Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nazwał jako pierwszy biskupstwo rzymskie Stolicą Apostolską

... był wybitnym papieżem IV stulecia i zapisał się w historii chrześcijańskiej epigrafiki, a także jako protektor i inspirator św. Hieronima - w dziejach biblistyki...

11 grudnia 384 - W Rzymie zmarł Damazy I, papież od 1 października 366, święty.

Trudno jest rozstrzygnąć, czy był z pochodzenia Hiszpanem, jak twierdzą niektórzy, czy też, jak wolą inni, rodowitym Rzymianinem. Urodził się prawdopodobnie ok. 305 jako syn kapłana lub biskupa Antoniego i jego żony Laurencji.

W czasie pontyfikatu Liberiusza (352-366) był już diakonem i prawdopodobnie razem z papieżem przebywał na wygnaniu, ale wróciwszy zeń dość wcześnie, przez jakiś czas należał do zwolenników antypapieża Feliksa (355-365).

Pogodzony z Liberiuszem, w 366 został jego następcą, ale wybór nie był jednomyślny i Damazemu przyszło przez dłuższy czas walczyć z kontrkandydatem Ursycynem. Spór rozstrzygnął cesarz. On też uwolnił potem Damazego od zarzutów wysuwanych przez zwolenników Ursycyna. Nie byli to jedyni przeciwnicy, z którymi musiał się zmagać Damazy. Poza zwolennikami Ursycyna byli jeszcze schizmatyccy biskupi, donatyści, lucyferianie i nowacjanie. Mimo to Damazy nie zaniedbywał innych spraw i nie wyrzekł się swych szczególnych inicjatyw. I tak w rozwoju nauk biblijnych niewątpliwym tytułem do chwały jest mecenat, jaki sprawował nad Hieronimem. Od 382 miał go do swej dyspozycji jako sekretarza. Na żądanie Damazego Hieronim podjął się rewizji dawnego łacińskiego przekładu Nowego Testamentu i poruszył wiele innych zagadnień biblijnych.

Damazemu przypisywano także autorstwo słynnego "Decretum Gelasianum", zawierającego kanon Pisma Świętego, ale nie jest to słuszne. Nie wiadomo też dokładnie, jakie jeszcze pisma wyszły spod pióra samego Damazego, bo do naszych czasów się nie dochowały. Jako autor znany jest przede wszystkim z twórczości w dziedzinie epigrafii. Zajął się mianowicie odnowieniem i udostępnieniem rzymskich katakumb i przy tej przede wszystkim okazji ułożył wiele inskrypcji, których dochowało się około 60. Uchronił dzięki temu od zapomnienia wiele wiadomości historycznych i faktów rzucających światło na dzieje męczeństwa i kultu rzymskich męczenników. Napisy te z jego inicjatywy rył w marmurze Furius Dionisius Filokalus, stwarzając w ten sposób tzw. pismo damazjańskie. Odnowił katakumby i kryptę papieską w katakumbach św. Kaliksta.

Mniej szczęśliwym był papież w prowadzeniu polityki wobec chrześcijańskiego Wschodu, rozdwojonego na skutek tzw. schizmy antiocheńskiej. Pod wpływem Atanazego Damazy opowiadał się przeciw większości w episkopacie wschodnim, na którego czele stał wielki Bazyli z Cezarei. Długo i ze zmiennym powodzeniem toczyły się negocjacje w zawikłanej sprawie obsady stolicy antiocheńskiej. Damazy nie doczekał się właściwie uspokojenia, które nastąpiło po zejściu ze sceny głównych aktorów sporu.

Doprowadził do ogłoszenia 28 lutego 380 wspólnego edyktu Gracjana, cesarza zachodniego i Teodozjusza I Wielkiego, cesarza wschodniego, który uczynił chrześcijaństwo według nicejskiego wyznania wiary religią państwową. Równocześnie cesarze zwalczali kulty pogańskie.

Za jego pontyfikatu zebrał się Sobór w Konstantynopolu (II Sobór Powszechny), zwołany w 381 przez współrządzącego ces. Teodozjusza I Wielkiego. Sobór potępił twierdzenia arian o stworzeniu Ducha Świętego przez Syna Bożego na podobieństwo stworzenia Syna przez Ojca postanowił. Sobór też, że biskup Konstantynopola jako stolicy cesarskiej posiada pierwszeństwo honorowe, bez jurysdykcji, zaraz po biskupie Rzymu, ponieważ Konstantynopol jest "Nowym Rzymem". Damazy I nie zaakceptował postanowień soboru. Synod rzymski w 382 ogłosił oficjalnie prymat biskupa Rzymu, opierając się na prawie sukcesji, począwszy od św. Piotra. Ustalił tradycyjne starszeństwo Kościołów: Rzymu, Aleksandrii i Antiochii.

Damazy I był pierwszym papieżem, który nazwał biskupstwo rzymskie Stolicą Apostolską. Rozwinął kancelarię papieską i przeprowadził reformy w liturgii. Za jego pontyfikatu łacina stała się głównym językiem liturgii rzymskiej. Sam papież zmarł 11 grudnia 384 i został pochowany w kościele San Lorenzo in Damaso, który zbudował. Zawsze był wspominany w liturgii Kościoła 11 grudnia.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

św. Ita Irlandzkaśw. Ita Irlandzka

Modlitwa do św. Ity IrlandzkiejModlitwa do św. Ity Irlandzkiej

św. Paweł Pustelnik z Tebśw. Paweł Pustelnik z Teb

Modlitwa do św. Pawła Pustelnika z TebModlitwa do św. Pawła Pustelnika z Teb

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

Modlitwa do bł. Alojzego VariaryModlitwa do bł. Alojzego Variary

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2025 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej