Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Duchowa twierdza w Aleppo

     Aleppo w Syrii istnieje ormiański apostolski kościół Czterdziestu Świętych Męczenników. Z okazji obchodów pięćsetnej rocznicy jego budowy katolikos Aram I, patriarcha Aleppo, ogłosił bullę, w której napisał m.in.: "Od pięciuset lat kościół Czterdziestu Świętych Męczenników stoi w centrum Aleppo. Poza wymiarem materialnym kościół zaznaczył Bożą obecność wyrytą w waszych sercach, odnawiając i odradzając naszą wiarę. To nie jest budowla tylko z kamienia. Stała się symbolem odnowionej wiary, stała się domem, w którym ludzie poczuli się blisko Boga, całkowicie bezpieczni wobec dechrystianizacji i deor- mianizacji. Dzisiaj w spełnieniu tej samej misji kościół z pięciowiekową historią nie stanie się sam częścią przyszłości. Cenimy głęboką miłość naszych wiernych, która jednoczy ich w tej świątyni. Nawet ci, którzy wyemigrowali z Aleppo i zależnie od okoliczności żyją wśród różnych społeczności ormiańskich w diasporze, pozostają wierni swojemu Kościołowi. (...) Gdy oddajesz Bogu cześć w Jego świątyni, przestaje ona być konstrukcją z kamienia. Staje się żywym Kościołem. Zycie odnajduje pełnię wartości i staje się rzeczywistym świadectwem, które zależy od aktywnej obecności w Kościele. W świetle tej prawdy żyjcie i dawajcie świadectwo waszej Chrystusowej wiary".

     Ta duchowa twierdza - powiedział abp Suren Katarojan z Aleppo - zbudowana na skale ormiańskiej wiary była uprzywilejowana od początku aż do dnia dzisiejszego przez swoje apostolskie i narodowe powołanie mimo zmiennych kolei historii życia ormiańskiego w Aleppo. Przez wieki była tu siedziba arcybiskupa Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego wspieranego przez modlitwę wiernych. Znaleźli duchową otuchę pod przesyconym zapachem kadzidła sklepieniem, rozpalając na nowo wiarę ich przodków".

     Na skrzyżowaniu dróg pomiędzy wschodem a zachodem znajduje się Aleppo, stolica północnej Syrii; urzekająco piękna zawsze fascynowała zarówno mieszkańców, jak i gości. Rozwijały się w niej trzy monoteistyczne religie: judaizm, chrześcijaństwo i islam. U wejścia do miasta otwiera się wspaniała panorama. W jej centrum stoi żóltobrązowa cytadela, górująca nad miastem jak wielka korona. Widać tu kamienne budynki, wąskie uliczki, w których żyje się wspaniałą przeszłością.

     Na północny zachód od cytadeli, w dzielnicy zwanej Salibeh (Krzyż), wzdłuż wybrukowanych kamieniem ulic są wszystkie kościoły chrześcijańskie. Jest to serce chrześcijańskiego Aleppo, gdzie znajduje się m.in. ormiański kościół Czterdziestu Świętych Mę- czennków. Jest poświęcony żołnierzom, którzy w IV wieku zostali zamęczeni w mieście Sebastia. Został zbudowany na głównym placu w latach 1499-1501. Na pamiątkowej tablicy napisano: "W roku Pańskim 1501, pod panowaniem sułtana Jiizdemura i pasterzowaniem katolikosa Howanenesa, ja, Reis Hissah, zbudowałem ten kościół poświęcony Czterdziestu Świętym Męczennikom za moje zbawienie i zbawienie drogich mi - żony Ahal, synów Georgesa, Sarkissaka, Josepha i Thomasa, który został wezwany przez naszego Pana Jezusa Chrystusa".

     Od XV wieku kościół jest siedzibą biskupa diecezji Aleppo. Gościli tu katolikosi Wielkiego Domu Cylicji. Ostatni katołikos przewodniczył tam ceremonii wprowadzenia nowych katolikosów i biskupów; błogosławił świętym krzyżmem w 1849 i 1923 roku. Na dziedzińcu kościoła znajduje się pierwszy cmentarz armeński. W czasie renowacji świątyni starożytne nagrobki zostały umieszczone na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach. Przez stulecia kaplica kościoła była używana jako krypta grobowa dla kolejnych prałatów diecezji oraz niektórych katolikosów Cylicji. W 1991 roku kaplica poświęcona Matce Bożej została przekształcona w muzeum i nosi nazwę błogosławionego katolikosa Zareha I. Muzeum to mieści około 650 cennych eksponatów, jak ornaty, ikony, obrazy i rękopisy Ewangelii. Tutejsi kopiści i artyści stworzyli styl charakterystyczny dla tego miejsca. Już w XV wieku kopiowali i ozdabiali Ewangelie i inne dzieła. Dzisiaj niektóre rękopisy są przechowywane w Aleppo. Muzeum posiada także oryginalne dzieła sztuki z różnych części Bliskiego Wschodu ofiarowane przez pielgrzymów. Spora liczba przedmiotów została wzięta w depozyt przez tych, którzy przeżyli rzeź turecką 1915 roku. Zbiory obejmowały relikwie pochodzące z różnych miast, w większości z Armenii i Cylicji.

Opracowała Joanna Jarmosiewicz

Miejsca Święte nr 59


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej