolnym.

Skąd się więc ono wzięło?

Wszyscy lekarze, którzy leczyli Ruddera, po zbadaniu uzdrowionej nogi nawrócili się. Również hrabia du Bus, senator antyklerykalnej, masońskiej partii, zadeklarowany i walczący z Kościołem mason-ateista, kiedy zobaczył Ruddera wracającego w pełni zdrowia z pielgrzymki, nawrócił się. Powiedział wtedy do żony: "Nigdy nie wierzyłem w cuda. Lecz jeżeli de Rudder został uzdrowiony, to jest to prawdziwy cud. W ten cud ja wierzę".

Czy jest możliwe, aby 6 cm brakującej kości w jednym momencie wzięło się z niczego?

Oczywiście, że cud ten jest mniej spektakularny od tego, który miał miejsce w Saragossie, ale również w Oostacker dokonało się stworzenie z niczego brakujących kości i ciała.

9 kwietnia dr Affenaer, lekarz Piotra de Rudder, ze łzami w oczach powiedział: "Jest pan uzdrowiony, Pańska noga jest nogą dziecka nowo narodzonego. Tego, czego nie potrafiła uczynić medycyna, mogła dokonać Maryja".

Dr Van Hoestenbergke ze Stalhille, znany ateista, z pokorą pochylił czoło przed wszechmocą Boga. W czasopiśmie: "Revue des Ouestions Scientifigues" razem z dr Royer i dr Deschamps, opisał cud z naukową dokładnością, stwierdzając, że nie można tego uzdrowienia wyjaśnić siłami natury.

To cudowne wydarzenie badała specjalna komisja złożona z 22 lekarzy, katolików; innowierców i ateistów. Uzdrowienie to było przedmiotem licznych badań, również w Holandii, Anglii, Niemczech, Włoszech. W r.1892 dr Hoestenberghe napisał do dr Boissaire: "Bytem niewierzącym, ale cud Piotra de Rudder otworzył mi oczy". Przed cudem rodzinna wieś Piotra słynęła z niewiary i złych obyczajów. Po uzdrowieniu ludzie się nawrócili i wszyscy zaczęli chodzić do kościoła.

Piotr Rudder zmarł 22.03.1892r. Siedem lat później dr Van Hoestenberghe z ekshumowanego ciała Ruddera wyjmuje piszczele i kości strzałkowe i daje ostateczny dowód podwójnego złamania i uzdrowienia. Dr Diday, który wcześniej bluźnit przeciw świętości Lourdes, a potem stał się jej obrońcą, napisał: "Jeżeli ręka była Boża, to jednak ślad, który zostawiła, jest na wskroś ludzki".

Jadwiga Piotrowska

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 11-12/1996Wasze komentarze:
 Asia: 15.12.2014, 07:36
 Prosze w intencji Marka o umocnienie relacji Dziekuje
 aleksandra: 14.11.2014, 13:36
 Ukochana Mateńko proszę Ciebie z całego serca o uzdrowienie mojej 10 letniej wnusi która od ponad miesiąca leży w szpitalu. Módl się o nią żeby odzyskała zdrowie
 Barbara : 06.11.2014, 18:02
 Proszę o dar macierzyństwa
 Barbara : 06.11.2014, 18:02
 Proszę o dar macierzyństwa
 Barbara : 06.11.2014, 17:57
 Maryjo błagam z całego serca o dar macierzynstwa .
 mama: 28.10.2014, 22:41
 Najświętsza Maryjo błagam Cię o uzdrowienie moich synów. Starszego z naczyniaka w nodze a młodszego z autyzmu. Proszę Cię o wytyczenie nam drogowskazu ich leczenia i właściwych terapii, o właściwy rozwój i mowę dla młodszego. Pomóż nam Mateńko, nie opuszczaj nas i wspieraj w chorobie.
 ula: 15.09.2014, 23:47
 NAJSWIETRZA PANIENKO PROSZE OZDROWIE DLAMOICH DZIECIRODZICOW I MOJEGO PARTNERA ORAZ ZDLAMOICH BRACI I ICH DZIECI PANIENKO PROSZE O ZMIANE W ZACHOWANIUMOIMI MOJEGO PARTNERA ZEBYMY TWOZYLI DORA I ZGODNA RODZINE I ZYLI WEDŁUG PRZYKAZAN BOZYCH WYBACZ MI MOJE WSZYSTKIE GRZECH NAJSWIETRZA PANIENKO BOG ZAPŁAC
 maaa: 12.07.2014, 11:39
 Błagam Matko Boska o cud wyjścia mojego taty z nałogu alkoholizmu oraz innych chorób psychicznych. Błagam Matko dopomóż, bo nasza rodzina a szczególnie mama jest na skraju wyczerpania nerwowego!!!! Ufam i wierze tylko w cud!!!
 karolina: 04.07.2014, 21:48
 Matko, dziekuje ze jestes przy mnie i sluchasz moich modlitw, dziekuje Ci Niepokalne Poczecie


 Justyna: 29.06.2014, 21:26
 Ja dziękuję za to co mam.
 DAWID: 27.06.2014, 01:22
 CZY MÓGŁBY KTOS TU NAPISAĆ,CZY PROŚBA DO BOGA ZOSTAŁA WYSŁUCHANA CZY TYLKO PISZECIE I PISZECIE
 wiolettac: 21.06.2014, 16:26
 Przenajświętsza Panno z Lourdes proszę o uzdrowienie mojej córki Julii z choroby schizofrenii paranoidalnej matka
 aga: 01.05.2014, 14:17
 Matko Boska dziekuje Ci ze JESTES w moim zyciu.kocham cie
 aga: 30.04.2014, 17:01
 Najukochansza Matko Boska blagam cie o moje zdrowie,aby choroba odeszla, abym mogla sie cieszyc moim synkiem, abym mogla byc babcia, bym zestarzala sie z miloscia mojego zycia.oddaje Ci cala moja milosc, moje serce, moja wiare.zawsze moge na ciebie liczy,dziekuje za dotychczasowe modlitwy I zdrowie.prosze Cie takze o zdrowie dla moich bliskich babci moniki,mamy gosi kacperka marcina asi zdzina darii I damiana.JESZCZE raz dziekuje za wszystko I blagam o powrot do zdrowia
 asia: 05.04.2014, 15:31
 prosze o zdrowie dla mnie imojej rodziny a takze o wiare nadzieje i milosc
 Aga: 18.02.2014, 23:32
 Matusiu Przenajswietsza z Lourdes kiedys bylam blisko Ciebie i Syna Twojego a Pana Naszego chcialam poswiecic Mu cale moje zycie moim marzeniem byl Klasztor ale moja mama skutecznie mnie odwiodla od tej decyzji bojac sie samotnosci...do dzis zaluje swojej decyzji...choc mam wspanialych synow i jestem bardzo mloda babcia...moje zycie od dziecinstwa bylo horrorem...dostalam sie w sidla zla i ciezkich grzechow...teraz zmagam sie z wieloma chorobami...lecz PROSZE MATUSIE O LASKE UZDROWIENIA MOJEGO ORAZ ADAMA Z NAJGROZNIEJSZEJ CHOROBY WIRUSOWEJ
 bernadka: 11.02.2014, 16:22
 moja droga matenko z lourdes blagam i prosze o zdrowie dla mnie zebym wyszla z choroby nowotworowej dla mojej mamy zosi zeby byla źdrowa dla meza pawla taty juzka
 baka: 26.01.2014, 11:27
 Proszę z całego serca o uzdrowienie dla mojej mamy i pomoc dla brata alkoholika.
 Anna: 03.12.2013, 23:04
 Dziękuję Panu Bogu za szczęśliwie przebytą ciężką operację kardiochirurgiczną oraz za cudowne uzdrowienie . Zniosłam to wszystko , ponieważ wiedziałam , że Pan Bóg jest ze mną . Otrzymałam od Niego znak i wiedziałam że będzie dobrze .To był cud uzdrowienia pooperacyjnego .
 Alicja: 30.11.2013, 16:00
 prosze o pomoc dla mojego brata alkoholika
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] (8) [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej LoretańskiejModlitwa do Matki Bożej Loretańskiej

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Madonna z LoretoMadonna z Loreto

Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)

II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8

Im później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobićIm później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobić

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej