Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Psychologia i New Age

ks. Aleksander Posacki SJ

Polecamy
Psychologia i New Age

Wydanie: Radom 2007
ISBN: 83-89862-83-9
Ilość stron:  312
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Polwen

Sugerowana cena wydawcy: 24.90 zł Nasza cena: 23.66 zł

     Opis:

     Pierwsza w Polsce kompleksowa ocena terapii Hellingera i Kinezjologii Edukacyjnej

     "Ks. Aleksander Posacki wykazał się ogromną i godną autentycznego podziwu kompetencją w swojej pracy, która podejmuje nie tylko wątek psychologiczny (na którym dobrze się zna), ale także liczne wątki filozoficzne, teologiczne, religioznawcze, szczególnie te związane z ezoteryzmem, okultyzmem i gnozą (w tym z ruchem New Age). W swojej godnej polecenia książce Autor wnikliwie i erudycyjnie analizuje rozmaite wcielenia pseudopsychologii, która często okazuje się jakąś zamaskowaną formą religii, duchowości, a nawet spirytyzmu. Jest to związane z zainteresowaniami Autora, który w wielu swoich publikacjach (cytowanych przeze mnie także w moich pracach) ukazuje nieoczekiwane odkrycia, związki i analogie - w kluczu interdyscyplinarnym - pomiędzy różnymi dziedzinami wiedzy, które mogą ubogacić nie tylko obszar wiedzy psychologicznej, ale także wielu innych dziedzin kultury." [fragment recenzji naukowej, zamieszczonej w książce w całości]

     Prof. zw. dr hab. Ryszard Stachowski Kierownik Zakładu Psychologii Ogólnej i Historii Myśli Psychologicznej UAM w Poznaniu, Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Biblioteki Klasyków Psychologii w Wydawnictwie Naukowym PWN, Autor podręczników akademickich z psychologii.

     Recenzje książki:

Ile psychologii jest w New Age?

     Gdzie jest granica między psychiką człowieka a jego duszą? Czy Bóg jest realnym bytem, czy tylko "produktem naszej podświadomości"? Od dziesięcioleci sztaby psychologów próbują rozwiązać te i inne problemy.

     Ryzykownej rzeczy podjął się Ks. A. Posacki ruszając temat Psychologia i New Age. Wyobrażam sobie jakie gromy ściągnął na siebie, ciskane ze strony zwolenników takich praktyk jak: selfizm, pozytywne myślenie, Metoda Silvy, NLP i Kinezjologii Edukacyjnej. Jego książka jest bowiem rzetelną krytyką powyższych elementów z rodziny New Age.

     Przy pierwszym kontakcie z książką pojawia się dziwne uczucie. Autor poddaje krytyce tzw. „pozytywne myślenie”. Niejeden z Was, Drodzy Czytelnicy, zapyta, co złego jest w pozytywnym myśleniu? Przecież psychologowie do znudzenia powtarzają, że pozytywne nastawienie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

     Spieszę jednak wyjaśnić, że pod pojęciem "pozytywnego myślenia" ks. Posacki rozumie pyszną postawę samowystarczalności. Tę samą postawę, którą reprezentował bogacz z ewangelicznej przypowieści, który odniósłszy duży sukces powiada sobie: odpoczywaj, jedz, pij i używaj. To "pozytywne myślenie" koniec końców obraca się przeciw niemu. W momencie, w którym się tego nie spodziewał, usłyszał słowa: głupcze, jeszcze tej nocy zażądają duszy od ciebie (Łk 12, 19-20).

     Każdy, kto choć odrobinę zetknął się z psychologią, zna Carla Junga. Ten "odkrywca archetypów" ma na całym świecie rzesze wiernych fanów, którzy gotowi życie oddać w obronie tez wymyślonych przez mistrza. Ks. Posacki ośmiela się nieco bardziej krytycznie spojrzeć na dorobek Junga. Autor precyzyjnie wylicza antychrześcijańskie aspekty teorii nieświadomości zbiorowej.

     Znaleźć można tam również informacje na temat jednej z najniebezpieczniejszych sekt na świecie - Scjentologii. Sami możecie się przekonać, w co wierzy taki Tom Cruz, John Travolta, czy Demi Moore.

     Publikacja ta w dużej mierze wypełnia lukę na rynku wydawniczym. Temat New Age jest wciąż zaniedbany w Polsce, dlatego tym większe wyrazy uznania dla autora. Gorąco polecam!


Dariusz Hryciuk


   

Wasze komentarze:
 Strach się bać : 20.08.2017, 10:08
 Mydło i powiodło. Nic z tego opisu nie wynika. Bełkot.Wrzucanie wszystkiego do jednego worka, żeby pokazać jak to wszystko jest be poza religią kościoła katolickiego. Oczywiście, żeby poznać tę tajemnicę i ustrzec się przed niebezpieczeństwem, najpierw trzeba zapłacić. Myślę, że ksiądz powinien się skupić na sprzątaniu domu, w którym pracuje, bo dużo brudu w nim widać. Najciemniej pod latarnią.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Ty jesteś miłośćTy jesteś miłość

Rozesłanie wiernychRozesłanie wiernych

Gdy w życiu przychodziły chwile słabości, klękałam przed Matką BożąGdy w życiu przychodziły chwile słabości, klękałam przed Matką Bożą Jan Paweł II we Wrocławiu 21 VI 1983Jan Paweł II we Wrocławiu 21 VI 1983

Wspomnienia z pielgrzymki Jana Pawła II do WrocławiaWspomnienia z pielgrzymki Jana Pawła II do Wrocławia

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej