Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wojna hiszpańsko-amerykańska


     Bombardowanie fortu Matanzas, przedstawione przez doniesienia amerykańskie w tak korzystnem dla Amerykanów świetle, jest według hiszpańskich telegramów, przedmiotem drwin w Madrycie.

     "Walka" ta, tak "mężnie i odważnie" przedsięwzięta przez okręty amerykańskie,pociągnęła za sobą jedną tylko ofiarę... śmierć starego muła. Forty wcale nie zostały uszkodzone, chociaż wysłano do nich 300 granatów. Jenerał hiszpański Blanco z Kuby potwierdza, że bombardowanie fortu Matanzas trwało godzinę, ale nie wyrządziło żadnych szkód. Natomiast okręty amerykańskie zostały podobno uszkodzone ogniem z fortu". Konsulo- wie Francyi i Austro-Węgier założyli protest przeciw temu bombardowaniu, ponieważ nastąpiło ono bez poprzedzającej zapowiedzi. Cel bombardowania Matanzasu nie został jeszcze wyjaśniony. Przypuszczają powszechnie, że w okolicy Matanzas zamierzają Amerykanie wojsko wylądować.

     - W hiszpańskiej Izbie poselskiej oświadczył minister wojny w odpowiedzi na zapytanie, że eskadra amerykańska bombardowała Matanzas, ale bez skutku. Ofiarą kanonady padł jedynie muł (śmiech), podczas gdy okręty amerykańskie doznały uszkodzenia. Powstańcy byli w porozumieniu z amerykańską flotą, równocześnie bowiem uderzyli na Matanzas ze strony lądu, ale ponieśli zupełną klęskę, pozostawiając na pobojowisku wielu poległych. Minister zakończył: "Był to dzień chwały dla Hiszpanii."

     Jeszcze pierwszy czyn wojenny floty amerykańskiej nie został wyjaśniony, gdyż, jak widzimy, obydwie strony przypisują sobie zwycięstwo, a już nastąpił drugi, rzekomo równie świetny. Według depeszy "Evening Post" z Key West, "okręt wojenny "Terror" i łódź działowa "Machias" bombardowały port Cardenas, przy czem poległo wielu Hiszpanów. Po dwugodzinnej walce baterye zamilkły. Okręty nie odniosły żadnego uszkodzenia". Tym razem jednak sami Amerykanie nie chcą dać wiary powyższemu doniesieniu. Kapitan "Pu- ritana", jak biuro Reutera donosi, powątpiewa o wiarogodności doniesienia tego i oświadcza, że do Cardenas nie podobno zbliżyć się na sześć mil; nie słyszał on też huku dział. Zresztą pod Cardenas ukryły się dwie hiszpańskie łodzie działowe, które nie pozostałyby bezczynnemi w razie napaści okrętów amerykańskich.

Ze Starego "Pielgrzyma"
3. maja 1898 r.
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 209


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej