Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Oswobodzony jestem przez Chrystusa!

Wielki Tydzień 2006. Te wydarzenia, które liturgia przypomina, ta "pamięć", którą Kościół świętuje, dotyka nas. Włącza nas w swój zbawczy nurt. To o nas chodzi, to my uczestniczymy teraz w tym, co na zegarze historii wydarzyło się 2 tysiące lat temu. Tamte wydarzenia dla wierzących ożywają na nowo, uaktualniają się przez wiarę i uobecniają w celebracji. Chrystus przychodzi "tu i teraz", by się spotkać ze mną, "tu i teraz", z moim życiem i moją śmiercią, z moim grzechem i moją skruchą, z moją egzystencją ze mną.

ON

Zbawiony jestem, ocalony jestem, wyrwany jestem z sidła, wypuszczony na wolność z potrzasku - oswobodzony jestem przez Chrystusa! Wszak nikt inny nie uratowałby mnie grzęznącego w nicości, tonącego w śmierci, osaczonego przez grzech. On, Jezus z Nazaretu podał mi rękę, ocalił mnie, Jemu wszystko zawdzięczam. Żyję, gdyż On żyje. Żyję, aby dać o Nim świadectwo. Świadczę o Nim, by wypełnić moje dni wdzięcznością. Jestem Mu wdzięczny za świadomość, aby o Nim nie zapomnieć i nie wrócić do "krainy umarłych". Pragnę, aby każdy kto mnie zna, znał i Jego, Chrystusa Ocaliciela, Pana i Zbawcę. Bo cóż komu po tym, że mnie spotkał i poznał? Czyja dam komuś zbawienie? Czyja kogoś wyrwę z sideł śmierci? Czyja mam moc dać życie wieczne ludziom, których spotykam? Ja nie mam takiej mocy. Jezus jest dawcą życia. On jest Panem. On Bogiem Jego głoszę. A zwiastować Go innym jest radością największą na tej ziemi.

"Bądź mądry i pisz wiersze". Są sytuacje, które zwalają człowieka z nóg. Wszystko, co sobie poukładał, zostało zburzone. Ciężko "pozbierać się" w sobie. Co rusz przychodzą takie wezwania, które nas kwestionują. Trzeba być gotowym wyruszyć w dalszą drogę. Zacząć jeszcze raz życie. Zrewidować swoje poglądy. Uznać, że kocha się wciąż za mało, że horyzont człowieczeństwa ucieka przed nami i ucieka. Nie wystarczy iść. Czasem trzeba biec.

Może dlatego, że słońce ma się ku zachodowi "mojego życia", zaczynam bardziej cenić słowa i gesty ludzi, milczenie i spojrzenie, niemoc i zmaganie się z losem. Są niczym znaki dawane w moją stronę, abym się otworzył na tych, którzy podobnie jak ja pielgrzymują, a którym dane było się spotkać ze sobą. Jakaż łaska! Więc dlaczego się do siebie nie uśmiechnąć, dlaczego nie uszanować milczenia, które nas ogarnia tak wspaniałomyślnie, dlaczego się nie zatrzymać, gdy obok nas przechodzi człowiek?

BLASK CHWAŁY.

Jezus przyszedł na ziemię i przyniósł nam miłość. Daje nam siebie, to znaczy że nas kocha i pragnie, abyśmy przyjęli Jego miłość, abyśmy dali się Mu kochać, abyśmy odrodzeni Jego miłością do nowego życia, odwzajemniali miłość, abyśmy kochali Go i abyśmy kochali bliźnich naszych, tak jak On sam nas umiłował, "do końca" do ostatniego oddechu, do ostatniego uderzenia serca. Tak realizuje się i spełnia człowiek, to jest jego powołanie, świętość, czyli pełnia życia. A znaczy ona - pełnię człowieczeństwa! Tak oto człowiek żyje na chwałę Boga, jest Jego radością i chlubą. Tak oto objawia się chwała Boga i Jego zwycięstwo w nas, odkupionych grzesznikach.

Jednym ze znaków grzechu we mnie jest to, że obiecuję coś, czego potem nie wypełniam. Oto jest tajemnica "mamienia". Ona dawała napęd rewolucjom. Gra na wyobraźni, budzenie marzeń za szczęściem, roztaczanie pełnych uroku wizji.

Od jakiegoś czasu, gdy nie jestem pewny czy uda mi się spełnić obietnicę, mówię o tym, daję warunki, zobowiązuję się, że potwierdzę to, co wstępnie zadeklarowałem. O jak bardzo nie lubię siebie gołosłownego, obiecującego "cacanki", o jak bardzo ścigam w sobie zwodziciela!

o. Andrzej Madej
Autor niniejszego tekstu, ojciec Andrzej Madej ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, jest od 10 lat superiorem Misji Sui Juris w stolicy Turkmenistanu Aszchabadzie. Jest też znany jako autor kilku tomików poezji oraz książek poświeconych duszpasterstwu młodzieży. Publikowany tekst, to fragmenty jego książki pod takim właśnie tytułem.

W Rodzinie, nr 238


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Josemarii EscrivyModlitwa do św. Josemarii Escrivy

Modlitwa do św. braci męczenników Jana i PawłaModlitwa do św. braci męczenników Jana i Pawła

Przyczyny wchodzenia młodych w świat przestępczościPrzyczyny wchodzenia młodych w świat przestępczości

Uczenie dzieci odróżniania dobra od zła to zadanie na lataUczenie dzieci odróżniania dobra od zła to zadanie na lata

Dlaczego młodzi wchodzą w konflikt z prawem? Co ich pociąga?Dlaczego młodzi wchodzą w konflikt z prawem? Co ich pociąga?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej