Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Małżeństwo w separacji

Gary Chapman

Małżeństwo w separacji

Wydanie: Warszawa 2006
ISBN: 83-7146-246-8
Ilość stron:  144
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Vocatio

Sugerowana cena wydawcy: 19.00 zł Nasza cena: 18.05 zł

     Opis:

     Separacja to nie wyrok śmierci, choć na pewno jest to ciemna dolina (Ps 23,4). Jest to przeżycie tak bliskie umieraniu, że możemy w tym czasie doświadczać tego samego poczucia straty i żałoby jak ktoś, komu śmierć zabrała ukochaną osobę. Cień śmierci to jednak nie to samo co śmierć. Separacja może okazać się doliną odnowy, a odczuwany przez ciebie ból może, niczym bóle porodowe, prowadzić do odrodzenia twojego małżeństwa. Z drugiej strony separacja może być początkiem końca. To, dokąd zaprowadzi was separacja, zależy od tego, co ty i twój współmałżonek będziecie mówić i czynić podczas nadchodzących tygodni i miesięcy. Definitywnie jednak, jak wskazują na to przytoczone w tej książce przykłady, oraz moja wieloletnia praktyka w poradnictwie rodzinnym, jest jeszcze nadzieja na uzdrowienie związku.

     Słyszę jak niektórzy z was mówią: "To wszystko piękne słowa, ale one nic nie zmienią. Już próbowaliśmy. Zresztą nie sądzę, by mój małżonek zdecydował się dać nam jeszcze jedną szansę". Może masz rację, ale nie zakładaj, że twój małżonek już zawsze będzie wrogo usposobiony. Jednym z darów, który każdy człowiek na ziemi otrzymał od Boga, jest wolność wyboru. Jesteśmy w stanie się zmieniać, co więcej, mogą to być zmiany na lepsze. Dlaczego nie dać sobie tej ostatniej szansy?

     Separacja nie jest rozwiązaniem trwałym. Jest ona stanem przejściowym prowadzącym bądź do odbudowania małżeństwa, bądź do rozwodu. W niniejszej książce chcemy przyjrzeć się w realistyczny sposób obu tym możliwościom.

     Recenzje książki:

W walce o uratowanie związku

     "Bycie w separacji to chwila, kiedy stoimy na rozdrożu w swojej życiowej wędrówce. Musimy wybrać, którą z dróg będziemy podążać w najbliższych miesiącach". Gary Chapman w swojej książce podejmuje się prowadzenia małżonków na drodze do uratowania związku. Czy skutecznie?

     W książce zatytułowanej Małżeństwo w separacji G. Chapman dzieli się swoimi doświadczeniami, tym, czego nauczył się w czasie trzydziestu lat niesienia pomocy osobom pozostającym w separacji. Cel tej książki to przywrócenie nadziei małżonkom. Autor proponuje rozwiązania, które w takiej sytuacji chrześcijanin-małżonek powinien podjąć.

     Autor przedstawia biblijne wskazówki, które stanowią pomoc dla małżeństw w tym trudnym okresie. Ukazuje separację jako drogę, która niekoniecznie prowadzi małżeństwo do rozwodu. Może się ona przyczynić do odnowienia, wzbogacenia i umocnienia związku. Chapman podkreśla, iż separacja nie jest rozwiązaniem trwałym, ale stanem przejściowym.

     Książka ta nie zawiera łatwych i szybkich rozwiązań. Chapman z wyczuciem i zrozumieniem udziela rad, ma bardzo dobry kontakt z czytelnikiem. Skupia się przede wszystkim na walce o trwałość małżeństwa. Adresatami książki - jak podaje autor - są duszpasterze, świeccy doradcy, ci, którzy pragną pomóc osobom znajdującym się w separacji. Osobiście polecam tę książkę po prostu tym, którzy przechodzą kryzys w związku. Uczy ona bowiem zdrowego spojrzenia na siebie i swoje relacje z ukochaną osobą.

     Książka składa się z dwunastu rozdziałów - zwięzłych i problemowych. Autor prowadzi czytelnika małymi krokami do uzdrowienia związku. Każdy rozdział to jeden krok. Język, jakim posługuje się G. Chapman, jest prosty, nie sprawia trudności, a raczej zmusza do myślenia.

     Małżeństwo w separacji jest ciekawym połączeniem teorii z terapią. Temu drugiemu elementowi znakomicie służą Zadania dla ciebie zamieszczone na końcu każdego rozdziału. Zadania te pomagają w zrozumieniu siebie i współmałżonka. Pozwalają one także czytelnikowi podjąć kroki, dzięki którym zastosuje on w swoim życiu przedstawione w książce prawdy.

     Atrakcyjność tej publikacji widać już w pierwszym rozdziale zatytułowanym Co się stało z naszymi marzeniami (by dowiedzieć się, co zaleca Chapman w kolejnych rozdziałach, zachęcam do przeczytania książki). Od pierwszych zdań widać stosunek autora do czytelnika, a jest to duszpasterska cierpliwość, troska, przeświadczenie o ważności podejmowanego problemu. Oddają to słowa: "małżeństwo w separacji wymaga konkretnej, intensywnej opieki".

     Gary Chapman pisze jasno i konkretnie, na plan pierwszy wysuwając uczucia małżonków, ich lęki i ból. Zaznacza, że "to dokąd zaprowadzi was separacja, zależy od tego co ty i twój współmałżonek będziecie mówić i czynić podczas nadchodzących tygodni i miesięcy". To czytelnik odpowie na pytanie: do odnowy związku czy rozwodu? Chapman dodaje otuchy: "Bogu nie jest obojętne jak się potoczy twój los. Zawsze możesz liczyć na Jego wsparcie." Zachęca by nie rezygnować z marzeń o doskonałym małżeństwie. Choć to będzie wymagało wysiłku i konkretnej pracy - nie należy się poddawać.

     W uleczeniu relacji między małżonkami autor zwraca uwagę, by nie zakładać, że zmiana zachowań, usposobienia współmałżonka jest niemożliwa. Przypomina, że w tej walce ważny jest nasz system wartości, zobowiązania, nasze marzenia i wierność temu wszystkiemu. Źródłem pomocy dla chrześcijan w chwilach, gdy potrzebują prowadzenia i opieki, jest Biblia. W niej znajdują się odpowiedzi na pytanie, co mamy robić, ale także umocnienia, aby rzeczywiście tak postąpić.

     G. Chapman pisze też o dwóch rodzajach "drogowskazów". Na jednym jest napis "Niewłaściwa droga", czyli "Rozwód". Na drugim "Objazd", czyli "Jedność małżeńska". Opisując te dwie drogi zwraca uwagę, że jeśli małżonkowie widzą drogowskaz z napisem "Objazd - jedność małżeńska", świadczy to o tym, że "nie stracili z oczu celu ani nie zjechali całkiem z drogi". Autor podaje także trzy przyczyny braku spełnienia w związku (trzy dziedziny):

  1. Brak intymnej relacji z Bogiem.
  2. Brak intymnej relacji ze współmałżonkiem.
  3. Brak głębokiej akceptacji i zrozumienia samego siebie.
     Chapman w następnych rozdziałach przedstawia propozycje, jak rozpocząć proces przemiany w każdej z tych dziedzin.

     Książka Gary'ego Chapmana nie jest prosta dla tych, którzy mają problemy małżeńskie i podjęli decyzję o separacji. Autor proponuje swoistą terapię przez czytanie i wypełnianie zadań, które wymagają pokory i cierpliwości. Niemniej zachęcam gorąco do przeczytania tej książki. Naprawdę warto!


Joanna Łopocka

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej