Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Uzdrowienia w Lourdes i ateiści

Znany badacz cudownych uzdrowień w Lourdes, prof. medycyny Auguste Vallet twierdzi, że "medycyna nie zna takiej choroby, z której w Lourdes nie dokonałoby się w niewytłumaczalny dla nauki sposób, dobrze udokumentowane cudowne uzdrowienie".

Dla wielu ludzi Lourdes i inne sanktuaria pozostają bardzo czytelnym znakiem Bożego działania. W ten sposób kochający Bóg apeluje do ludzkich serc z prośbą o nawrócenie, o otwarcie się na tajemnicę Jego Miłości. Niestety są jednak ludzie, których cuda te nie przekonują, ponieważ ich zdaniem nie są tak spektakularne i oczywiste, aby swoją oczywistością niejako zmusiły wszystkich do ich przyjęcia. Wszyscy sceptycy i różnej maści agnostycy i ateiści stawiają zarzut zawarty w pytaniu: dlaczego w Lourdes nikomu nie odrosła amputowana ręka czy noga? Według nich tylko wtedy daliby się przekonać. Tak argumentował swój brak wiary między innymi słynny pisarz Emil Zola, który chociaż był naocznym świadkiem cudownego uzdrowienia dwóch umierających kobiet to jednak nie uwierzył. Co więcej, napisał paszkwil zaprzeczający oczywistym faktom.

Trzeba tutaj jednak odnotować bardzo dobrze udokumentowany historyczny fakt, oficjalnie przez władze Kościelne uznanego cudu odzyskania amputowanej nogi po trzech latach od jej odcięcia. Ten niezwykły fakt miał miejsce 27.04.1641 r. w Saragossie w Sanktuarium Matki Bożej "Virgen del Pilar". Trzeba tutaj mocno podkreślić, że jest to jeden z nielicznych historycznych faktów, które zostały bardzo precyzyjnie udokumentowane i co do jego autentyczności nie może być wątpliwości. Znany jest historykom jako "el milagro de Calanda".

Bardzo rygorystyczne badania historyczne stwierdzają, że młodzieniec Miguel-Juan Pellicer z miejscowości Calanda miał amputowaną poniżej kolana prawą nogę, która została pogrzebana na cmentarzu szpitala w Saragossie. Trzy lata po amputacji, po gorącej modlitwie do Matki Bożej, w nocy, w sposób niewytłumaczalny odcięta noga została na nowo połączona z kikutem. Ten niezwykły cud odbił się głośnym echem w całej chrześcijańskiej Europie XVII w., ale i w XVIII prowokował nieudane próby jego kwestionowania ze strony racjonalistów Oświecenia.

Wracając do cudownych uzdrowień w Lourdes, warto tutaj przypomnieć jedno z nich, najbardziej szokujące lekarzy i obserwatorów. 16.02.1867r. Piotr de Rudder pracował jako robotnik u hrabiego du Bus de Ghisignies w Jabbecke (Belgia). Właśnie tego dnia upadło na jego lewą nogę ścinane drzewo i potrzaskało kości na liczne odłamki, co uniemożliwiało zrośnięcie. Na koszt hrabiego opiekowało się Piotrem po kolei kilkunastu lekarzy, jednak noga się nie goiła, tylko pokryła się zgangrenowanymi tkankami i ropiejącymi przetokami. Wszyscy lekarze, łącznie z profesorem Thiriart, chirurgiem dworu królewskiego, stwierdzili konieczność amputacji.

Chory jednak z uporem, pomimo strasznych cierpień, nie zgadzał się na odcięcie nogi. W tym też okresie w Oostacker pod Gandawą zbudowano kaplicę i grotę na cześć objawień Matki Bożej w Lourdes. Grota stała się sławna w Belgii, gdyż miały tam miejsce cudowne uzdrowienia. De Rudder postanowił udać się do Oostacker, by uprosić dla siebie cudowne uzdrowienie. 5 kwietnia 1875 r. poprosił żonę swego pracodawcy, panią du Bus, o pieniądze na podróż. Hrabina ogląda chorą nogę i notuje w dzienniczku: "De Rudder odwinął bandaże nasiąknięte ropą i krwią, czuć było nieznośny fetor. Widać było, jak oba końce złamanych kości wystawały z ran". 7 kwietnia 1875 r. w towarzystwie żony udaje się do groty Oostacker. Złożono Piotra przed grotą, gdzie napił się wody ze źródła i siedząc przed figurą Matki Bożej żarliwie zaczął się modlić, prosząc o odpuszczenie grzechów i łaskę uzdrowienia. Nagle Piotr doznał dziwnego wstrząsu, odrzucił kule przeszedł kilka kroków, klęknął u stóp figury Niepokalanej i zawołał: Boże, jestem uzdrowiony! Jego żona z wrażenia zemdlała. Wszyscy obecni na widok tego, co się wydarzyło, z płaczem cisnęli się wokół cudownie uzdrowionego. Zdziwienie i płacz szybko przeszły w radość religijnego uniesienia. Spontanicznie uformowała się procesja z uzdrowionym Piotrem na czele, która kilkakrotnie obeszła grotę, śpiewając pieśni religijne. Później został przebadany przez komisję lekarską. Okazuje się, że noga w jednym momencie została całkowicie uzdrowiona, bandaże same opadły, złamane kości, piszczel i kość strzałkowa, same się zrosty, chociaż brakowało 6 cm kości, zniszczonych przez zgorzel w ciągu długich lat choroby, rany się zabliźniły. Dla wszystkich lekarzy, którzy leczyli Piotra, było oczywiste, że zdarzył się nieprawdopodobny cud. Kto dokonał tego dzieła? Naukowiec dr Le Bec napisał, że dla utworzenia fragmentu kości, który nagle zastąpił ubytek piszczelą i kości strzałkowej u połamanej nogi Ruddera, trzeba było 5 g wapna. W organizmie chorego nie było tej ilości wapna w stanie wolnym.

Skąd się więc ono wzięło?

Wszyscy lekarze, którzy leczyli Ruddera, po zbadaniu uzdrowionej nogi nawrócili się. Również hrabia du Bus, senator antyklerykalnej, masońskiej partii, zadeklarowany i walczący z Kościołem mason-ateista, kiedy zobaczył Ruddera wracającego w pełni zdrowia z pielgrzymki, nawrócił się. Powiedział wtedy do żony: "Nigdy nie wierzyłem w cuda. Lecz jeżeli de Rudder został uzdrowiony, to jest to prawdziwy cud. W ten cud ja wierzę".

Czy jest możliwe, aby 6 cm brakującej kości w jednym momencie wzięło się z niczego?

Oczywiście, że cud ten jest mniej spektakularny od tego, który miał miejsce w Saragossie, ale również w Oostacker dokonało się stworzenie z niczego brakujących kości i ciała.

9 kwietnia dr Affenaer, lekarz Piotra de Rudder, ze łzami w oczach powiedział: "Jest pan uzdrowiony, Pańska noga jest nogą dziecka nowo narodzonego. Tego, czego nie potrafiła uczynić medycyna, mogła dokonać Maryja".

Dr Van Hoestenbergke ze Stalhille, znany ateista, z pokorą pochylił czoło przed wszechmocą Boga. W czasopiśmie: "Revue des Ouestions Scientifigues" razem z dr Royer i dr Deschamps, opisał cud z naukową dokładnością, stwierdzając, że nie można tego uzdrowienia wyjaśnić siłami natury.

To cudowne wydarzenie badała specjalna komisja złożona z 22 lekarzy, katolików; innowierców i ateistów. Uzdrowienie to było przedmiotem licznych badań, również w Holandii, Anglii, Niemczech, Włoszech. W r.1892 dr Hoestenberghe napisał do dr Boissaire: "Bytem niewierzącym, ale cud Piotra de Rudder otworzył mi oczy". Przed cudem rodzinna wieś Piotra słynęła z niewiary i złych obyczajów. Po uzdrowieniu ludzie się nawrócili i wszyscy zaczęli chodzić do kościoła.

Piotr Rudder zmarł 22.03.1892r. Siedem lat później dr Van Hoestenberghe z ekshumowanego ciała Ruddera wyjmuje piszczele i kości strzałkowe i daje ostateczny dowód podwójnego złamania i uzdrowienia. Dr Diday, który wcześniej bluźnit przeciw świętości Lourdes, a potem stał się jej obrońcą, napisał: "Jeżeli ręka była Boża, to jednak ślad, który zostawiła, jest na wskroś ludzki".

Jadwiga Piotrowska

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 11-12/1996


   

Wasze komentarze:
 androo: 15.04.2012, 14:38
 Proszę o cud Mamo błagam, zmienię się proszę o ostatnią szansę
 anna : 11.04.2012, 10:24
 o mateczko błagam cie ratuj mnie w wiadomej ci mojej sprawie
 Barbara: 09.03.2012, 21:03
 Matko Najświetsza dziękuję Ci za Twoją obecność w moim życiu, za wielokrotną pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, i znów kolejna prośba ,proszę Cię wyproś u Swego Kochanego Syna łaskę zdrowia dla mojej ziemskiej mamusi.Wierzę,że i tym razem będziesz ze mną. Jak zawsze.
 bernadka: 03.03.2012, 22:55
 swieta matenko z lourdes blagam cie o uleczenie mnie z ciezkiej choroby nowotworowej o to cie prosze kochana matenko
 Natalia: 27.02.2012, 16:02
 Wspaniała Mateczko!!! Bardzo dziękuje Ci za każdy dzień, za wspaniałych ludzi, którzy mnie otaczają, za kochane dzieci i najlepszego męża...Prosze pomóż wszystkim tym, krórzy potrzebują twej Matczynej opieki i pomocy...
 ela: 21.02.2012, 12:59
 Kochana Matko proszę o nawrócenie mojego syna Wojciecha i męża Czesława
 dorota: 17.02.2012, 11:56
 bede operowana 28 lutego na tetniaka mozgu boje sie bardzo prosze Cie Matko wstaw sie za mna u naszego ojca a Twojego syna Amen
 Ania : 02.02.2012, 21:54
 Matko Nieustającej Pomocy, proszę Cię o cud i wyleczenie mnie z choroby i cierpienia z jakim walczę każdego dni już od tylu lat.Brakuje mi już sił, jednak wierze że wszystko pomyślnie się zakończy.Powierzam Ci się cała w Twoją opiekę i ramiona. Chroń mnie od złego.
 Katarzyna: 23.01.2012, 22:23
 Matuchno wysłuchaj mojej prośby, o którą Cię tak bardzo proszę, Ty wiesz czego pragnę nie tylko dla siebie. Miej mnie w swojej opiece.


 Sylwia: 10.01.2012, 14:32
 Matko Nieustającej Pomocy....Najświętsza Mateńko proszę Cie,błagam Cie o cud...Błagam Cię,aby moja choroba przestała się rozwjać ,żeby nie rosły mi kolejne naczyniaki,brodawki na ciele oszedz moja twarzb i głowe...Błagam Cię pomóż mnie wyleczyć...bo nie ma innej metody lekarstwa....
 Teresa 17.12.2011 rok: 17.12.2011, 19:21
 Najświętsza Matko Boska z LOURDES błagam Twoja uniżona sługa o wstawiennictwo o cudowne uzdrowienie mojej jedynej córki nieuleczalnie chorej,proszę o siłę wiary abym mogła dalej żyć i dziękuję za łaskę i pomoc w ciężkich chwilach i sytuacjach bez wyjścia ,chylę głowę z pokorą i dziękuję za wszystko oddana wierna
 Eunika: 24.10.2011, 17:34
  Matko Boża z Lourdes proszę Cię o uzdrowienie mojej siostry Joanny chorej na raka. Proszę spraw aby wyzdrowiała i znowu zaczeła cieszyc sie zyciem. Błagam pomóż. Dziekuję.
 waldemar~gdansk: 24.10.2011, 16:31
 ja mialem okazje napic sie wody z Lourdes i powiem wam ,ze poczulem straszna MOC ~! niewytlumaczalna sile! i zdrowie. "wiara gory przenos",tak mowia , ale tonaprawde dziala ~! wczesniej podchodzilem do tego na zimno . teraz zaczalem odmawiac rozaniec tak w tajemnicy zeby nikt sie o tym nie dowiedzial bo ludzie sa ja jadowite zmije ! nikomu o tym nie mowie ,zeby sie nie smiali . czuje sile ! pozdra end nara.
 Iwona: 09.10.2011, 14:49
 Dziękuję za wszystkie łaski i proszę o zdrowie dla mojej mamy i dla mnie oraz o miłosierdzie i wybaczenie.
 siostra: 01.10.2011, 23:42
 Matuchno Boska blagam Cie uzdrow mojego Brata Zbyszka poprzez cudowna wode z Twojego zrodelka!W Tobie pozostala nam tylko nadzieja-blagam,blagam o cud
 Maja: 29.09.2011, 14:36
 Matko Boska z Lourdes proszę Cię o zdrowie dla mojej kochanej mamy. Spraw by nie była ciężko chora. Daj jej siły i chęci do życia, jak również nam wszystkim. Proszę Cię z całego serca, aby wynik badania nie potwierdził nowotworu. Bardzo proszę ...
 Natalia: 19.08.2011, 23:43
 Kochana Matko proszę Cię o zdrowie dla mojego synka Michała.Zauważyłam,że po wypiciu wody ze żródła jego cukry są nienaganne.Czuwaj nad całą moją rodziną i daj mi szanse przyjazdu do Ciebie do Lourdes,abym mogła wraz s synem i mężem stanąć na przeciwko Ciebie Pani i spojrzeć w Twoje Świete oczy.
 jarek: 19.08.2011, 09:59
 Matuchno prosze Cie daj zdrowie i sile mojej rodzinie w tych trudnych chwilach naszego zycia .
 wiesia: 09.08.2011, 12:07
 Matko Najświętsza z Lourdes, proszę aby mój syn Sebastian, uczęszczał na msze św, aby kochał Boga i żył według przykazań Bożych. mateńko miej go w swojej opiece i błogosław mu!
 Anna: 03.08.2011, 14:55
 dziękuje że JESTEŚ
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] (11) [12] [13] [14] [15]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

św. Michał Archaniołśw. Michał Archanioł

Oczy chemikaOczy chemika

Jak mamy prowadzić nasze dzieci do Boga?Jak mamy prowadzić nasze dzieci do Boga?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej