Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Co każdy mąż chciałby aby jego żona wiedziała o mężczyźnie

James C. Dobson

Polecamy
Co każdy mąż chciałby aby jego żona wiedziała o mężczyźnie

Wydanie: Warszawa 2001
ISBN: 83-85435-48-4
Ilość stron:  276
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Vocatio

Sugerowana cena wydawcy: 23.00 zł Nasza cena: 21.85 zł

     Opis:

     Przepojony ciepłem, osobisty przewodnik po stosunkach w rodzinie. Mężczyźni chcą dawać rodzinie poczucie bezpieczeństwa, stabilności i szczęścia.

     Dzisiejsi mężczyźni mogą się czuć osaczeni kompleksami i często przeciwstawnym oczekiwaniom. Słyszą: bądź silny, czuły, doskonały, a jednocześnie spełniaj swoje zachcianki, wyróżniaj się, zarabiaj. Koncentrując się na życiu zawodowym, mężczyzna zaniedbuje swoje życie rodzinne.

     Recenzje książki:

Zagubione miejsce mężczyzny

     James Dobson w swej książce "Co każdy mąż chciałby aby jego żona wiedziała o mężczyźnie" przedstawia tym razem (porównaj jego książkę "Co każda żona chciałaby aby jej mąż wiedział o kobietach") męski "świat", głównie - jak sugeruje tytuł - z przesłaniem dla kobiet. Jednak książkę tę powinni najpierw przeczytać mężczyźni, zwłaszcza ci, którzy zagubili swoje miejsce w życiu.

     Autor książki, James Dobson jest psychologiem i swoje refleksje, myśli przedstawia jako wynik swej wieloletniej pracy, pomocy wielu małżeństwom, jak też w oparciu po prostu o obserwację życia i własne doświadczenia. Nie są to więc wyssane z palca teorie, ale głębokie, bardzo zastanawiające przemyślenia, dotyczące głównie pojęcia mężczyzny, jego miejsca w całym życiu.

     Inspiracją do napisania książki była dla autora osoba jego własnego ojca, a szczególnie przeżycie jego śmierci. Pozostaje on dla Dobsona prawdziwie wzorem mężczyzny. I też jego postać stanowi tło przedstawianej treści. W tym kontekście książka ta stanowi niejako wyznanie autora. Dlatego też w tym, co pisze, jest szczery, ale równocześnie serdeczny.

     Dobson pisze o mężczyźnie w takich oto odniesieniach:

     Mężczyzna i jego dzieci
     Mężczyzna i jego żona
     Mężczyzna i praca
     Mężczyzna i jego męskość
     Mężczyzna i emocje
     Mężczyzna i Bóg.

     Oczywiście książka ta nie wyczerpuje tematu, nie omawia wszystkich problemów związanych z tymi dziedzinami.

     Najwięcej miejsca zajmuje część omawiająca "mężczyznę i jego dzieci". Na jej końcu autor umieścił różnorakie pytania dotyczące tej kwestii. Dobson przedstawia także własne doświadczenia ze swoimi dziećmi. Z doświadczeń tych wynikają wnioski, które są niemal wołaniem autora: podstawowe zadanie polegające na zapewnieniu domowi autorytetu spoczywa na mężczyźnie. To, czego najbardziej potrzeba rodzinom - zdaniem autora - to wypełnianie przez mężczyzn swojej przewodniej w nich roli, nie zaś "trwonienie energii na zdobywanie pieniędzy".

     W rozdziale zatytułowanym "Mężczyzna i praca" autor szerzej omawia tak bardzo ważne zachowanie równowagi między pracą zawodową a byciem ojca razem z żoną i dziećmi. Często bowiem jest tak, że mężczyzna-ojciec w swym domu jedynie... śpi. Przyczyny takiej sytuacji są oczywiście złożone.

     Opisując relację mężczyzny i jego żony, Dobson mówi o błędach popełnianych przez obie strony. Wobec doświadczanych trudności pojawiają się różne głosy, które kuszą, by wszystko rzucić i zejść z uczciwej drogi. Wabią one przyjemnością, romantyzmem (zwłaszcza kobiety), pragnieniem nawiązania stosunków pozamałżeńskich oraz potrzebami ego. Autor podaje rozwiązania zgodne z nakazami wiary chrześcijańskiej.

     Gdy autor pisze o męskości mężczyzny, wskazuje na różnice między mężczyzną a kobietą, które nie są wcale czysto kulturowe. Mówi nam o tym już sama biologia, chociażby cykl menstruacyjny kobiety czy typowo kobiece funkcje, jak laktacja i ciąża.

     Dwa ostatnie rozdziały, o emocjach i Bogu w życiu mężczyzny, bardziej są wspomnieniem w tej kwestii ojca autora i przykładów z jego życia. Autor pisze tu o średnim stadium w życiu mężczyzny i o towarzyszących temu przewartościowaniach. O postawie mężczyzny w tym okresie paradoksalnie decyduje przeżyte życie, jego jakość, priorytety. Mężczyzna, dla którego najważniejsza była rodzina, inaczej spojrzy na swe życie.

     Dobson daje w swej książce również świadectwo swej wiary. Stąd wypływa tak ciepły i osobisty ton. W książce pojawia się wiele głębokich treści, które mogą dać wiele do myślenia, zwłaszcza ojcom rodzin.


Justyna Smerecka

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej