Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Przekształcenie prawa do mieszkania

     Jeszcze do 29 grudnia 2009 r. obowiązuje przepis, który pozwala na korzystne przekształcenie w odrębną własność własnościowego spółdzielczego mieszkania oraz lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu. Teraz wystarczy zwrócić się z wnioskiem do spółdzielni, która na tej podstawie podejmie uchwałę i podpisze akt notarialny. Koszt przekształcenia na tej podstawie jest niewielki i to właśnie Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją.

     Jeżeli wniosek o przekształcenie prawa do mieszkania zostanie złożony przed 29 grudnia 2009 r. spółdzielnia ma obowiązek przenieść własność mieszkania w terminie do 30 marca 2010 r. W tym przypadku będą obowiązywały dotychczasowe koszty przekształcenia prawa do mieszkania. Przy obecnie obowiązujących zasadach przekształcenia mieszkania koszt ogranicza się w zasadzie do opłat notarialnych. Oczywiście właściciel mieszkania nie może zalegać z czynszem i innymi opłatami za mieszkanie. Właściciel musi pokryć również zobowiązania przypadające na niego z tytułu kredytów, które spółdzielnia zaciągnęła na budowę mieszkania. W przypadku mieszkań budowanych 30, czy 20 lat temu te kredyty są już w większości spłacone. Jednak spółdzielnie, które budowały bloki w ostatnich kilkunastu latach mogą mieć jeszcze niespłacone zobowiązania. Koszt wynagrodzenia notariusza za czynności notarialne obecnie wynosi 1/4 minimalnego wynagrodzenia - 319 zł.

     Trwają prace nad nowelizacją ustawy o spółdzielniach. Obecnie nie można przesądzać, jaki przyjmie kształt znowelizowana ustawa. Jednak już teraz wiadomo, że tak korzystnie jak do tej pory już nie będzie. W rządowym projekcie ustawy to Walne Zgromadzenie spółdzielni większością 2/3 głosów obecnych na posiedzeniu będzie decydowało o wysokości opłaty za przekształcenie lokatorskiego spółdzielczego mieszkania. Wysokość opłaty nie będzie mogła przekraczać różnicy między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego pełnego wkładu mieszkaniowego albo jego części. Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy publicznej to wysokość opłaty nie będzie mogła być wyższa od 50% wartości uzyskanej zwaloryzowanej pomocy. Takie plany są w stosunku do spółdzielczych lokatorskich mieszkań.

     W przypadku przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do mieszkania warunkiem przekształcenia będzie dodatkowo spłata nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na wyodrębniane mieszkanie. Dotyczy to wniosków o ustanowienie spółdzielczego mieszkaniowego prawa do mieszkania złożonych przed upływem 15 lat, jeżeli spółdzielnia korzystała z pomocy publicznej. Taki zapis powoduje, że koszt przekształcenia prawa do mieszkania we własność znacząco wzrośnie.

     Nie zdążyć z korzystnym przekształceniem mogą również osoby, dla których status nieruchomości nie został jeszcze uregulowany. Są spółdzielnie, które wybudowały budynki na nie swoich gruntach albo byli właściciele tych gruntów dochodzą teraz swoich praw.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 13 grudnia 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej