Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Burki, pępki i stringi

Burka to rodzaj nieprzeźroczystego przykrycia, które zasłania całą głowę oprócz małego obszaru wokół oczu. Ubrane w ten sposób kobiety można spotkać nie tylko w krajach muzułmańskich, ale także na ulicach wielkich miast europejskich. Nie tak dawno widziałem w Rzymie kobiety z burkami na głowach. Pomyślałem wówczas, że jak zaczną się rzymskie upały, to takie przykrycie może być dosyć uciążliwe. No, ale czarna sutanna albo strój zakonny też nie są zbyt adekwatne przy 35 stopniach w cieniu.

Okazuje się, że problem jest - zdaniem niektórych światłych europejczyków - dużo poważniejszy. Przepełnieni - swego czasu wprowadzanymi za pomocą gilotyny - ideałami wolności, równości i braterstwa politycy francuscy wydali burkom wojnę. Prezydent Sarkozy przekonuje, że burki uwłaczają czci kobiet. Niektórzy posłowie znad Sekwany twierdzą, że ubiór zakrywający całkowicie twarz i ciało kobiety jest "zagrożeniem dla kultury i wartości Francji". A ponadto zasłanianie twarzy jest ponoć sprzeczne z francuskimi zasadami świeckości. Co więcej, jakaś komisja parlamentu francuskiego oświadczyła, że noszenie pełnego stroju przez muzułmanki, to atak na republikę. W rewolucyjnym uniesieniu walki o świeckie państwo wysuwa się postulaty, żeby kobiety w burkach nie były w miejscach publicznych obsługiwane - ani w urzędach, ani w szpitalach, ani w środkach transportu publicznego.

Jak to się czasy zmieniają! Dziś masoni troszczą się, aby kobiety nie były niewłaściwie ubrane, a dawniej na ten temat oficjalnie wypowiadała się - podążając za św. Pawłem - Stolica Apostolska. Tyle że w tych dwóch przypadkach troska o strój kobiet idzie w zupełnie różnych kierunkach. W roku 1930 jedna z watykańskich kongregacji wydała dokument, w którym stwierdziła, że papież Pius XI "ganił i z największą siłą potępiał nieskromny sposób ubierania się, który dzisiaj stał się już zwyczajem powszechnym nawet u kobiet i dziewcząt katolickich, a nie tylko obraża ciężko godność i wdzięk niewieści, lecz bardzo nieszczęśliwie powoduje doczesne szkody samej kobiety".

Współczesny Kościół niewiele mówi o stosownym stroju, a szkoda, bo niekiedy by się przydało. Wokół coraz więcej bowiem dziewczyn i kobiet, które ubierają się w stylu co nieco "burdelowym". Gdyby w takim stylu ubierały się na dyskoteki, to jeszcze bym mógł to pojąć, ale owe niewiasty ubierają się tak do szkoły, do pracy, a nawet do kościoła. Znajomy opowiadał, jak to podczas Mszy św. obfitych kształtów blondynka, robiąc nabożny przyklęk, odsłoniła przed nim stringi i pół pośladków. Tego rodzaju sytuacje nie są tylko kwestią zgorszenia, ale także kwestią estetycznego niesmaku. Piękno polega bowiem między innymi na stosowności i tzw. klasie. Babka pokazująca stringi albo pępek w kościele klasy po prostu nie ma.

Ciekawe, że dla obrońców "gilotynowej" wolności i świeckości założenie burki uderza w godność kobiety, ale prymitywne eksponowanie golizny już nie. Skoro chcą zakazać burek, to dlaczego nie zakażą pokazywania majtek w miejscach publicznych? Byłbym przeciwny zmuszaniu kobiety do noszenia burki, tylko że akurat we Francji na kilka milionów muzułmanek burki nosi ok. 2 tysiące, z czego jedna czwarta to Francuzki, które przyjęły islam i same chcą nosić burki. I czynią to z dumą! Jeśli kobieta chce zakładać burkę, to dlaczego jakiś polityk ma jej tego zabraniać? Miłośników "wolności inaczej" razi to, że burka jest wyrazem tożsamości religijnej. A wiadomo, że dla opętanych ideą państwa świeckiego w przestrzeni publicznej akcentów religijnych być nie powinno. I tak rozwiąźli mogą manifestować swój bezwstyd, geje mogą manifestować swoje upodobania, ubierając się na publicznych paradach w stringi i pończoszki, ale muzułmanki burki mają zdjąć. Niech żyją liberte, egalite, fraternite!

Dariusz Kowalczyk SJ

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 lutego 2010

Wasze komentarze:
yo: 19.11.2011, 10:08
Dobra, ale na przykład tu w Anglii ci sami faceci, muzułmanie, którzy nie spojrzą na kobietę bez burki –gapią się na cycki Angielek, które w ciepłe dni chodzą prawie gołe.
Anna: 16.02.2011, 20:13
IXc jeśli coś piszesz, to najpierw to sprawdź. Primo Turcja nie jest krajem islamski, lecz świeckim, którego większość mieszkańców wyznaje islam. Secundo nikt nikogo w Turcji nie zmusza do noszenia bruki (z wyjątkiem sytuacji, kiedy kobieta chce wejść do meczetu - wtedy obowiązuje ją stosowny strój, ale to chyba oczywiste).
iXc: 10.12.2010, 19:29
przy 40 stopniach w Turcji burka podnosi temperaturę nawet o 3-4 stopnie,poza tym w Turcji i innych krajach islamskich nawet turyści muszą nosić stroje zakrywające całe ciało,a panie do tego burki,nawet jeśli nie są muzułmanami.
Tomasz NN: 28.11.2010, 18:25
Drogi księże Dariuszu, skoro "Współczesny Kościół niewiele mówi o stosownym stroju, a szkoda, bo niekiedy by się przydało", to proszę, aby Ksiądz o tym mówił, ale nie TUTAJ i nie w czasopiśmie, ale Z AMBONY!!! Słowo mówione ma wielką siłę oddziaływania, słowo kapłana szczególnie. Na ludzi to działa, ale trzeba im to MÓWIĆ NA ŻYWO. Ja próbowałem namówić jednego kapłana, ale bezskutecznie. Proboszcz także nie bardzo się do tego kwapił. Próbowałem sam coś zrobić w tej kwestii (taka mała akcja...), trochę mnie poparły znajome siostry zakonne (przynajmniej na nie można w tej kwestii liczyć!), ale tymi, którzy się sprzeciwiali byli... księża! WSTYD!!! KAPŁANI - jeśli to czytacie - CIĄŻY NA WAS WIELKA ODPOWIEDZIALNOŚĆ! WYWIĄZUJCIE SIĘ Z WASZYCH POWINNOŚCI! U P O M I N A J C I E B E Z W S T Y D N I E U B R A N E K O B I E T Y ! ! ! ! !
Algiz: 20.10.2010, 22:20
Stop islamizacji Europy.
mmk365: 25.08.2010, 11:12
Wiecie co? Aniu, to swiadczy o ich skromnosci... Nie robia z siebie posmiewiska i nie wygladaja jak dz* w ulicy...
Dżaga: 23.07.2010, 15:23
Nie chodzi o tępienie skromności czy niewinności kobiet noszących burki, ale o fakt zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa! Jednym z argumentów jest zakaz noszenia burek w miejscach publicznych takich jak posterunki policji, urzędy i sklepy, gdzie jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa czy koniecznością ustalenia tożsamości danej osoby. Przecież nikt nie zakazuje im nadal ubierać się skromnie... a prawo to prawo - trzeba uszanować, a więc w tym wypadku tylko ODSŁONIĆ twarz! P.S. Tak kiepskiego artykułu dawno nie czytałam... Bez ładu i składu.
Kamila: 07.05.2010, 21:46
Przykro mi Aniu, ale po prostu nie zrozumiałaś artykułu. Tu nie chodzi o islam ale o tolerancje państwa wobec ubioru i wyraża zdziwienie autora, że golizna jest ok, a burki, oznaka niewinności i skromności kobiety są tępione. Wygląda na to że wszystko zmierza w kierunku który był opisywany w szkolnej lekturze "Nowy Świat".
Salsera: 19.04.2010, 15:19
A ja Ci polecam poczytac troche o Islamie i prawie islamskim i wtedy sie wypowiadac. Jesli ktos ma ochote nosic hijab (bo tak to sie nazywa) to jest sprawa tej osoby, nie Twoja. Uwazasz, ze lepiej by bylo gdyby wszyscy ubierali to samo i tak samo wygladali? Swiat jest piekny wlasnie dlatego, ze jest roznorodny. One nie ukrywaja sie bo maja zle zamiary tylko dlatego, ze sa skromne. skromnosc jest w islamie bardzo wazna. Nie moga one odslaniac ciala aby nie pobudzac mezczyzn sexualnie-takie jest glowne zadanie hijabu, nie ponizenie kobiet.
Ania: 16.02.2010, 20:16
typowy mężczyzna. Burki powinny być zakazane. Wiele kobiet jest do tego zmuszanych, pozatym nie życzę sobie " duchów" , osób których nie mogę nawet twarzy zobaczyć. w naszej kulturze osoby mające podejrzane zamiary tylko załaniały się. Paniom zaś które przeszły na islam polecam najbliższy islamski kraj, aby w pełni zobaczyły z czym to się wiąże np. w prawie cywilnym czy karnym. Zaś panu zamiast obrony islamu w zyciu europejskim proponuję poczytać o losie chrześcijan w krajach muzułmańskich i zająć się ich problemami, a nie burkami. KK przez podlizywanie się tej religii nic nie zyska, a więcej traci. Słabego islam nie szanuje.
(1)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna

[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej