Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
O kobiecości

Ewa Kowalewska

Polecamy
O kobiecości

Wydanie: Poznań 2004
ISBN: 83-89282-13-5 
Ilość stron:  48
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Jerozolima

Sugerowana cena wydawcy: 7.00 zł Nasza cena: 6.30 zł

     Opis:

     Jadwiga Pulikowska, żona i matka trojga dzieci. Od wielu lat jest Diecezjalną Doradczynią Duszpasterstwa Rodzin oraz Nauczycielem Naturalnego Planowania Rodziny. Ponadto co roku organizuje Podyplomowe Studium Rodziny na Wydziale Teologii UAM w Poznaniu.

     Wraz ze swoim mężem Jackiem służy swoją wiedzą i doświadczeniem młodzieży, narzeczonym i małżeństwom przeżywającym trudności. "Jej pisanie nie jest żadną męską teorią, a świadectwem własnego życia". W książce "O kobiecości" autorka pomaga przyjrzeć się własnej płciowości, by ją w pełni zaakceptować. Pokazuje, w jaki sposób można się "realizować", nie zatracając nic z kobiecości.

     Recenzje książki:

Gdzie leży prawdziwe szczęście kobiety?

     Jakie jest prawdziwe dobro kobiety? Jaka jest istota jej kobiecości? Co tak naprawdę daje kobiecie autentyczne szczęście? Na te i inne pytania chce odpowiedzieć autorka pozycji "O kobiecości".

     Chce ona odkrywać przed każdą kobietą szczęściodajną tajemnicę istoty jej kobiecości. Wielkim atutem książki jest to, iż - jak zaznacza jej mąż, Jacek Pulikowski - "jej pisanie nie jest żadną męską teorią, a świadectwem własnego życia".

     Nie jest to książka, która wyczerpuje temat; autorce chodzi bardziej o przedstawienie refleksji, które mają wskazywać kierunek przemyśleń, pochylenie się nad prezentowaną treścią. Ostatecznie mają służyć pomocą w odnalezieniu przez kobietę jej miejsca w świecie, takiego, które da jej prawdziwe szczęście "w życiu i... w wieczności". Język jest prosty, zrozumiały; książkę tę, niewielkich rozmiarów (ma 50 stron w całości), ale wielkiej treści, można "połknąć" za jednym razem.

     Autorka ukazuje miejsce kobiety w trzech wymiarach (są to jednocześnie trzy główne rozdziały omawianej pozycji):

     1. Akceptacja siebie jako kobiety;
     2. Akceptacja siebie jako żony;
     3. Akceptacja siebie jako matki.

     W pierwszej części J. Pulikowska podkreśla mocno kwestię zachowania przez kobietę szacunku dla siebie, a następnie wymagania go od innych, szczególnie od mężczyzn. Chodzi o pielęgnowanie poczucia własnej godności. Często bowiem jest tak, iż kobieta sama ma udział w tym, iż jest zupełnie nie szanowana. A jeśli chcesz wiedzieć, jak tego uniknąć, zapraszam do pochylenia się nad tą lekturą. Jak już wspomniałam, ma tylko 50 stron!

     W tym miejscu poruszona jest również bardzo ważna sprawa, dotycząca akceptacji przez dziewczynę swojej płciowości. Autorka ukazuje radosny aspekt płodności kobiety, czemu ma to służyć.

     W części omawiającej miejsce kobiety w małżeństwie (akceptacja siebie jako żony) autorka stawia nacisk na fakt, by w tej nowej sytuacji żona pamiętała, iż najważniejszą osobą na świecie od momentu ślubu jest dla niej jej mąż. Nie rodzice, nie dzieci, ale mąż! Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się dziecko, a szczególnie pierwsze. Relacja męża i żony przeżywa w tym czasie swoistą próbę. Autorka podaje różne ciekawe rozwiązania w tej kwestii.

     W części trzeciej autorka porusza wymiar macierzyństwa kobiety. W tym kontekście dotyka jednego elementu, istniejącego we współczesnym świecie, a mianowicie dylematu: macierzyństwo czy praca zawodowa. Autorka dzieli się swoimi przekonaniami na ten temat (jakie jest najważniejsze i najpiękniejsze zadanie życiowe kobiety), wypracowanymi przez własne doświadczenie (ponad 10 lat czekali razem z mężem na poczęcie pierwszego dziecka). Tym mocniejszym jawi się więc ten głos, pewny co do tego, iż najważniejszym zadaniem kobiety jest macierzyństwo.


Justyna Smerecka

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej