Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Rozwód w rodzinie. Jak wesprzeć dzieci?

Martin Herbert

Rozwód w rodzinie. Jak wesprzeć dzieci?

Wydanie: Gdańsk 2005
ISBN: 83-60083-31-2
Ilość stron:  80
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: GWP

Sugerowana cena wydawcy: 9.90 zł Nasza cena: 9.40 zł

     Opis:

     Separacja i rozwód rodziców to dla dzieci dojmujące doświadczenie. Często interpretują je one jako odrzucenie. Warto zapoznać się z książką, która wskazuje, jakie mogą być konsekwencje rozwodu i jego oddziaływanie na dzieci.

     Autor pokazuje, jak pomóc zrozumieć dziecku zaistniałą sytuację, jak nauczyć je godzić się ze stratą oraz jak wesprzeć je, by mogło się ono czuć bezpieczne i szczęśliwe.

     Poradnik ten ma zatem na celu dostarczenie:

  • wiedzy na temat wpływu separacji i rozwodu na dzieci;
  • wskazówek, jak pomóc rodzicom przygotować dzieci na rozpad ich związku i radzić sobie z jego następstwami;
  • sposobów pomocy dzieciom w wyrażaniu silnych, bolesnych emocji wywołanych decyzją rodziców o rozstaniu.
     W coraz większej liczbie rodzin doświadczenie separacji rodziców jest związane z rozpadem ich związku partnerskiego (dwóch mieszkających razem osób), a nie związku małżeńskiego. Poradnik ten podejmuje temat trudności i bólu doświadczanych także przez dzieci z takich związków oraz przez ich skłóconych rodziców.

     Recenzje książki:

Dziecko rozwiedzionych rodziców - jak mu pomóc?

     Rozwód w rodzinie to bardzo trudny temat. Ludzie udają, że to normalne, że właściwie nic wielkiego się nie dzieje. Częściej zauważamy, że choć pozornie rozwód trwa chwilę, to wydarzenie to pozostawia trwałe ślady w psychice ludzi dorosłych. Jednak rzadko zastanawiamy się, jak przeżywają to dzieci, których rodzice rozwiedli się na ich oczach. Jakie emocje im towarzyszą? Jak możemy im pomóc? Jak wesprzeć dzieci?

     Na te wszystkie i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć Martin Herbert. Książka podzielona została na pięć części. Oprócz podstawowych informacji na temat rozwodu oraz jego konsekwencji autor opisuje również pierwsze "fale szoku" dziecka, którego rodzice się rozwiedli. Kolejnym elementem ksiązki jest charakterystyka samotnego rodzicielstwa. Ostatnią część stanowi opis pomocy dla rozwiedzionych rodziców oraz dodatki w postaci listy umiejętności rodzicielskich, skali oceny zachowań dziecka, skali oceny sytuacji oraz określanie zakresu problemów.

     Oprócz dostarczenia wiedzy na temat wpływu separacji i rozwodu na dzieci książka stawia sobie za cel przekazanie wskazówek, jak pomóc rodzicom przygotować dzieci na rozpad związku. Realizuje te cele przez udzielanie konkretnych wskazówek, co robić wolno, a czego nie. Najszerzej poruszane jest zagadnienie wsparcia dla dzieci i to stanowi najbardziej wartościowy element tej książki.

     Charakterystyka możliwych reakcji dziecka na sytuację rozwodu czy separacji rodziców ze względu na fazę jego rozwoju pozwala rodzicom oraz terapeutom na zwrócenie uwagi na konkretne zachowania dzieci. Pozwoli to na swoiste uczulenie rodziców na pewne symptomy zachowań, które są przejawem nieradzenia sobie z tą trudną sytuacją. Dzieci stają mianowicie przed ogromnym wyzwaniem. Muszą poradzić sobie ze stratą, gniewem, poczuciem winy, nieodwołalnością rozwodu oraz z wieloma innymi uczuciami. Dorośli stawiając dzieci w tak trudnej sytuacji winni są im wsparcie. Po konkretne sposoby pomocy dzieciom odsyłam już do książki.

     Jest to wartościowa pozycja o charakterze psychologicznym, ponieważ z zupełnie innej strony pokazuje sytuację rozwodu, który przecież nie dotyczy tylko osób dorosłych w rodzinie. Dorośli powinni zrobić wszystko, by ich dziecko mogło czuć się szczęśliwe i bezpieczne.


Elżbieta Jasińska

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej