Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Przyjazne porozumiewanie się

Mira Montana-Czarnawska

Polecamy
Przyjazne porozumiewanie się

Wydanie: Gdańsk 2004
ISBN: 83-89574-31-4 
Ilość stron:  132
Oprawa: miękka 
Wydawnictwo: GWP

Nasza cena: 14.00 zł

     Opis:

     Zapisujemy się na kurs asertywności, żeby się nauczyć mówić "nie". Zapisujemy się na kurs liderów, żeby się nauczyć manipulować "zasobami ludzkimi". Czytamy książki, dzięki którym wykształcimy w sobie "osobowość sukcesu". Sukces i pieniądz zaczynają być wyznacznikami naszego życia. Gdzieś po drodze zanika normalny, życzliwy stosunek do drugiego człowieka, zdolność empatii, pozytywna, pozbawiona agresji komunikacja.

     Zdaje się, że coraz niebezpieczniej zaczynamy balansować na cienkiej granicy pomiędzy agresją i manipulacją a usłużnością i podporządkowaniem. Coraz rozpaczliwiej szukamy sposobów, które pozwolą nam na utrzymanie się na owej chwiejnej linie.

     Podporządkować sobie innych i nie dać się nikomu podporządkować - oto wyznacznik naszego myślenia. I choć jest to dziś normą, nie jest to przecież normalny stan rzeczy. W tej książce chcę pokazać, że jest możliwe takie spojrzenie na drugiego człowieka i taki sposób komunikacji, dzięki którym nasze wzajemne stosunki zdecydowanie się poprawią. Wiele spraw i konfliktów między nami wynika po prostu z niezrozumienia istoty pozytywnej komunikacji, z braku odpowiednich wzorców i odpowiedniego w tym zakresie treningu.

     Ciągłe stawianie na pierwszym miejscu własnego interesu tworzy świat, w którym człowiek jest dla drugiego człowieka przeciwnikiem, a nawet... wilkiem. Czas najwyższy przywrócić do łask postawę, opierającą się na szacunku i akceptacji drugiego człowieka, która dawno wyszła z mody.

     Rzeczywista siła i zdolność twórczego działania pojawia się bowiem wtedy, gdy dwoje ludzi umie docenić swoją wartość, uszanować inność i czerpać radość ze spotkania.

     Naprawdę warto:

  • Być dobrym i miłym dla siebie nawzajem
  • Cieszyć się wzajemną obecnością
  • Uważnie słuchać i zrozumieć intencje rozmówcy
  • Docenić to co dobre w drugiej osobie i powiedzieć jej o tym
     Recenzje książki:

Przepis na dobrą rozmowę

     Najczęściej książki o komunikacji mówią o dwóch rodzajach ludzi. Osoby typu A postrzegają siebie jako małowartościowych i dają się wykorzystywać. Osoby typu B widzą siebie jako mających władzę nad otoczeniem i wykorzystują innych. Większość książek o komunikacji mówi o tym, jak z osoby typu A stać się osobą typu B; jak z ofiary stać się katem. Ta książka jest inna...

     Wyobraźmy sobie bowiem (choć w dzisiejszym świecie nie jest to łatwe), że może istnieć typ osoby C. Są to ludzie, którzy postrzegają siebie przede wszystkim jako osobę, pełnego człowieka, który posiada też ograniczenia i popełnia błędy. Tak samo widzą wszystkich ludzi.

     Książka "Przyjazne porozumiewanie się" Miry Montany-Czarnawskiej uczy właśnie tego, jak stać się osobą typu C i jak z osobami typu C się porozumiewać. Manipulowanie innymi nie jest bowiem jedyną alternatywą dla bycia ofiarą. Można przecież odnosić się do innych osób z szacunkiem i doceniać to, co w drugiej osobie naprawdę dobre. Trzeba też umieć mówić innym ludziom, dlaczego są dla nas ważni.

     Dzięki lekturze tej książki masz szansę nauczyć się, jak traktować innych jako partnerów rozmowy, a nie przeciwników. Dowiesz się, jaka rozmowa często rani drugą osobę i jak tego uniknąć. Informacje przedstawione przez autorkę pomogą Ci w lepszym zrozumieniu innych osób, staniu się lepszym słuchaczem. Uzyskasz także pomoc w tym, jak zadawać lepsze, skuteczniejsze pytania. Nauczysz się również dawać wyraz swojemu uznaniu dla innych i poznasz trudną sztukę przyjmowania komplementów.

     Z całą pewnością taka wiedza i umiejętności są szczególnie w dzisiejszym świecie potrzebne. Na rynku jest bardzo dużo książek o tym, jak manipulować innymi w rozmowie i "skutecznie wywierać wpływ". Książka Montany-Czarnawskiej jest znakomitą alternatywą dla tych, którzy chcą budować swoje relacje na czymś więcej niż wykorzystywaniu innych ludzi.


Paweł Królak

   

Wasze komentarze:
 chris: 08.02.2011, 11:45
 Chciałem zwrócić uwagę,że pierwszy wers 1K7 nie oddaje dobrze intencji św.Pawła. To nie jest osobisty pogląd autora listu tylko zdanie z którym,w toku dalszego wywodu polemizuje. Ktoś w korynckiej gminie wyraził opinię ,że:"dobrze człowiekowi nie łączyć się z kobietą". Inaczej apostoł musiałby przeczyć samemu sobie. Co innego zresztą jego własne doświadczenie w tej materii ,co innego nauka która pochodzi od Pana,tradycja z której wyrósł,której jest jak widać wierny. Dlatego czyni tyle zastrzeżeń,nie brakuje ich w 1K7,oddziela swoje osobiste,psychologiczne doświadczenia od oficjalnej nauki. Nie czyni więc,jak mu to wielu komentatorów przypisuje, ze swoich psychologicznych uwarunkowań, odczuć w dziedzinie ludzkiej seksualności,moralnej normy. Owszem, wzbogaca zastaną i wypracowaną przez poprzedników etykę o nowy wymiar ale jest to kwestia wolnego wyboru i rozeznania a nie żaden nakaz.
 Iza: 22.01.2010, 19:29
 Świety Pawle, prosze Cie o nawrócenie Jakuba, aby tak jak Ty zapłonął miłoscią Bożą i pokochał Jezusa całym sercem+Pokieruj go na jego drodze do Damaszku+Bądz zawsze przy nim, szczególnie w trudnych chwilach nawracania.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej