Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Słodkie jarzmo

     W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie. (Mt 11,25-30)

     W wierze, jak i w miłości, nie wszystko da się racjonalnie wytłumaczyć. Człowiekowi niewierzącemu trudno zrozumieć wierzących, podobnie jak komuś, kto sam tego nie przeżył, trudno zrozumieć zakochanych. Wiara i miłość mają własną logikę, niedostępną dla tych, którzy nie wierzą i nie kochają. Równocześnie wiara i miłość potrzebują się nawzajem. Wiara bez miłości jest ciężkim brzemieniem. A miłość bez wiary rodzi poczucie zdrady.

     Na początku o wierze. Nasz intelekt nie znajduje odpowiedzi na wiele pytań, jak choćby na to, kim jest Bóg w swojej najgłębszej istocie, albo na czym polega wieczność. Możemy się tylko otworzyć na dar Objawienia, przyjąć ufnie to, co Bóg chce nam powiedzieć o sobie i o swoim królestwie. Wobec możliwości poznawania Boga, które sprowadza się do przyjęcia daru, wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od cenzusów naukowych. Tylko pewne drogi poznawania i sposoby mówienia o Bogu (np. językiem filozofii) pozostają związane z właściwą formacją intelektualną.

     Dlatego nie każdy głęboko wierzący człowiek może wykładać teologię na uniwersytecie. Ale ewangeliczny prostaczek może być wielkim mistykiem, mającym głębokie doświadczenie nadprzyrodzoności. I co z tego, że nie będzie potrafił zobiektywizować swoich doświadczeń, by mówić o nich w sposób naukowy?

     A miłość? Czym jest jarzmo, które Chrystus poleca wziąć na siebie ludziom utrudzonym i obciążonym? W czasach Chrystusa było ono rodzajem drabiniastej uprzęży, zwykle dla pary zwierząt. Często zresztą łączono w parę zwierzę nienawykłe do jarzma z tym, które było już ujeżdżone, aby młode, zamiast się miotać, naśladowało to bardziej doświadczone i pokorne. Stąd i Jezusowe wezwanie: "uczcie się ode Mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem..."

     Zachętę do wzięcia jarzma, które ma się okazać słodkie i lekkie, bez trudu pojmą ci, którzy naprawdę kochają. Ci, którym zdarza się dla kogoś podejmować trudy, jakich nie podjęliby dla samych siebie: wstawać o świcie, by zrobić śniadanie dla męża i dzieci, szukać dodatkowej pracy, by zafundować najbliższym wspaniałe wakacje, itd., itp.

     Prefacja mszalna przy zawieraniu małżeństw mówi, że Bóg łączy ludzkie serca "słodkim jarzmem miłości". Podobnie, gdy jarzmo miłości połączy ludzkie serce z sercem Boskim, życie zgodne z wiarą nie będzie ciężarem. Wtedy zrozumiemy, dlaczego Jezusowe jarzmo jest słodkie, lekkie i daje pokrzepienie utrudzonym.

ks. Henryk Zieiiński

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 lipca 2011


   

Wasze komentarze:
 mkrzworzeka@technicqll.pl: 17.06.2017, 09:58
 Pan Jezus mówi o swoim jarzmie w kontraście zaufania Bogu. Nie moją lecz Twoja wola się stanie. Jarzmo które zakłada się na szyje zwierząt jest po to żeby nimi kierować za pomocą lejców. Iść przez życie zlonczony z Jezusem Chrystusem jarzmem to uznać Boga Ojca za Właściciela swijego życia - Ufając Mu że życie ma sens. A sensem jest Miłość. Ale czym fizycznie jest jarzmo Chrystusa i jak samemu można go włożyć sobie na szyje. Jak pozwolić Bogu kierować. Jak rozpoznać Jego Wolę. Czy może jest to modlitwa w ciszy - kontemplacja Miłości Boga?
 Ewa: 21.06.2012, 10:45
 Pan za pomocą jarzma przeprowadza nas Swoją Drogą Łaski po tym świecie i wtedy najmniej cierpimy, wtedy nasze życie jest w pełni. Jego jarzmo jest słodkie. Jego Droga Łaski jest cudowna, ale nie jest luzacka. Najwyższy czas żeby chrześcijanie odkryli tę Drogę, a nie szarpali się po drogach tego świata... Jest niewiele nauki na ten temat, ale kto Pana poprosi o tę Drogę Pan go wprowadzi. I będzie na tej Drodze Radości niezależnie gdzie mu przyjdzie żyć.
 g: 24.10.2011, 06:46
 Chodzi o to, żeby zakochać się w naszym słodkim Panu. I tyle.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Akt strzelisty w chorobieAkt strzelisty w chorobie

Akt żaluAkt żalu

Maryja - zwierciadło czystościMaryja - zwierciadło czystości

Św. Józef - opiekun ZbawicielaŚw. Józef - opiekun Zbawiciela

Nieczystość jest zawsze związana z biedą i bólemNieczystość jest zawsze związana z biedą i bólem

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej