Opis:
Czym różni się wolność od samowoli? Czym jest prawdziwe wyzwolenie, a czym wyzwolenie pozorne, kończące się ostateczną niewolą? Właśnie te problemy autor próbuję ukazać przez dziesiątki przykładów i historii z życia młodych ludzi.
Recenzje książki:
Kim jesteś?
"Wy - dorośli, rodzice, nauczyciele i księża - jesteście jak snajperzy. Zawsze traficie w to, co najprzyjemniejsze, co najbardziej fascynujące. Odkryje człowiek czar papierosowego dymu, już słyszy: nie wolno! Weźmie do ręki kieliszek z winem, natychmiast pada strzał: chcesz zostać alkoholikiem?!...".
Takie słowa usłyszał ks. Piotr Pawlukiewicz od pewnego młodego chłopaka. Z pewnością i Tobie Drogi Czytelniku te słowa nie są obce. Sfera wolności, zwłaszcza w kręgach dorastających ludzi, budzi wiele kontrowersji i sporów. Młodzi różnie reagują na zakazy: jedni przytakują grzecznie główką, a później w konspiracji robią to, na co mają ochotę, inni unikają źródeł, z których płynie ograniczenie ich wolności, jeszcze inni stawiają pytania w stylu "a dlaczego nie wolno?". Ks. Piotr jako jeden ze "snajperów" podjął próbę odpowiedzi na powyższe pytanie w książce "Z młodzieżą spokojnie o wolności".
Warto wspomnieć, że ks. Pawlukiewicz jest znanym i cenionym duszpasterzem zwłaszcza w środowiskach akademickich. Głosi rekolekcje w wielu miastach Polski, a także dla grup polonijnych. To, co najbardziej przyciąga młodych to jego urzekający styl odpowiadania na nurtujące pytania dotyczące wiary w sposób prosty, konkretny i często okraszony humorem.
Autor w niniejszej publikacji rozważa następujące kwestie:
- Dlaczego czynienie zła przychodzi tak łatwo, a nad dobrym uczynkiem trzeba się wysilić?
- Dlaczego tak wiele ludzi stosuje metodę "końskich klapek"?
- Czy chrześcijanie są ludźmi wolnymi?
- Co zrobić, by nie "odpaść od ściany" szczęścia?
- Kogo interesuje nasza wolność?
- Czy wiesz komu wierzysz?
- Być sobą - to znaczy kim?
- "Róbta co chceta" - hipokryzja wolności?
Książka jest napisana bardzo przystępnie i humorystycznie. Ponadto umieszczenie wielu przykładów z życia czyni treść bardziej autentyczną. Trzeba nadmienić, że po przeczytaniu tej pozycji, ze względu na różnorodność wątków można mieć problem z uchwyceniem głównej myśli. Dlatego ostatni rozdział książki jest pewnego rodzaju pomocą i wyjaśnieniem, o co w niej chodziło. Zapewniam jednak, że lektura jest ciekawa i daje do myślenia.
Drogi Czytelniku! Jeżeli czujesz się osaczony nakazami i zakazami "snajperów", zachęcam Cię do przeczytania tej publikacji. Być może dzięki niej na nowo odkryjesz drogę, która ukarze Ci prawdziwe źródło wolności i sprawi, że zaprzestaniesz walk na froncie domowym i szkolnym.
Anna Kuźniar