Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pierwsi męczennicy w Japoni

Pierwsi misjonarze chrześcijańscy przybyli do Japonii w XVI wieku. Było to możliwe dzięki stosunkom handlowym, jakie Japonia nawiązała z dalekim Zachodem. Na statkach handlowych mogli podróżować misjonarze. 15 sierpnia 1549 r. św. Franciszek Ksawery, należący do Towarzystwa Jezusowego, wylądował na wyspie Kiusiu, położonej na południu archipelagu. Jego następcy kontynuowali dzieło szerzenia wiary Chrystusowej. Powstało wiele wspólnot chrześcijańskich, przede wszystkim na wyspie Kiusiu i w centralnej Japonii na wyspie Honsiu.

Metody głoszenia wiary chrześcijańskiej były dość skuteczne. Misjonarze starali się przekonać miejscowego władcę o prawdziwości wiary Chrystusowej. Gdy ten stawał się chrześcijaninem, podwładni szli za jego przykładem. Zaczęły powstawać na ziemi japońskiej seminaria dla przyszłych kapłanów, nowicjaty dla zakonników i szkoły dla katechistów. 19 lutego 1588 r. papież Sykstus V założył pierwszą diecezję. W 1593 r. przybyli pierwsi misjonarze franciszkańscy (Hiszpanie). W tym czasie liczba chrześcijan wzrosła do prawie 300 tysięcy.

Jeden z władców, generał Toyotomi Hideyosi (znany również jako Taikosama), dążył do podbicia całej wyspy Kiusiu. Sprzyjał najpierw chrześcijanom. Nagle zmienił swój stosunek do wiary katolickiej. W 1587 r. wydał dekret nakazujący wszystkim misjonarzom opuścić wyspę w ciągu 20 dni. Dokładnie nie wiadomo, jaka była przyczyna zmiany takiej postawy. Na szczęście, ten dekret nie został w pełni wprowadzony w życie, więc wielu misjonarzy wyszło z ukrycia i pracowało dalej.

Poważne prześladowanie młodego Kościoła nastąpiło pod koniec 1596 r. Ich przyczyn było wiele. Jedna z pierwszych to kontruderzenie ze strony religii pogańskich, zwłaszcza buddyzmu i sintoizmu. Religie te były zakorzenione w narodzie japońskim od wieków. Gorliwi ich wyznawcy nie przypatrywali się obojętnie misjonarzom przybyłym z dalekiej Europy. To mogło doprowadzić do napięć nie tylko na tle religijnym, ale także i politycznym. Niektórzy historycy są zdania, że kupcy angielscy i holenderscy, nie mogąc wygrać konkurencji z handlowcami hiszpańskimi i portugalskimi (którzy byli katolikami), posłużyli się intrygą. Podpowiedzieli miejscowym władcom, by osłabić wpływy żeglarzy z Półwyspu Iberyjskiego.

19 października 1596 r. statek hiszpański "San Felipe" przybił do brzegów wyspy Sikoku. Niezręczna wypowiedź jednego z oficerów statku, być może nieporozumienie językowe, zostało odczytane, że Hiszpanie przybyli podbić wyspę. To była owa bezpośrednia iskra, która wznieciła prześladowania. Książę Hideyosi kazał zarekwirować cały bogaty ładunek statku. Rozkazał aresztować 24 chrześcijan, wśród nich było 6 franciszkanów, 3 jezuitów (m.in. Paweł Miki) i 15 tercjarzy franciszkańskich. Pierwszych sześciu było Hiszpanami, pozostali Japończykami. Do tej liczby potem dołączono jeszcze 2 Japończyków, bo chcieli nieść pomoc uwięzionym. Skazańcy wyruszyli na miejsce kaźni z Kioto i szli miesiąc czasu do Nagasaki, pokonując setki kilometrów drogi.

Zachowały się listy (z 4 stycznia i 2 lutego 1597 r.,), które napisał jeden z męczenników franciszkańskich - św. Piotr Chrzciciel. Czytamy: "Jesteśmy przetrzymywani w więzieniu. Obecnie odbywamy podróż w mroźnym miesiącu zimowym. Jesteśmy pełni pociechy i radości w Panu, gdyż mamy ponieść śmierć krzyżową za głoszenie Prawa Bożego wbrew zakazom władcy, pozostali za to, że są chrześcijanami. Wyrok wydany na nas jest wypisany na tablicy, którą niosą przed nami. Najmilsi Bracia! Do zobaczenia w niebie".

Współczesny im autor opisał ich męczeństwo i relacjonował, jak w pobliżu miasta Nagasaki przygotowano 26 krzyży. "Kiedy je ustawiono, wszyscy okazali godne podziwu męstwo. Nasz brat, Paweł Miki, oświadczył zebranym, że umiera z powodu głoszenia Ewangelii i że dziękuje Bogu za tak wspaniałe Jego dobrodziejstwo". Gdy "w pewnym momencie czterech katów wyciągnęło miecze używane w Japonii, na ten straszny widok zebrani tam wierni wykrzyknęli: "Jezus, Maryja", a przejmujące to wołanie podniosło się aż ku niebiosom. Kaci zaś jednym lub dwoma ciosami odebrali im życie". Było to 5 lutego 1597 r.

Naoczny świadek, jezuita portugalski Ludwik Frois, opisał całą męczeńską śmierć i w ten sposób ułatwił procesy beatyfikacyjny i kanonizacyjny. Do chwały błogosławionych wyniósł ich papież Urban VIII w roku 1627, a świętymi ogłosił papież Pius IX w roku 1862. Są czczeni w całym Kościele w dniu 6 lutego.

Pierwsi męczennicy japońscy świetnie reprezentują młode chrześcijaństwo. Jak ich Mistrz, umierali na krzyżach i zostali przebici włóczniami. Na pewno nie przewidywali, że dopiero w roku 1889 władze Japonii wydadzą dekret tolerancyjny. Nie śniło im się, że na wzgórzu Ni- sizaka w Nagasaki powstanie pomnik dla uczczenia ich męczeńskiej śmierci. Nawet w najśmielszych swych marzeniach nie pomyśleli, że następca Chrystusa, papież Jan Paweł II, rodem z dalekiej Polski, o której może nic nie słyszeli, przybędzie na to wzgórze 26 lutego 1981 r., uklęknie na ziemi nasączonej ich krwią i pomodli się.

Na pewno z pokorą słuchali jego słów o sobie: "Podobnie jak Chrystus, zostali oni przyprowadzeni na miejsce, gdzie dokonywano egzekucji na pospolitych przestępcach. Jak Chrystus, oddali życie, abyśmy wszyscy uwierzyli w mi łość Ojca, w zbawczą misję Syna i w niezawodne przewodnictwo Ducha Świętego. W Nagasaki chrześcijanie ponieśli śmierć, ale Kościół w Nagasaki nie zginął. Musiał wprawdzie działać w ukryciu, lecz chrześcijańskie orędzie było przekazywane z pokolenia na pokolenie... Przybyłem do Nisizaka, aby modlić się o to, by ten pomnik mógł przemówić do człowieka tak, jak przed wiekami przemówiły do naocznych świadków krzyże na wzgórzu. Niech ten pomnik zawsze mówi światu o miłości i o Chrystusie!"

O. Kamil Oszkiel



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Miłosierdzia Bożego - dzień 1Nowenna do Miłosierdzia Bożego - dzień 1

Pieśń o ukrzyżowaniu PanaPieśń o ukrzyżowaniu Pana

Śladami męki Jezusa na Via DolorosaŚladami męki Jezusa na Via Dolorosa

Wielki Piątek - dziań ukrzyżowaniaWielki Piątek - dziań ukrzyżowania

Wizja Ukrzyżowania według objawień Marii ValtortyWizja Ukrzyżowania według objawień Marii Valtorty

Gdyby Judasz rzucił się do stóp Matki...Gdyby Judasz rzucił się do stóp Matki...

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej