Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

25. rocznica ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła


     25. rocznica ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła przypada 8, grudnia b.r. Bo w tym dniu r. 1870 ś.p. Pius IX wydał odnośny dekret dla miasta i świata.

     Gdy liberałowie i masoni obchodzili 20go września 25. rocznicę zajęcia Rzymu przez wojska rewolucyi sprzyjającego króla włoskiego Wiktora Emanuela, przygotowywali katolicy w Rzymie obchód w dniu 8go grudnia b.r. na cześć św. Józefa, a to dla zaprotestowania przeciw pierwszemu z tych obchodów. Utworzyło się w tym celu kilka komitetów, zyskano sporo zwolenników, zebrano znaczne sumy i projektowana uroczystość będzie miała rozmiary wielkiego święta religijnego i stanie się przeciwwagą obchodzenia uroczystości świeckiej dnia 20go września. Nie ulega wątpliwości, że to będzie piękny protest przeciw zagrabieniu ojcowizny Namiestnika Chrystusowego.

     Przy tej sposobności zwracamy uwagę na opatrznościowe znaczenie św. Józefa.

     Czem był św. Józef dla świętej Rodziny tern powinny być rządy świeckie dla Kościoła. To też prawdziwie chrześcijańscy naczelnicy rządów jak cesarz Konstantyn Wielki, Karol Wielki, Alfred Wielki, Bolesław Chrobry i.t.d. poczuwali się do zaspakajania potrzeb doczesnych Kościoła, jak św. Józef żywił Jezusa. Czas, w którym rządy świeckie przestały skutecznie wspierać Kościół, można porównać z tym czasem, kiedy to św. Józef umarł i Pan Jezus jako człowiek sam się starał o swe wyżywienie. Jednak miał zapewne w spuściźnie domek w Nazarecie. To wyobraża ojcowiznę Namiestnika Chrystusowego, państwo kościelne. To zabrała Ojcu św. rewolucya, a zdaje się, że i Pan Jezus utracił Domek w Nazarecie, bo przemieszkiwał dłuższy czas zwykle w domu Piotra św. w Kafarnaum. im zaś więcej rządy świeckie przeniewierzają się Kościołowi i zamiast go wspierać, nawet odzierają go, tern usilniej pobożni w Kościele uciekają się do św. Józefa. Przypominamy tu sławnego kanclerza paryskiego uniwersytetu Jana Gersona, który gorąco zalecał nabożeństwo do św. Józefa właśnie w czasie najniebezpieczniejszym dla Kościoła, w pierwszej połowie 15go stulecia. Potem wskazujemy na św. Teresę, wielką czcicielkę św. Józefa. A kiedy 20. września r, 1870 rewolucya zabrała papieżowi resztę ojcowizny, państwa kościelnego, zaraz 8go grudnia jeszcze tego samego roku ś. p. Pius IX. gorąco zalecił uciekanie się do św. Józefa i ogłosił go patronem Kościoła. A teraz Kościołem chwalebnie rządzący Ojciec św. Leon Xlii święto św. Józefa podwyższył i osobną modlitwę do niego ułożył, którą przy końcu nabożeństwa różańcowego odmawiać nakazał. (...)

Ze Starego "Pielgrzyma"
(3. grudnia 1895 r.)
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 156


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Humor | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej