Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Święta Katarzyna - patronka polskich kolejarzy

Polscy kolejarze, podobnie jak inne znaczące grupy zawodowe w kraju, mają swoją patronkę. Jest nią święta Katarzyna Aleksandryjska. Kim była i dlaczego nasi kolejarze właśnie ją obrali sobie za patronkę?

Święta Katarzyna - patronka polskich kolejarzy

Imię Katarzyna wywodzi się z języka greckiego, od przymiotnika katharós - czysty, bez skazy. Katarzyna Aleksandryjska żyła na przełomie III i IV wieku. Była egipską arystokratką, osobą wszechstronnie wykształconą. O jej rękę daremnie ubiegali się najznakomitsi obywatele ówczesnej stolicy Egiptu - Aleksandrii. Jako chrześcijanka złożyła bowiem ślub dozgonnej czystości. Jej ojczysta ziemia należała wówczas do Cesarstwa Rzymskiego, w którym trwały jeszcze prześladowania chrześcijan.

Według historycznych przekazów, Katarzyna Aleksandryjska wypomniała, panującemu w latach 306-312, cesarzowi Maksencjuszowi politeizm i prześladowanie chrześcijan, odmawiając jednocześnie złożenia ofiary pogańskim bóstwom. Miało to miejsce, kiedy Maksencjusz przybył do Aleksandrii, by osobiście dopilnować wykonania swoich prześladowczych rozporządzeń. Zdenerwowany postawą Katarzyny, nakazał pięćdziesięciu filozofom, publicznie obalić jej argumenty. Ponieważ rychło okazało się, że to argumenty Katarzyny skutecznie przemówiły do słuchaczy, uczeni zostali ścięci. Na rozkaz Makscencjusza, Katarzyna została uwięziona, a następnie poddana torturom. Według legendy, w celi karmił ją gołąb i ukazał się Chrystus. Najbardziej dotkliwą dla Katarzyny formą tortur miało być łamanie kołem, lecz to rozpadło się w drzazgi, podczas gdy sama Katarzyna pozostała nietknięta. Jej niezłomna postawa spowodowała nawrócenie się dwustu żołnierzy, których od razu ścięto. W końcu ścięto też Katarzynę. Zgodnie z późniejszymi podaniami, ciało Katarzyny Aleksandryjskiej w cudowny sposób zostało przeniesione na górę Synaj, gdzie obecnie znajduje się klasztor i sanktuarium świętej. Pierwszym widomym znakiem nadprzyrodzonego już oddziaływania Katarzyny Aleksandryjskiej zapewne było to, że zaledwie rok po śmierci cesarza Maksencju- sza, a więc w roku 313, jego następca cesarz Konstantyn Wielki wydał edykt mediolański (zwany też edyktem tolerancyjnym), na mocy którego w Cesarstwie Rzymskim wprowadzona została tolerancja religijna, pozwalająca chrześcijanom cieszyć się wolnością ich wyznania.

Jak doszło do tego, że święta Katarzyna Aleksandryjska stała się też patronką polskich kolejarzy?

W średniowieczu kult świętej Katarzyny Aleksandryjskiej objął całe chrześcijaństwo, czyniąc z niej jedną z najpopularniejszych świętych. Święta Katarzyna Aleksandryjska jest patronką między innymi: Cypru, Sorbony, licznych konfraterni literackich, a także szwaczek i modystek. W ikonografii przedstawiana jest najczęściej w gronie innych świętych dziewic. Świętej Katarzynie Męczennicy swoje arcydzieła poświęcili najwięksi artyści świata, w tym: Memling, Correggio, Tintoretto, Caravaggio i Rafael. Ku jej czci zbudowano na świecie wiele kościołów. Jak doszło do tego, że święta Katarzyna Aleksandryjska stała się też patronką polskich kolejarzy? Otóż w 1837 roku zrodził się projekt budowy kolei żelaznej, mającej przebiegać przez Mysłowice. Jak każda nowinka techniczna w tfwym czasie, również ta miała wielu oponentów. Niełatwo było przekonać przeciwników budowy kolei, aby zmienili swoje zdanie. Stojąc po stronie słusznej sprawy, to jest za budową kolei, miejscowy proboszcz - ksiądz Mateusz Nyga miał powiedzieć, że skoro święta Katarzyna Aleksandryjska nie zginęła pod kołem tortur, to z pewnością uchroni ona wszystkich przed nieznanymi niebezpieczeństwami na żelaznych drogach. Dlatego w 1851 roku kolejarze z Mysłowic, zakładając swój pierwszy związek zawodowy, za patronkę obrali świętą Katarzynę Aleksandryjską.

Święta Katarzyna nie była jedyną patronką kolejarzy. Na tzw. Śląsku Pruskim jednocześnie czcili oni świętą Barbarę. Natomiast na terenie Królestwa Polskiego szczególną czcią kolejarzy otaczany był wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, a na wschodnich kresach Rzeczypospolitej - Matki Bożej Ostrobramskiej. Jednak kult świętej Katarzyny Aleksandryjskiej przetrwał w sercach kolejarzy do dzisiaj, o czym świadczą między innymi jej liczne wizerunki, umieszczane zarówno na starych jak i nowych sztandarach związkowych oraz towarzyszące tym wizerunkom napisy, zawierające prośby kolejarskiej braci o jej wstawiennictwo u Boga i opiekę w niełatwej służbie na żelaznych szlakach.

Przez długie lata przechowywany w kolejarskich sercach kult świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, przyczynił się do tego, że po przełomowych zmianach ustrojowych, jakie zaszły w Polsce w 1989 roku, nasi kolejarze w oficjalny sposób mogą obchodzić swoje doroczne święto w dniu ich ukochanej patronki, 25 listopada. Dzieje się tak od 1991 roku, a od 1999 roku dzień ten jest dla nich dniem wolnym od pracy, co oczywiście nie oznacza, że wtedy nie kursują pociągi. Pracownicy kolei, którym tego dnia przypada służba, otrzymują dzień wolny w innym terminie.

W ciągu ostatnich lat święta Katarzyna Aleksandryjska jest obierana za patronkę przez coraz więcej grup zawodowych, świadczących pracę na rzecz komunikacji zbiorowej, wykonywanej przy użyciu pojazdów kołowych. Kolejarze jednak nie są zazdrośni z tego powodu, ufając, że łask ich patronki wystarczy dla wielu.

ROMAN HAJDROWSKIWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Jakub z Marchiiśw. Jakub z Marchii

Modlitwa do św. Jakuba z MarchiiModlitwa do św. Jakuba z Marchii

Zmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnieZmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnie

Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?

Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej