Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kontrowersyjne grupy religijne

Dariusz Kuncewicz

Polecamy
Kontrowersyjne grupy religijne

Wydanie:	Tychy 2005
ISBN: 83-89701-40-5 
Ilość stron: 136
Oprawa: miękka
Wydawnictwo:	Maternus Media

Nasza cena: 22.00 zł

     Opis:

     Czy zdajesz sobie sprawę, że wśród badaczy zajmujących się problemem sekt wyodrębniły się dwa przeciwne stanowiska...

     Pierwsza grupa uważa, że przynależność do takich grup jest destrukcyjna dla psychiki, powoduje nasilenie zaburzeń lub znaczące zmiany osobowości. Druga grupa zaś twierdzi, że alternatywne ruchy religijne pełnią pełni ważną rolę terapeutyczną wobec swoich członków.

     Lecz to nie koniec kontrowersji w świecie nauki...

     Często w wątpliwość poddawana jest jeszcze jedna kwestia: czy zaburzenia są skutkiem czy powodem przynależności do grup kontrowersyjnych? Może to właśnie specyficzne cechy osobowości, zaburzenia lub inne czynniki jednostkowe warunkują decyzje o przystąpieniu do takich grup?

     Praca dra Dariusza Kuncewicza nie tylko zawiera omówienie dotychczasowych dociekań w tej dziedzinie, ale również stanowi publikację własnych badań autora, które przeprowadził na kilkudziesięciu byłych członkach grup kontrowersyjnych. Wnioski, które zawarł w niej autor, a także bardzo trafne komentarze dotyczące dotychczasowych osiągnięć naukowców, naprawdę mogą Cię zaskoczyć.

     Dlatego - piszę to z całym przekonaniem - jeśli chcesz wiedzieć dużo o sektach, także od strony naukowej, to jest to lektura obowiązkowa.

     Recenzje książki:

Bardzo naukowo o sektach

     Problem sekt jest niezwykle złożony, znacznie bardziej skomplikowany niż się to wielu osobom wydaje. Często w mediach, jak również wśród badaczy dominują dwa zupełnie przeciwstawne stanowiska. Kto ma rację?

     Pierwsza grupa badaczy uważa, że przynależność do takich grup jest destrukcyjna dla psychiki, powoduje nasilenie zaburzeń lub znaczące zmiany osobowości. Druga grupa zaś twierdzi, że alternatywne ruchy religijne pełnią ważną rolę terapeutyczną wobec swoich członków.

     Trzeba przyznać, że niestety bardzo często bywa tak, że za tymi stanowiskami stoją z góry określone założenia: albo zamiar walki z sektami albo zamiar ich bronienia w imię bardzo szeroko pojętej tolerancji. To z całą pewnością utrudnia właściwe ukształtowanie optyki patrzenia na ten problem.

     Trzeba też przyznać, że wciąż brakuje solidnych naukowych badań nad zjawiskiem nowych ruchów religijnych. Zresztą przebadanie takich grup wcale nie jest łatwe, gdyż sekty z oczywistych względów zezwalają na badania tylko takim naukowcom, którzy ukażą je w pozytywnym świetle.

     Chciałbym dziś zaprezentować Ci, Drogi Czytelniku, publikację najnowszych badań nad tym zjawiskiem. Książka "Kontrowersyjne grupy religijne" dra Dariusza Kuncewicza powstała w oparciu o badania kilkudziesięciu byłych członków sekt.

     Autor tej książki to ceniony specjalista w dziedzinie pomocy ofiarom sekt. Jest on również założycielem Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji w Lublinie, którego pracami mam przyjemność kierować, odkąd Darek z tej funkcji zrezygnował, by poświęcić się pracy naukowej i praktyce terapeutycznej.

     Z góry jednak chciałbym przestrzec, by nie sprawić Ci zawodu: to jest bardzo trudna książka. Jest ona napisana niezwykle precyzyjnym naukowo, ale jednocześnie bardzo trudnym w odbiorze językiem. Z drugiej strony jedna z jej głównych części została poświęcona metodologii badań, więc opisano tam poszczególne testy, którymi autor się posłużył - z góry uprzedzam - osoba bez przygotowania naukowego w dziedzinie psychologii czy nauk pokrewnych nie będzie w stanie tego przeczytać :)

     Chciałbym ją jednak gorąco polecić tym wszystkim, którzy szukają naukowych materiałów dotyczących sekt. Pierwszy rozdział tej książki stanowi bowiem zbiór i podsumowanie wyników wszystkich chyba dotychczasowych badań, jakie na ten temat przeprowadzono. Oprócz tego oczywiście praca zawiera wyniki badań autora, których tutaj nie podam, ale przyznam, że w niektórych sprawach zaskakują...

     Dlatego jeśli dla przykładu ktoś chce pisać pracę magisterską czy dyplomową o sektach, to książka dra Kuncewicza powinna być dla niego pozycją obowiązkową.


Paweł Królak


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. RityLitania do św. Rity

Szczęśliwy, czyta pouczenia proroctwa - bo chwila decydująca już blisko! (Ap 1,1-3)Szczęśliwy, czyta pouczenia proroctwa - bo chwila decydująca już blisko! (Ap 1,1-3)

Jeśli ojciec czy matka są złodziejami, to bywają nimi także ich dzieci. Czy to jest normalne?Jeśli ojciec czy matka są złodziejami, to bywają nimi także ich dzieci. Czy to jest normalne?

Księżna WieliczkiKsiężna Wieliczki

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej