Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sztuka mówienia "nie"

Henry Cloud, John Townsend

Sztuka przebaczania

Wydanie: Warszawa 2000
ISBN: 83-85435-82-4 
Ilość stron:  175
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Vocatio

Sugerowana cena wydawcy: 19.00 zł Nasza cena: 18.05 zł

     Opis:

     Bądźmy szczerzy, nikt nie lubi, by mu odmawiano. Nie jest bowiem łatwo zaakceptować odmowę pomocy, o którą prosimy, odmowę bliskości, odmowę przebaczenia. A jednak u podstaw każdej zdrowej relacji leży wolność odmowy lub sprzeciwu. Na odpowiedzialnym "nie" zasadzają się nie tylko zdrowe relacje, lecz również dojrzałe charaktery. Aby uchronić własne życie, musimy umieć mówić "nie".

     Wiele osób o wyrobionym poczuciu odpowiedzialności, pracując z ludźmi nieodpowiedzialnymi, ponosi konsekwencje niefrasobliwości swoich współpracowników. Nieustannie zastępują leniuchów i wybawiają ich z opresji, przez co w rezultacie same nie czerpią żadnej radości tych relacji, a nawet korzyści z pracy.

     Pamiętajmy: żadna broń w arsenale manipulatora nie jest tak skuteczna, jak reakcje wywołujące poczucie winy. Sztuka mówienia "nie" pomoże rozpoznać techniki manipulacji i nauczy jak sobie radzić z osobami, które próbują innych oszukiwać i wykorzystywać. Pomoże nie tylko przejść własny program wytyczania osobistych granic wolności i niezależności, lecz nauczy również jak egzekwować od innych ludzi poszanowanie tych granic.

     Będziecie zdumieni, jak bardzo może się odmienić wasze życie, jak dużo prawdziwej radości możecie z niego czerpać i jakie pokłady satysfakcji można odnaleźć w życiu osobistym i zawodowym.

     Recenzje książki:

Nieeeeeee.... Mogę nie napisać tej recenzji :-)

     Nareszcie mogą zadrżeć Ci, którzy czyhają na twój czas i wykorzystują niezdolność do odmawiania. Książka Henry'ego Cloud i Johna Townsenda to zapis doświadczenia psychologów, którzy pracują z ludźmi borykającymi się z problemem braku ochrony własnych granic. Pozwala podjąć próbę przeanalizowania naszych zachowań i relacji z innymi. I jeśli to konieczne - z książką w ręku (a czasem z pomocą psychologa) ułożyć te relacje tak, by były dla nas źródłem radości życia.

     Granice określają "co jest mną", a co już należy do innego człowieka. Uświadomienie sobie kwestii za co jestem odpowiedzialny, a szerzej - kim jestem, to podstawa wolności. Funkcjonowanie w relacjach z ludźmi naraża nas na poczucie zagubienia, a wręcz naruszenia naszych granic, które mają nas chronić. Wielu chrześcijan przeżywa swe życie w cierpiętniczym przekonaniu, że nie mają prawa do szczęścia, wolności i.... możliwości mówienia «nie» tam, gdzie to w nich uderza. Dlaczego? Dlatego, że wynieśli fałszywe przekonanie o tym, czego domaga się miłość. Tymczasem na pewno nie domaga się ona destrukcji własnego wnętrza w imię fałszywie pojętej miłości bliźniego...

     Czytelnik znajdzie tu fachową wiedzę psychologiczną (bez konieczności "wgryzania się" w naukowe terminy), przykłady z życia pacjentów Clouda i Townsenda, które czynią lekturę bardziej plastyczną i co najważniejsze - a wcale nie tak częste w tego typu publikacjach - konkretne sposoby wyjścia z toksycznych schematów, które zresztą książka pozwala sobie uświadomić.

     Ktoś kiedyś powiedział, że jeżeli jakiś fragment książki jest dla nas niezrozumiały lub nas bardzo porusza, lub denerwuje, to należy głębiej się nad nim zatrzymać, bo być może opisany problem jest... naszym problemem. Tak może być w przypadku tej książki! Być może jedni uświadomią sobie problem w relacjach rodzinnych, inni przemyślą sprawę ucieczki od życia tu i teraz, a jeszcze inni zobaczą, że najtrudniej stawiać granice... samemu sobie. Można założyć (teoretycznie), że będą i tacy, którzy uznają, że żyją w idealnych układach międzyludzkich i niczego w sobie nie muszą zmieniać (skądinąd chętnie wysłuchałabym ich historii :-))

     Książka ze wszech miar godna polecenia. Pokazuje, jak często wpadamy w pułapkę prób zmiany innych i świata wokół siebie, gdy wpływ największy (a niekiedy jedyny) mamy na zmianę siebie! Jeżeli do tego dodam, że jest to książka, w której cytaty biblijne i ich interpretacja zajmują poczesne miejsce, i uświadamia po raz kolejny, że "biblijne pomysły" na nasze życie, także z punktu widzenia psychologii, są warte przemyślenia, to sądzę, że przekonałam Was, iż naprawdę warto! Ale pamiętajcie, możecie powiedzieć "Nie!" Tylko po co :-)?


Joanna Nowakowska

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej