Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Różne wymiary becikowego

     Medialna wrzawa o zmianach w nowych przepisach na temat becikowego spowodowała wiele napięcia. I rzeczywiście - zmiana jest zasadnicza. Wiadomo już, że nie obowiązuje ubiegłoroczny przepis, który nakazywał kobiecie w ciąży zgłosić się do lekarza przed upływem 10 tygodnia ciąży. Wystarczy być u lekarza raz w czasie ciąży. Niemniej jednak do wniosku o becikowe trzeba dołączyć zaświadczenie od lekarza. W zaświadczeniu lekarz prowadzący ciążę - lub odpowiednio kwalifikowana położna - potwierdzają, że kobieta w ciąży zgłosiła się pod opiekę medyczną i że przynajmniej raz w czasie ciąży kobietę i dziecko przebadano. Wniosek o becikowe razem z zaświadczeniem lekarskim trzeba złożyć w urzędzie gminy/ośrodku pórnocy społecznej.

     Rodzice w zależności od ich sytuacji materialnej mają prawo nawet do 3 rodzajów becikowego. Pierwszy to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia żywego dziecka. Kwota zapomogi wynosi 1000 zł i przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka - niezależnie od wysokości ich dochodów. Wniosek trzeba złożyć przed ukończeniem przez dziecko 12 miesięcy. W przypadku dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego, wniosek trzeba złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, jednak nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Zapomoga nie przysługuje, jeżeli spóźnimy się ze złożeniem wniosku w terminie, albo kobieta nie otrzyma zaświadczenia od lekarza o pozostawaniu pod opieką medyczną. Prawa do zapomogi nie ma również osoba, która otrzymała za granicą świadczenie w związku z urodzeniem się dziecka.

     Drugi rodzaj becikowego to dodatek z tytułu urodzenia dziecka - również 1000 zł. Prawo do tego becikowego jest uzależnione od sytuacji materialnej rodziny i przysługuje tym rodzinom, które mają prawo do zasiłku rodzinnego: w przeliczeniu na członka rodziny dochód nie przekracza 504 zł albo 584 zł (tak jest jeżeli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko lub z orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności). Dodatek przysługuje również opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie otrzymali go wcześniej rodzice albo opiekun prawny. Wniosek trzeba złożyć przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia i dołączyć do niego zaświadczenie od lekarza, że kobieta w ciąży w trakcie jej trwania zgłosiła się do lekarza. Zaświadczenia od lekarza nie muszą dołączać opiekunowie prawni i faktyczni.

     Ustawa o świadczeniach rodzinnych upoważnia również rady gminy do przyznania rodzicom własnego becikowego - jednorazowej zapomogi w związku z urodzeniem dziecka. W tym przypadku prawo do becikowego i zasady jego przyznawania określa rada gminy. Nie wszystkie gminy przewidują pomoc dla młodych rodziców. Dlatego rodzice powinni dowiedzieć się, czy przysługują im z gminy takie świadczenia.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 marca 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej