Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Porozmawiajmy o nudyzmie

Podczas wakacyjnej wycieczki z rodziną, słuchaliśmy w radiu audycji - dyskusji na temat nudyzmu. Reporterka rozmawiała z nudystami na plaży nudystów. Uzasadnienia takiego stylu życia, jakie podawali rozmówcy, na pierwszy rzut oka wydają się być wspaniałe. Nudyści nie wstydzą się siebie, wszystko jest dla nich naturalne. Ich styl nie wynika z preferowania seksualności człowieka i rozbudzania erotycznego, ale z tego, że chcą być bliżej natury, czuć się swobodnie, bez ograniczeń. Jest to wyraz wolności duchowej.

Jeżeli ktoś ma piękne ciało, to dlaczego nie miałby go pokazać? - stwierdziła jedna ze słuchaczek. Przecież nie chodzi o striptiz, czy jakąś formę wyzwalającą podniecenie seksualne, ale zwyczajne bycie sobą.

Mąż wtedy zapytał, co ja o tym myślę. Oczywiście, zawsze wiedzieliśmy, że nudyzm nie jest przejawem nowej kultury życia zgodnej z planem Bożym, miewałam jednak trudności ze sformułowaniem rzeczowej argumentacji. Tym razem nasunęło mi się kapitalne skojarzenie. To, czego pragną nudyści, to dokładnie stan raju, w jakim żyli Adam i Ewa: "Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu" (Rdz 2,25). Dopiero po grzechu pierworodnym, gdy dali się skusić wężowi i zjedli owoc z zakazanego drzewa, "skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu" (Rdz 3,8).

Dlaczego się skryli? Adam odpowiedział: "bo jestem nagi" (Rdz 3,10). Cóż z tego wynika? Skażenie przez grzech człowieka spowodowało powstanie uczucia wstydu. Wstyd ochrania godność kobiety i mężczyzny. Broni przed sprowadzeniem do poziomu rzeczy. Grzech sprawia, że zawsze kobieta (zwłaszcza) i mężczyzna są narażeni na wykorzystanie. Wystarczy, że mężczyzna, ukryty za krzakami na plaży nudystów, podgląda z pożądliwością rozebraną kobietę, która może nawet nie być tego świadoma. Wstyd jest naszą naturalną ochroną i przełamanie wstydu przez kobietę wyzbywa ją tej naturalnej ochrony, której już nie odbuduje.

Kobieta i mężczyzna wstydzą się inaczej. Kobieta wstydzi się pokazywać swoje ciało, żeby nie stało się obiektem pożądania. Mężczyzna wstydzi się, gdy pożądliwie patrzy na kobietę.

Od zarania dziejów, od Adama i Ewy, człowiek zakrywa swoje intymne części ciała. Należy im się szczególny szacunek i troska. Jest tylko jedna sytuacja, w której człowiek przestaje się wstydzić. Karol Wojtyła posługuje się pojęciem absorpcji wstydu przez miłość. Polega to na tym, że dopiero w sytuacji, kiedy mężczyznę i kobietę łączy miłość osobowa odnosząca się z pełnym szacunkiem do osoby drugiego człowieka, uczucie wstydu opada jak zasłona. Jednak nie zostaje zburzone. Wstyd pozostaje. Dlatego mężatka mająca kilkoro dzieci też potrafi się zarumienić ze wstydu jak panienka.

Plaża nudystów to nie Eden Adama i Ewy. Tu nie ma stanu doskonałej miłości łączącej wszystkich ludzi. Tu uczucie wstydu przełamuje się, burząc tym samym naturalną osłonę godności człowieka. Skażona grzechem ludzka natura zawsze będzie skłonna do pożądliwego spojrzenia na ciało drugiej osoby.

Jolanta Jadwiga

Wasze komentarze:
Jurek: 24.03.2020, 13:44
Nagość,ale nie zbiorowa typu plaża nudystów,która jak słusznie zauważyła autorka ,nie ma zdrowej,rajskiej atmosfery, jest wierzącemu człowiekowi potrzebna.I nie chodzi o nagość, kiedy pieścimy się z żoną w domu,bo to jest oczywiste. Ale nagość w przyrodzie,we dwoje. Przyjemnie jest w lesie,kiedy wiatr i słońce muska nasze nagie ciała.I jesteśmy tylko my i drzewa. Lubimy pospacerować sobie z ubraniami w plecaku i ekscytować się naszą nagością i narastającym pożądaniem.Tracimy wtedy resztki kompleksów i nabieramy pewności siebie.Ja głaszczę pupkę żony,a ona odbija mój sprężynujący qtasek. Oczywiście zatrzymujemy się co jakiś czas i pieścimy bardziej intymnie.Staramy się utrzymywać nasze orgazmy na wodzy.Ma rację autorka,że nagość jest erotyczna. W naszym przypadku jest to wg.nas erotyka katolicka. Nie oszukujmy się.Nie tylko wspólna modlitwa,ale i erotyka łączy i scala małżeństwo. Kiedy widzę,że nogi mojej żony miękną,łączymy się w mega orgazmie. Dałby Bóg,żeby doczekać nadchodzącego lata i tych naszych wtorkowych relaksów i w tym roku.
pomidorek: 15.03.2018, 09:41
Nie wiem co to za głupoty. Dużo ludzi ciągnie do opalania sie nago i dużo ludzi mówi że to jest aseksualne. Oczywiście sa rodziny co chodzą nago pewnie cały rok raz ze lubią a dwa może z domu to wyniesli ale czy to jest normalne? I teraz nastepna sprawa jeśli ktoś uważa ze jest naturysta to niech pojdzie na taka plaże czy salne z dziećmi matka ojcem bratem i z kumplami z pracy. Ja często słyszę ze większość ludzi by tam nie poszła albo mówią po co miałbym tam iść,a ja im mowie przecież to normalne . A te przykłady co tutaj ludzie piszą sa śmieszne tak jak nie którzy to porównują to idzie porównać wszystko. A jeśli chodzi czy kobieta bardziej przyciaga uwagę meszczyzn w ubraniu czy bez to odpowiedz jest jedna bez. Wgl jak to czytam to tak chodzbym słuchał tysace wymowek ludzi którzy chcą za wszelka cenę przeinaczyć wszystko żeby było na ich zamiast poprostu pogodzić sie z tym.ze jest to grzech! I idąc na taka plaże.liczymy sie z tym ze to jest grzech. To jak z tym zabijaniem jestem muzułmaninem i to normalne ze.zabijam niewiernych ? Otóż nie i każdy z nich nie chcialby być tak potraktowany czy żeby ich rodzina.byla by tak potraktowana i wiadomo ze ludzie nie sa głupi każdy wie co jest dobre a co nie tylko maskuja dużo rzeczy kłamstwem.powoli w to wierząc. Jak.ktos mi powie ze gwalt na kobiecie u nich jest normalny tak jak gwałcili ta dziewczynę w Niemczech. To tez nie jest normalne bo nikt z nich nie chciby żeby to zrobili z jego mama. Tak my ludzie lubimy strasznie szukaćdla sb wymowek ze.lubie chodzić nago ze to dobre dla zdrowia ale nikt nie powie ze grnono ludzi chodzi tam żeby ich poogladali a druga czesc ze przy okazji pogladaja sb jakieś inne ciała. Gdyby było tak jak tesktulejw plazy to zo to za różnica czy mam kapielowki czy nie większość wola.by pójść na zwyka plaże żeby nie oglądać nagich starczych cial bo po co . Teraz tam ida bo liczą ze na.100starych bd 1 młoda .
adam: 16.01.2015, 16:50
plaza nudystow to chyba jedyne miejsce gdzie kobieta nie musi obawiac sie pelnych pozadania spojrzen mezczyzny trzeba odwagi aby paradowac nago ale tam wszyscy sa nadzy inaturalnii prosze zwrocic uwage na to jak aseksualne jest to miejsce
Artur: 13.10.2013, 17:25
nie rozumiem dlaczego przeciwnicy aseksualnej nudystycznej nagosci ciagle odwoluja sie do przykladu Adama i Ewy kiedy najprawdopodobniej wcale nie chodzilo o poczucie wstydu przed nagoscia ciala ,raczej o nagosc duszy.
marysia: 08.09.2011, 22:34
mało jest tak aseksualnych i bezpiecznych miejsc, jak plaża nudystów. na takiej plaży nie są mile widziane i nie są w dobrym tonie jakiekolwiek flirty i seksualne zaczepki
ważne: 25.07.2011, 15:55
A opalanie sie w stroju kąpielowym też jest grzechem?ciągle szukam na to pytanie odpowiedzi.
Tomasz: 26.01.2011, 19:29
Jeśli dziewczyna jest ładna to może opalać sie nago ale nie powinna prowokować swoim zachowaniem. A najlepiej to niech czymś sie przykryje
Marek: 15.07.2010, 14:26
A ja się nie wstydzę....
Bart: 13.05.2009, 02:44
Ja czytałem ten artykuł kilka lat temu. Wtedy wydał mi się śmieszny. Dziś patrzę na świat dojrzalej. Ale nadal uważam, że autorka popełniła duże błędy myślowe: "Skażona grzechem ludzka natura zawsze będzie skłonna do pożądliwego spojrzenia na ciało drugiej osoby". Ja do tej wypowiedzi dodam, że skażona ludzka natura będzie skłonna pożądliwie popatrzeć nawet na to, że masz ładny samochód, czy ładny dom, czy nawet ładne dzieci. Wniosek - skażonej ludzkiej naturze może zaszkodzić byle co. Dla normalnego człowieka całkowita nagość na plaży nudystów jest bowiem zupełnie aseksualna. Pytanie więc brzmi: czy to mój problem, że Twoja natura jest skażona?
Tomek: 18.10.2008, 20:01
Mija moich zdaniem jest to grzech. W razie wątpliwosci polecam rozmowe ze spowiednikiem.
Mija: 18.10.2008, 13:25
czy pokazywanie swojej nagości przed chłopak8iem, nie wstydeznie się jego to grzech?? Czy jesli np. przebnieram sie a przy mni ejest mój chłopak powiennam poprosić żyby wyszedł??
Martin: 13.08.2008, 11:49
ja często opalam się nago oczywiście w ustronnych miejscach żeby nikt nie widział bo jednak wstydzę się nagości
Mikołaj: 02.08.2008, 20:50
Taka argumentacja nie jest rzeczowa. PO pierwsze Bóg widział każdego człowieka nago, więc nie trzeba się przed nim nagości wstydzić. Natomiast jeżeli chodzi o plaże nudystów, to ci ludzie opalaja się nago także po to, aby spowodować równomierne wydzielanie melaniny w skórze. To skutki nudyzmu (a nie sam nudyzm) mogą prowadzic do grzechu.
AdamJ.: 19.02.2008, 00:10
Właśnie dlatego, że człowiek kieruje sie rozumem, odrzuca nudyzm... całe szczęście to jeszcze większość :) Nie można na wszystkie tematy podać rzeczowej argumentacji. Ale człowiek prawdziwie mądry wie co należy robić a czego unikać...
{o}: 18.10.2007, 19:12
Taka argumentacja w dalszym ciągu nie jest zbyt rzeczowa. "Tu nie ma stanu doskonałej miłości łączącej wszystkich ludzi." - między małżonami też bywa, że jej brakuje. Owszem, wstyd jest odruchem mającym chronić godność człowieka. Ale czy spełnia to zadanie? Na ludzi ubranych też da się patrzeć pożądliwie. Powiem więcej - ubranie często pożądliwość pobudza bardziej, niż całkiwita nagość. Chyba nie tędy droga - muzułmanie za niemoralne uważają to, co dla nas normalne. My zaś uważamy za niemoralne to, co normalne jest np. dla plemion pierwotnych. Kaplica sykstyńska pełna jest golasów. Nikt nie wyskoczył dotąd z tak wspaniałym pomysłem,żeby ubrać w coś posąg Dawida. W średniowieczu na porządku dziennym były wypady do łaźni - nago. Nie robi się zwykle problemu z tym, że przeg lekarzem trzeba się pokazać nago, choć np. w krajach muzułmańskich, rygorystyczne zakazy obnażania się sprawiają, że wiele kobiet w ogóle nie ma dostępu do pomocy medyczne. Dla nas to chore i niemoralne. Dla nich - niemoralne byłoby, gdyby umierająca kobieta została zbadana przez lekarza. Stosunek do nagości jest zależny od kontekstu kulturowego i kontekstu miejsca, w którym się obnażamy. Łączenie nagości z seksem jest błędem. Nalezy zachowywać się stosownie do miejsca, w którym się przebywa. W niektórych nagość uznawana jest za stosowną. W innych nie. Jeżeli nie jest naganne aseksualne obnażenie się przed lekarzem - dlaczego miałoby być w innym miejscu? Bo ktoś może podglądać? Lekarz też może patrzeć pożądliwie. Nagość nie jest związana nierozerwalnie z seksualnością. Jeżeli o tym zapomnimy, będziemy skłonni popadać w absurdy. W Arabii Saudyjskiej, w pożarze spłonęło żywcem 15 dziewczynek. Muttawa nie pozwoliła im uciec z budynku, ponieważ były ubrane niestosownie do wyjścia na dwór. Człowiek powinien się kierować rozumem, a nie odruchami, które w dużej mierze są wyuczone.
katarzynka: 31.08.2007, 19:32
zgoda ale z tego wynikło, że kobieta wstydzi się odsłaniać ciało, a mężczyzna nie.... 11 i 10 linijka od dołu licząc...
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna

[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej