Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ojczyzna i patriotyzm

Słowa te kiedyś otoczone były patosem, wymawiane ze czcią i z jakąś żarliwą miłością. Przez wieki cale miliony naszych przodków walczyły i umierały właśnie za Ojczyznę.

Co to znaczy, że jestem Polakiem czy Polką?

Czy to, że jesteśmy Polakami, określa tylko język, jakim się posługujemy?

Z pewnością nie!

Będąc Polakami jesteśmy spadkobiercami wielu pokoleń ludzi, którzy trudzili się, by nasza Ojczyzna rozwijała się, walczyli i nieraz ginęli po to, abyśmy my mogli żyć wolni i abyśmy mogli rozwijać naszą cywilizację, którą oni nam w spadku zostawili. My żyjemy spuścizną duchową, którą oni nam przekazali. Otrzymaliśmy wielką spuściznę literatury, nauki, muzyki, architektury, malarstwa. Wszystko to zostało wypracowane przez naszych przodków.

Naszym obowiązkiem jest tę spuściznę zachować i ubogacić. Musimy przyszłym pokoleniom zostawić więcej, niż samiśmy otrzymali. Naszym obowiązkiem jest ofiarna praca dla Ojczyzny. Nie tylko praca, za którą nam płacą, ale także praca społeczna na rzecz dobra Polski i innych narodów, które mamy wspierać w miarę ich potrzeb i naszych możliwości! Jest faktem, że w naszym narodzie patriotyzm mocno podupadł. Być może wywołane jest to przez czterdzieści lat propagandy, która słowo patriotyzm utożsamiała z wiernością socjalizmowi. W świadomości ludzi łączenie tych dwóch pojęć raczej przeciwstawnych powodowało niechęć także do patriotyzmu.

Setki tysięcy naszych rodaków opuściło Polskę, często nie w poszukiwaniu chleba, ale luksusu. Wywozili oni wiedzę zdobytą w Polsce i użytkowali ją dla dobra społeczeństw wielekroć od nas bogatszych. O. Innocenty Maria Bocheński napisał przed laty: "Akt zerwania z własną Ojczyzną jest etycznie fałszywy, czyli grzeszny: stanowi jednostronne zerwanie zobowiązań ciążących na człowieku - jest w dziedzinie sprawiedliwości prostą nieuczciwością (odmową spełnienia obowiązku), a w dziedzinie miłości czymś jeszcze gorszym, co opinia publiczna piętnuje słusznie jako podłość" (O patriotyzmie, s. 15).

Oczywiście nie wszyscy emigranci zerwali z Polską, ale wielu było takich, którzy już po roku "zapominali" język polski. Tacy ludzie sami nie wiedzą, jakich wartości się zrzekają. Nie znajdą przecież nigdzie tego swoistego klimatu, tej mentalności innych ludzi, która tak bardzo jest zbliżona do ich mentalności. Są oni w stanie zmienić swój język, obyczaje, ubiór. Nie mogą jednak wyrzucić z siebie tego jądra, które stanowi o tym, że się przynależy do jakiegoś narodu, że się jest Polakiem, a nie np. Niemcem. Nie można zmienić w sobie systemu wartościującego postępowanie, nie można zmienić mentalności, ani nawet zwykłego poczucia humoru, który jest specyficzny dla każdego narodu.

Ludzie zrywający z Ojczyzną są często kalecy do końca życia, gdyż pozbawieni zostali swojej tożsamości, swych korzeni.

My, młode pokolenie, musimy sami się go nauczyć; musimy spowodować, by nastąpił renesans miłości do Ojczyzny, by znikły postawy kosmopolityczne, by naszym hasłem było znów BÓG, HONOR I OJCZYZNA. Wsłuchajmy się w słowa Prymasa Tysiąclecia (12 V 1974):

"Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej. Będziemy kochali wszystkich ludzi na świecie, ale w porządku miłości. Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym i idzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi. I chociażby obwieszczono na transparentach najrozmaitsze wezwania do miłowania wszystkich ludów i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą, mową naszej polskiej ziemi wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców".

Oto jest przesłanie, któremu chcemy, któremu musimy być wierni.

Roman


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Trzy studnieTrzy studnie

Tak bardzo chcę mieć przyjacielaTak bardzo chcę mieć przyjaciela

Co to jest dusza?Co to jest dusza?

O teologii Ojców KościołaO teologii Ojców Kościoła

Święta Góra Izraela - Góra SyjonŚwięta Góra Izraela - Góra Syjon

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej