Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Angielska biografia św. Jadwigi Królowej

Spośród szeregu opracowań o Świętej Królowej Jadwidze, które w ostatnich latach pojawiły się w Polsce, szczególną poczytnością cieszy się książka ks. prof. Bolesława Przybyszewskiego, zatytułowana Błogosławiona Jadwiga Królowa. Zdobna w cnoty. Pozycja ta doczekała się już trzeciego wydania o tytule Święta Jadwiga Królowa. Zdobna w cnoty.

Książka została opublikowana nakładem dawnictwa Sw. Stanisława B. M. Archidiecezji Krakowskiej.

Anglojęzycznemu czytelnikowi udostępniono natomiast przekład z drugiego wydania omawianej pozycji, którego dokonał dr Bruce Macąueen. Zarówno polskie wydania, jak i przekład na język angielski (pt. Saint Queen of Poland, 1374) zawierają bogatą wkładkę ilustracyjną. Opublikowane fotografie zebrała Postulacja, korzystając z materiałów Archiwum BI. Jadwigi Królowej w Krakowie. W większości są to te same zdjęcia, które zamieszczono w Positio Causae, przedłożonej w lutym ubiegłego roku Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Autor książki jest emerytowanym profesorem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie, rzeczywistym członkiem PAU, wydawcą źródeł dotyczących dziejów Archidiecezji Krakowskiej i Katedry Królewskiej na Wawelu w Krakowie. Spod jego pióra wyszło nadto szereg publikacji i rozpraw naukowych, wśród których na czoło wysuwa się studium o Jadwidze i Wilhelmie habsburskim, opracowane w oparciu o istniejące dokumenty.

Studium to stanowi pierwszą część prezentowanej tu biografii Jadwigi Andegaweńskiej. Zbliżenie do prawdy historycznej spotkało się z niezwykle życzliwym przyjęciem zarówno przez środowiska naukowe w Polsce, czego wyrazem jest załączony do polskich wydań list profesora S. M. Kuczyńskiego, badacza epoki, jak również przez szerokie kręgi społeczeństwa, któremu postać Jadwigi, jedynej kobiety na tronie polskim, jest niezwykle bliska.

W prezentowanej biografii, zwłaszcza w drugiej jej części, Jadwiga jawi się jako kobieta o rozległych horyzontach, pełna bogactw natury i łaski, która idąc za głosem sumienia przyczyniła się do ewangelizacji ludów, kończąc epokę ich chrystianizacji "ogniem i mieczem". Stała się prekursorką ekumenicznego dialogu.

Była królem przestrzegającym sprawiedliwości, ostoją ładu państwowego, roztropną i mądrą władczynią, zatroskaną o rozwój nie tylko państwa, ale i Kościoła, w trudnym dla niego okresie schizmy zachodniej.

W sposobie sprawowania władzy, pojętej jako służba dla społeczeństw i narodów, jako ich matka była niedościgłym wzorem. W państwie wielu narodów i wyznań, w którym pokojowe współistnienie było dla niej, Matki Narodów - jak określał Królową Jadwigę stróż jej grobu, ks. kard. Wojtyła - podstawową racją stanu; zapoczątkowała bratnią więź ludów i wzór ich współżycia dla celów politycznych i apostolskich, uwieńczoną później sławną Unią Horodeł ską w roku 1413.

Głębia jej życia wewnętrznego znajdywała wyraz w ofiarnej służbie każdemu potrzebującemu, bez różnicy narodowości i wyznania, w duchu tolerancji. Wrażliwa na każde ludzkie cierpienie, szanując godność każdego człowieka i wolność narodów, w cierpliwym dialogu zapewniła im pokój.

Długo oczekiwana kanonizacja Jadwigi, której dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 8 czerwca 1997 roku w Krakowie, zbiegła się z obchodami sześćsetlecia ufundowania przez nią Wydziału Teologicznego w Krakowie oraz odnowienia uniwersytetu, na rzecz którego testamentem zapisała swoje kosztowności.

Święta Jadwiga, autentyczny przykład humanizmu chrześcijańskiego, staje się patronką jednoczącej się Europy, wskazując na wartości , na których wyrosła i bez których nasz kontynent nie może zachować swojej tożsamości. Omawiana pozycja wydana została dzięki szczodrobliwości czcicieli świętej Jadwigi przez Postulację Kanonizacji Bł. Jadwigi Królowej i londyński Veritas. Angielska wersja książki (116 stron), dzięki szerokiej sieci dystrybucji wydawnictwa, trafi do głównych bibliotek krajów anglojęzycznych. Postulacja żywi nadzieję, że dotrze ona również do rodaków, chlubiących się swoimi polskimi korzeniami, a więc i dziedzictwem świętej Jadwigi. Książkę można nabyć, kontaktując się z wydawnictwem Veritas Foundation Publication Centre (63 Jeddo Road, London W129 EE) lub z Ośrodkiem Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II (via Cassia 1200,00189 ROMA).

Ks. Michał Jagosz - Dyrektor Ośrodka, Postulator Kanonizacji Bł. Jadwigi Królowej


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nawrócony zbrodniarz - świętym?Nawrócony zbrodniarz - świętym?

Problematyka masonerii współczesnejProblematyka masonerii współczesnej

Jaka była rodzina św. Maksymiliana KolbeJaka była rodzina św. Maksymiliana Kolbe

Sprawdzian z uczciwościSprawdzian z uczciwości

Życzenia dla kapłanaŻyczenia dla kapłana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ] 
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej