Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Początki kościoła katolickiego na Białorusi

Już od drugiej połowy lat 80. Kościół katolicki na Białorusi zyskuje coraz to nowe możliwości swobodnego kontaktu z Kościołem powszechnym.

W r. 1992, po raz pierwszy w historii tego państwa, zostały nawiązane kontakty dyplomatyczne między rządem Białoruskiej republiki a Stolicą Apostolską. W tymże roku do Mińska przybył nuncjusz apostolski Gabriel Montalvo. Natomiast we wrześniu 1988 r. doszło, po raz pierwszy po wojnie, do nawiązania kontaktów z Kościołem w Polsce. Na zaproszenie prawosławnego metropolity Filareta z Mińska, przybył z oficjalną wizytą do Grodna, Lidy i Mińska Prymas Polski kard. Józef Glemp. W r. 1990 doszło do podpisania porozumienia przedstawiciela Episkopatu Polski z Radą ds. Religii przy Radzie Najwyższej ZSRR w Moskwie. Dzięki temu porozumieniu około 100 księży z Polski mogło otrzymać tzw. "sprawkę", czyli pozwolenie na pobyt i odprawienie Mszy świętej. Była to przychylna odpowiedź władz na płynące przez całe lata od wiernych rozpaczliwe prośby i starania o kapłanów. Ważnym krokiem do odbudowy normalnych kadr duszpasterskich na Białorusi było powołanie do życia w r. 1991 przez pierwszego biskupa tego kraju ks. Tadeusza Kondrusiewicza, Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie, które dzisiaj liczy już 122 kleryków. Nie oznacza to jednak zaspokojenia wszystkich potrzeb ludzi wierzących. W dalszym ciągu wielu kapłanów ma do obsługi w każdą niedzielę i święto po kilka parafii.

W pierwszym okresie odrodzenia religijnego bardzo ważną rolę odegrały zgromadzenia zakonne męskie i żeńskie, zwłaszcza siostry nazaretanki, kapu- cynki, karmelici, redemptoryści oraz księża salezjanie. Wyżej wymienione zakony zajęły się odbudową i budową nowych kościołów oraz kaplic. Nadal każdy dom zakonny prowadzi działalność charytatywną i jest otwarty dla ludzi potrzebujących pomocy materialnej i duchowej.

Były sekretarz generalny KPZR Michaił Gorbaczow w wywiadzie dla włoskie- go dziennika "La Stampa" powiedział m.in.: "Żadne z wydarzeń, które w ciągu tych ostatnich lat miały miejsce w Europie Wschodniej, nie byłoby możliwe bez obecności Jana Pawła II, bez tej doniosłej roli, jaką odegrał on na scenie świata". Dziś można śmiało powiedzieć, że wybór na Stolicę Piotrową Papieża-Polaka był opatrznościowy. Dzięki temu Papieżowi mamy już hierarchię kościelną na Litwie, Ukrainie, w Rosji, Kazachstanie i na Białorusi. Dziś najstarszym biskupem pracującym na Białorusi jest kard. Kazimierz Świątek. Urodził się w r. 1904, w rodzinie polskiej na Łotwie. W r. 1938, został wyświęcony na kapłana diecezji pińskiej. Prawie 10 lat spędził w łagrach sowieckich, skąd w r. 1954 wrócił na stale do Pińska. W r. 1991 został biskupem mińsko-mohylewskim i administratorem apostolskim diecezji pińskiej. W r. 1994 otrzymał godność kardynalską.

Drugim biskupem pracującym na terenie obecnej Białorusi jest Aleksander Kaszkie- wicz. Urodził się także w rodzinie polskiej w r. 1949 w Ejszyszkach na Wileńszczyźnie. Ukończył seminarium duchowne w Kownie, gdzie językiem wykładowym byl język litewski. Zanim został ordynariuszem w Grodnie, pracował w kościele Świętego Ducha w Wilnie. W r. 1991 został mianowany przez obecnego papieża Jana Pawia II, ordynariuszem grodzieńskim.

Najmłodszym biskupem na Białoriusi jest Antoni Dziemianko, były proboszcz z Nowogródka.

Bp Antoni Dziemianko urodził się 1 stycznia 1960 r. we wsi Zabrodzie, należącej do powiatu Stołpce w woj. mińskim. Po ukończeniu szkoły średniej w r. 1976 złożył podanie o przyjęcie do Seminarium Duchownego w Rydze. Jednak decyzja Urzędu ds. Wyznań w Mińsku była odmowna. Po trzech latach przygotowań pod kierunkiem ks. dr. Wacława Piątkowskiego, 19 lipca 1980 r. przyjął święcenia diakonatu, a 28 października tego samego roku - święcenia kapłańskie.

O fakcie otrzymania święceń nie wiedziała nawet jego najbliższa rodzina. Codziennie odprawiał Mszę świętą potajemnie, w pokoiku na plebanii. Dwa lata później, tj. w maju 1982 r. otrzymał skierowanie do wojska aż do Murmańska. Po powrocie z Północy, w porozumieniu z władzami kościelnymi, przyjechał do Nowogródka, gdzie wkrótce otrzymał "sprawkę" i został proboszczem. W 1. 1992-1996 odbywał studia w Instytucie Studiów nad Rodziną na ATK w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii. 4 lipca 1998 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji grodzieńskiej.

Ten krótki zarys sytuacji Kościoła katolickiego na Białorusi budzi uzasadnioną nadzieję na przyszłość, że pomimo trwającej kilkadziesiąt lat presji państwowego ateizmu, zastraszania oraz braku kapłanów, świątyń, sal katechetycznych i dobrej prasy katolickiej, społeczeństwo białoruskie zachowało wiarę i głębokie przywiązanie do Kościoła. Po różnych kryzysach i długim okresie ideologicznego wyjałowienia naród białoruski zwraca się w sposób naturalny ku Kościołowi katolickiemu i Cerkwi prawosławnej, jedynych instytucji, które mają zwarty system etyczny. To wszystko budzi wiarę, że nadchodzący XXI w. będzie triumfem ponownie zjednoczonego chrześcijaństwa i (może) Europy bez granic.

O. Ryszard Szkopowiec OFMconv.


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Jana NepomucenaModlitwa do św. Jana Nepomucena

Modlitwa do bł. RychezyModlitwa do bł. Rychezy

Kieszonkowe dla dziecka. Jak nie popełnić błędów?Kieszonkowe dla dziecka. Jak nie popełnić błędów?

Opalać się... z głowąOpalać się... "z głową"

Jako katoliczka nie wiem czy powinnam słuchać black i death metalu?Jako katoliczka nie wiem czy powinnam słuchać black i death metalu?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej