Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wnioski posłów katolickich w sejmie pruskim


     O przywrócenie artykułów 15,16 i 18 kon- stytucyi pruskiej znajdą żywe zainteresowanie się i poparcie ze strony wszystkich katolików w Prusach. Artykuły te usunięto już przed 20 laty, czas wielki, aby je przywrócono znowu. Wzmiankowe artykuły, odnoszące się do wolności Kościoła katolickiego w Prusach, miały następujące brzmienie:

     "Art. 15. Ewangielicki i rzymsko-katolicki kościół, jako też wszelkie inne stowarzyszenia religijne regulują i administrują swojemi sprawami samodzielnie i pozostają w posiadaniu i używaniu zakładów, legatów i funduszy, przeznaczonych na ich cele wyznaniowe, szkolne i dobroczynne.

     Art. 16. Porozumiewanie się stowarzyszeń religijnych ze zwierzchnikami jest swobodnem. Ogłaszanie rozporządzeń kościelnych podlega tym tylko ograniczeniom, jakim podlegają wszelkie inne pu- blikacye.

     Art. 18. Prawo nominowania, wyboru i potwierdzenia przy obsadzaniu stanowisk kościelnych znosi się, o ile przysługuje ono państwu i nie polega na patronacie lub osobnych tytułach prawnych. Przy ustanawianiu duchownych przy wojsku i przy zakładach publicznych przepis ten nie znajduje zastosowania". Zebrania i Towarzystwa.

     (...) Posiedzenie drugie Towarzystwa katolicko-polskiego św. Mikołaja na Wiele i okolicę odbyło się 3go marca krótko po godzinie wpół do trzeciej w lokalu p. Warzyń- skiego. Zagajone zostało przez X prezesa pochwaleniem P. Jezusa Chrystusa i odśpiewaniem "Rozmyślajmy dziś". X. prezes miał wykład o oszczędności, tej cnocie domowej i obywatelskiej tak bardzo niestety po dziś dzień zaniedbanej. Oszczędność jest przecież dźwignią każdego narodu, a źle się dzieje w narodzie, który tę cnotę zaniedbuje. Wszyscy winni starać się o tę cnotę, czy bogaci czy ubodzy. By módz oszczędzać, zalecał X. prezes, wystrzegać się chociaż najmniejszych niepotrzebnych wydatków. Rodzicom radził, aby dzieci już od samej młodości przyzwyczajali do oszczędności.

     Ostrzegał jednakowoż zebranych przed nierozsądną a nieraz nawet grzeszną oszczędnością, którą raczej skąpstwem nazwać można. Pokazuje się zaś przedewszystkiem, gdy chodzi o dobre cele, zdrowie itd. Nawoływał licznie zgromadzonych, by oszczędnością się rządzili, a natenczas bieda nie będzie tak bardzo dokuczała, a wielkie niezadowolenie, panujące obecnie powoli z widowni ustąpi. (...)

Ze Starego "Pielgrzyma"
14. marca 1895 r.
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 139


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej