Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zapomniana cnota

     Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: Ustąp temu miejsca; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: Przyjacielu, przesiądź się wyżej; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych. (Łk 14,1.7-14)

     Zaślubili się przed 30 laty, wychowali dzieci. Nuda wtargnęła w ich życie, przestali ze sobą rozmawiać. Każde z nich zaczęło budować swój własny świat. Oddalili się od siebie i w końcu rozeszli.

     Aktywny ksiądz wypalił się w czwartej parani. Przestał się pasjonować duszpasterstwem, czuł się niezrozumiany przez przełożonych, a lepszy od innych księży. I przyszła pokusa odejścia z kapłaństwa.

     Jest taka zapomniana w dzisiejszym świecie cnota: pokora. Pokora wobec własnego powołania, wobec drugiego człowieka. Pan Jezus zauważył, jak na uczcie w domu pewnego faryzeusza zaproszeni goście wybierali sobie najlepsze miejsca. Szukali w ten sposób własnej wielkości, mniemając, że miejsce, które zajmą, doda im powagi i znaczenia.

     Przeciwieństwem pokory jest pycha, a jej nieodłączne dzieci to próżność i chora ambicja. To one każą nam szukać własnej wielkości przez porównywanie się z innymi, zazdrość i lekceważenie bliźniego. Przechwalamy się tym, co posiadamy: samochodem, pieniędzmi, ubiorem. Napompowani własną wielkością, przestajemy widzieć drugiego człowieka, cieszyć się nim, przeżywać z nim wspólnotę. Próżny człowiek nosi zawsze w sercu lustro, w którym się przegląda i nikogo poza sobą nie widzi, a jeśli nawet kogoś zauważa, to interesownie. Sprawdza, czy będzie to burmistrz, wójt, ktoś majętny. A może kardynał czy biskup? Sama znajomość z kimś takim wydaje się siódmym niebem. Ale szatan znał samego Boga, a jednak nie ustrzegł się najgorszego grzechu, jakim jest pycha.

     Pan Jezus mówi, by zapraszać na ucztę ubogich, chromych, niewidomych, i tą drogą osiągnąć szczęście. W ten sposób można dostrzec potrzeby drugiego człowieka i nawiązać z nim bezinteresowną więź.

     To właśnie pokora pozwala zachować wewnętrzną prostotę w relacjach ze światem i z bliźnim, a przez to z Bogiem. Dzięki pokorze dostrzega się wartości, które stanowią o ludzkiej godności, o głębi relacji małżeńskiej - przez docenienie wierności i szczerości. Ęokora może mi pomóc zobaczyć wielkość moich przyrzeczeń kapłańskich, mojego powołania. Pozwala zachować trzeźwe spojrzenie wobec świata, który dzisiaj raczej używa człowieka, a używszy porzuca go, ograbionego z ludzkiej godności.

     Zapomniana cnota - a jakże poszukiwana.

ks. Robert Furman

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 29 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:
 joaa: 07.09.2010, 09:15
 PANIE NAUCZ MNIE POKORY JESLI TO MA URATOWAC NASZA RODZINE A MĘZOWI POMOZ WYJSC Z NALOGOW DZIECIO ZROZUMIEC -DLACZEGO????
(1)


Autor

Treść

Nowości

Akt strzelisty w chorobieAkt strzelisty w chorobie

Akt żaluAkt żalu

Maryja - zwierciadło czystościMaryja - zwierciadło czystości

Św. Józef - opiekun ZbawicielaŚw. Józef - opiekun Zbawiciela

Nieczystość jest zawsze związana z biedą i bólemNieczystość jest zawsze związana z biedą i bólem

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej