Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Sekty - zagrożeniem i wyzwaniem

ks. Aleksander Posacki SJ

Polecamy
Sekty - zagrożeniem i wyzwaniem

Wydanie: Częstochowa 2006
ISBN: 83-7256-856-1 
Ilość stron:  68
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: POMOC - Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa

Sugerowana cena wydawcy: 8.50 zł Nasza cena: 8.07 zł

     Opis:

     Temat sekt jest złożony. Krzyżuje się tu wiele zagadnień różnych dziedzin. W swojej pracy Autor zwraca uwagę na zagrożenia światopoglądowe oraz duchowe, co często jest dziś lekceważone.

     Jednakże w momencie powstawania książki, biskupi oraz specjaliści w Watykanie, obradowali na temat ruchu New Age i sekt, z nim związanych. Oznacza to, że problem sekt, fałszywych duchowości czy błędnych światopoglądów jest wciąż aktualny. Ciągle szuka się odpowiedzi na pytania z tym tematem związane.

     Czytelnik znajdzie tu konkretne odpowiedzi, które pogłębią wiedzę na poruszane w niej tematy. Można też skorzystać z porad biur, organizacji i osób, których adresy zamieszczone są na końcu książki.

     Recenzje książki:

Sekty z punktu widzenia zagrożeń światopoglądowo-duchowych

     Sekty są zjawiskiem rozpowszechnionym we współczesnym świecie na wielką skalę. Obecnie coraz chętniej temat ten podejmują mass media, jednak w wielu przypadkach nie pokazują one całej prawdy o sektach, a jedynie jej "nieszkodliwą" część. Nowopowstałe ruchy religijne, sekty czy różnego rodzaju organizacje coraz częściej nawołują do odnowy moralnej, obierając sobie za główny cel uszczęśliwienie, a przede wszystkim zbawienie człowieka, które rzekomo ma się dokonać jedynie w ich "wspólnocie".

     Książka ta jest odpowiedzią na wiele podstawowych pytań dotyczących sekt - począwszy od ich ogólnej charakterystyki, poprzez sposoby manipulacji oraz werbunku, a skończywszy na temacie pomocy członkom sekt oraz profilaktyce.

     Sekty stanowią wielkie zagrożenie dla wielu ludzi (szczególnie młodych), którzy są znudzeni Kościołem, dlatego poszukują (nawet nieświadomie) "czegoś", co mogłoby przykuć ich uwagę, jakiejś niezwykłości i oryginalności. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą sekty organizując np. kursy jogi, kursy językowe, różnego typu spotkania, sympozja na temat rzekomych metod uzdrowicielskich. Tego typu spotkania są często kamuflażem, które mają na celu zainteresowanie jak największej liczby osób.

     Zjawisko sekt może dotknąć każdego, bez względu na wiek, pochodzenie czy wyznanie. Zadziwiający jest fakt, że liczba sekt i różnych ruchów religijnych rośnie w zastraszającym tempie. Zastanówmy się, co takiego tego typu organizacje mają w swojej strukturze, co przyciąga do nich wielu ludzi? Przede wszystkim należy pamiętać i mieć na uwadze, że sekty bazują na podstawowych ludzkich słabościach i potrzebach. Pod wizją uszczęśliwiającą człowieka, która przynależy do danej sekty, kryje się zupełnie inny świat, rzeczywistość.

     Dana pozycja jest poniekąd zminiaturyzowanym poradnikiem na temat zagrożenia, które stanowią sekty. Jest ona napisana w formie pytań i odpowiedzi – co znacznie ułatwia jej lekturę.

     Zjawisko sekt jest często postrzegane jako problem marginalny lub też dotyczący innych, ale nie mnie. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna dotycząca sekt, która niestety w naszym kraju jest nadal bardzo mała.

     Potrzeba, aby każdy z nas uświadamiał sobie, jak wielkim zagrożeniem są sekty oraz to, że ten problem może dotknąć także mnie… Często mówi się, że do sekty wstępują ludzie słabi, wrażliwi, nieodporni psychicznie. Jest to myślenie błędne, gdyż sekta tak naprawdę potrzebuje ludzi silnych, wykształconych itp., takich, którzy przyniosą jakąś korzyść. Tak naprawdę to nie ma ludzi odpornych na psychomanipulację. Każdy z nas ulega jakimś wpływom.

     Książka ta jest godna polecenia wszystkim, którzy interesują się problemem sekt, jak też tym, których ta "rzeczywistość" osobiście dotknęła. Pozycja ta zawiera informacje dotyczące sekt, jakie powinien posiadać każdy z nas.
Anna Włodarczuk


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Litania do Najświętszego Serca Pana JezusaLitania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Westchnienia do Najświętszego Serca JezusowegoWestchnienia do Najświętszego Serca Jezusowego

Historia kultu Najświętszego Serca JezusaHistoria kultu Najświętszego Serca Jezusa

Modlitwa do Serca JezusowegoModlitwa do Serca Jezusowego

Modlitwa na zakończenie roku szkolnegoModlitwa na zakończenie roku szkolnego

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej