Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dzieci poznańskie na śledztwie


     Czytamy w "Dzienniku poznańskim": "W dniu 7 b. m. zawezwanym został uczeń tutejszej szkoły średniej, 8-letni Władysław B.. do prezydyum policyi. Matka udała się ze synkiem swoim do biura i tam przy matce urzędnik policyi w biurze, na którego drzwiach przybita kartka z nazwiskiem Augustini, Hilfsbeamter (nr. 9), schorzałemu i wystraszonemu malcowi w niemieckim języku rozmaite zadał pytania: "Chodzisz do szkoły? Tak. Masz lekcye języka polskiego i u kogo? Mam u swojego nauczyciela w szkole! A może i gdzieindziej pobierasz lekcye? Tak! A gdzie? U panny S. Na to odpowiada matka, że tam pobiera lekcye muzyki. Dalej zapytuje urzędnik: Zapewne tam cię uczą czytać po polsku, wierszyków polskich itd.? Dziecko, nie rozumiejąc zapytań, teraz już na wszystko odpowiada: "Ja"! Tu matka w rozpaczy z tej indagacyi, objaśnia urzędnika, że zakład panny S. jest tylko zakładem muzyki, w którym żadnych innych przedmiotów nie uczą. Oburzony obroną matki p. urzędnik odpowiada:

     "Dziecku wierzyć muszę, bo dzieci zawsze prawdę mówią, a nie matka, i żałuję, żem zezwolił na obecność matki przy badaniu synka".

     Uwiadomiona o tern panna S., udała się natychmiast z panią B. i jej synkiem do prezydyum policyi, ale ten sam urzędnik, który badał małego B., raczył i pan nie S. zadać kłam, gdy zaręczała, że w jej zakładzie tylko muzyki uczą i że matka chłopca B. prawdę mówiła. Na to obie- dwie udały się do prezydenta policyi p.H. który już był protokół odnośny odebrał.

     Protokół ten opiewał, że Władysław B. chodzi do szkoły muzyki panny S. i że tamże przed lekcyą muzyki uczy się wierszy, czytać po polsku itd. Pan prezydent, bardzo grzecznie uspokajał panie, przemawiając w języku polskim i zauważył, że może za doraźnie postąpiono w indagacyi".

Ze Starego "Pielgrzyma"
11I. marca 1899 r.
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 5/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej