Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sztuka wyrażania gniewu

Ross Campbell

Polecamy
Sztuka wyrażania gniewu

Wydanie: Warszawa 2003
ISBN: 83-7146-161-5 
Ilość stron:  176
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Vocatio

Sugerowana cena wydawcy: 19.00 zł Nasza cena: 18.05 zł

     Opis:

     Dla wielu rodziców z pewnością zaskakującym będzie stwierdzenie, że największym zagrożeniem dla dzieci jest ich własny gniew. Jeśli nie nauczą się nad nim panować, gniew obró ci się przeciw nim, wnosząc w ich życie chaos i zniszczenie. Niewłaściwie wyrażany gniew ma wpływ na każdą sprawę, z jaką mają uporać się teraz lub w przyszłości - począwszy od problemów w nauce, przez zerwane więzi z innymi ludźmi, aż po jeszcze tragiczniejsze skutki.

     Agresja niszczy społeczeństwa od fundamentów. Jedynie rodzice mogą nauczyć dzieci panowania nad gniewem. Mimo to w większości domów brakuje takiego wychowania, a dzieci przyswajają sobie najczęściej niewłaściwe i niedojrzałe sposoby wyrażania gniewu. Nic w tym dziwnego, często bowiem także rodzice nie potrafią sobie z nim radzić i przekazują złe wzorce własnym dzieciom.

     Chcemy, aby nasze dzieci nauczyły się szacunku tak dla rówieśników jak i dla autorytetów. Oznacza to, że muszą wiedzieć, jak radzić sobie z konfliktami - począwszy od tych z kolegami, aż po sytuacje, które napotkają w przyszłości, związane z budowaniem więzi międzyludzkich, zawieraniem umów i innymi istotnymi kwestiami.

     Ponieważ utrata kontroli nad gniewem przybiera rozmiary epidemii, jedyną nadzieją dla naszych dzieci jest właściwe wychowanie, bo w telewizji i w otaczającym je środowisku rzadko kiedy mogą spotkać się z przykładami właściwego radzenia sobie z gniewem.

     Recenzje książki:

Błędne koło

     Na ulicy, w szkole, na uczelni, w pracy, w domu... Wszędzie! Dookoła nas, a także w sobie dostrzegamy gniew, agresywne reakcje, kłótnie, złości. Z czym jest to związane? Z hormonalną burzą, dojrzewaniem, starością? Może ze stresującą pracą, dziećmi "dającymi w kość", współlokatorem? A może przyczyna tkwi w nas samych, a nie w otaczających nas ludziach?

     Gdy opanowuje nas gniew, często jesteśmy wobec niego bezsilni, bezradni. Osoby, które nas otaczają, też nie potrafią nad nim zapanować. Tak rodzi się "błędne koło", w którym każdy jest zły, sfrustrowany, zmęczony całą sytuacją. Nawet w domu, w którym zdawałoby się moglibyśmy odpocząć, powstają kolejne konflikty i żale...

     Ross Campbell w swojej kolejnej książce "Sztuka wyrażania gniewu" skupia uwagę głównie na problemach dzieci. Na ich bezsilności wobec gniewu i agresji. Chce Czytelnikowi uświadomić, że bezradność dzieci powstaje na skutek tego, że ich rodzice również nie potrafią wyrażać swoich negatywnych emocji. I tak, jeśli rodzice nie nauczą swoich dzieci jak mogą sobie poradzić z gniewem, kolejne pokolenia też nie będą tego potrafiły...

     Autor zauważa, że gniew nie jest ze swej natury czymś złym, jednak sposób w jaki jest okazywany, nie zawsze jest właściwy. Istotne jest, by gniew kierować zawsze wyłącznie na jego źródło, a nie na osoby bliskie lub znajomych. Ważne jest również, by nie tłumić swojego gniewu, bo wtedy niszczy on nas samych ze zdwojona siłą. Jeżeli osoby dorosłe będą dobrze radzić sobie z gniewem, będą tę umiejętność przekazywać swoim dzieciom, a nawet znajomym (przez swoje zachowanie).

     Wydaje się, że książka skierowana jest głównie do rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom. Jeśli jednak nie jesteś rodzicem, nie oznacza to, że nie możesz sięgnąć po tę książkę. Wydaje mi się, że dla każdego z nas może być ona cenną pomocą, gdyż tylko nieliczni ludzie potrafią pokonać gniew w taki sposób, żeby nie niszczył ich wewnętrznie i nie ranił innych osób dookoła.

     Zachęcam Cię, Drogi Czytelniku, do przeczytania tej książki i przemyślenia jej treści. Życzę dobrej lektury!


Katarzyna Dąbek

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej