Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święty o sercu wielkim jak świat

3 grudnia 1995 roku, w dzień Św. Franciszka Ksawerego, patrona misji, Ojciec Święty kanonizował bł. Eugeniusza de Mazenod, arcybiskupa Marsylii i założyciela zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Niepokalanej.

Nowy święty urodził się w 1782 r. w Aix-en-Provence we francuskiej rodzinie arystokratycznej i ze swą rodziną dzielił 11-letni los wygnańczy - we Włoszech - w czasie Rewolucji Francuskiej. Wróciwszy do ojczyzny, stanął na rozdrożu. Myślał już o małżeństwie, ale głos wewnętrzny mówił mu, że powinien poświęcić się na służbę Bożą. Gdy w Wielki Piątek w 1807 r. usłyszał w czasie liturgii śpiew kapłana: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisł Zbawiciel świata", jakby obudził się. Wśród łez pozbył się wahań i wątpliwości.

Wyświęcony na kapłana w 1811 r. w Amiens, oddał się "do dyspozycji Kościołowi, ponieważ - jak mówił - jest on prześladowany i opuszczony". Prosił nawet biskupa, by nie wiązał go na stałe z jakąś parafią, lecz pozwolił mu poświęcić się ubogim i opuszczonym w mieście i okolicy. Zrezygnował z wszelkich wygód. Umiał żyć w trudnych czasach. Skupił koło siebie kilku gorliwych kapłanów i założył z nimi Stowarzyszenie Misjonarzy Prowansji. Prowadzili, z wielkim powodzeniem, misje parafialne. Trzymali się zasady: "Niczego nie zaniedbać, na wszystko się ważyć, aby powiększyć Królestwo Zbawiciela".

Gdy w 1823 r. biskupem Marsylii, w starszym już wieku, został stryj ks. Eugeniusza, ten musiał przyjąć obowiązek wikariusza generalnego diecezji. W 1832 r. otrzymał sakrę biskupią, a w 1837 r., po śmierci stryja, kierownictwo diecezji. W sumie służył diecezji marsylijskiej blisko 40 lat, poświęcając się jej, wśród wielkich trudności, bez reszty. "Znał on dobrze - pisze kard. Roger Etchegeray - swój lud, przemawiał do niego po prowansalsku, miał dla niego otwarte wszystkie drzwi swej biskupiej rezydencji, tworzył dla niego nowe parafie (22), budował kościoły (34), wzniósł katedrę: bazylikę Matki Bożej na Straży". Za jego rządów liczba kapłanów wzrosła trzykrotnie (ze 140 do 418).

Jednocześnie św. Eugeniusz de Mazenod był, do końca swego życia, przełożonym generalnym swego zgromadzenia zakonnego, które w 1826 r. zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską pod nazwą: Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Zaczęło się na dobre rozwijać, gdy skierowało się na misje zagraniczne, w 1841 r. do Kanady w 1847 r. na Cejlon, a wkrótce potem do Afryki Południowej. Na Cejlon sprowadził pierwszych oblatów bp Bettachini, gdy poszukując w Europie misjonarzy skorzystał z poddanej mu rady: "Idź do Marsylii. Jest tam biskup, którego zgromadzenie jest bardzo małe, lecz ma on serce wielkie jak świat. Powiedz mu, że chodzi o zbawienie ubogich, bardzo ubogich, najbiedniejszych. Tym słowom nie będzie mógł się oprzeć". W chwili śmierci założyciela (21V1961 r.) zgromadzenie liczyło 411 członków. Dziś Oblaci Niepokalanej pracują w 68 krajach świata, mając ok. 6 tys. członków w ponad 1600 domach. Polskich oblatów jest ponad 500. Pracują w 20 krajach.

W przeddzień zatwierdzenia swego zgromadzenia św. Eugeniusz pisał: "Przede wszystkim starajmy się odnowić w naszej pobożności do Najświętszej Dziewicy, abyśmy się stawali godnymi bycia Oblatami Maryi Niepokalanej. Wszak to paszport do nieba!" Oblaci, to znaczy oddani Niepokalanej. Święty cieszył się z ogłoszenia za jego życia dogmatu Niepokalanego Poczęcia. Wierzył, że Niepokalana "jest zapowiedzią ostatecznego zwycięstwa Boga nad wszelkim złem". Przekazał też zgromadzeniu, jak i swoim wiernym, miłość do Jezusa Eucharystycznego. W jednym z ostatnich listów pasterskich pisał: "Religia zmierza do Eucharystii, w której Bóg odbiera chwałę, a dusze odnajdują zbawienie". Był oddanym synem Kościoła. Już jako kleryk, widząc spustoszenia spowodowane rewolucją, pisał do rodziny: "Im mocniej Matka cierpi, tym bardziej jej dzieci powinny starać się jej pomóc". W liście pasterskim z 1860 r. rozwinął myśl: "Miłować Kościół znaczy miłować Chrystusa i odwrotnie". Abp Mazenod zyskał sobie w swym kraju tytuł: "Najbardziej rzymski z Francuzów".

19 X 1975 r., w Niedzielę Misyjną, papież Paweł VI wyniósł abp. Eugeniusza de Mazenod na ołtarze. W 20 la potem nastąpiła kanonizacja. Z tej okazji o. Marcello Zago, generał Oblatów Niepokalanej, w wywiadzie dla "Misyjnych Dróg" dał swoim zakonnikom wytyczną, z której wszyscy w Polsce możemy skorzystać: "Myślę, że tak jak po wielkiej rewolucji we Francji powinniście odnawiać wiarę w Waszej ojczyźnie. Trzeba pomóc odnaleźć się społeczeństwu i Kościołowi w nowej sytuacji", ale "Kościół polski powinien pozostać sobą. To ubogaci cały Kościół. Świetnie to robi Jan Paweł II".

J. D.


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Jana NepomucenaModlitwa do św. Jana Nepomucena

Modlitwa do bł. RychezyModlitwa do bł. Rychezy

Kieszonkowe dla dziecka. Jak nie popełnić błędów?Kieszonkowe dla dziecka. Jak nie popełnić błędów?

Opalać się... z głowąOpalać się... "z głową"

Jako katoliczka nie wiem czy powinnam słuchać black i death metalu?Jako katoliczka nie wiem czy powinnam słuchać black i death metalu?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej