Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Poza winnicą

     Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu: Posłuchajcie innej przypowieści! Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna. Lecz rolnicy zobaczywszy syna mówili do siebie: To jest dziedzic; chodźcie zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc właściciel winnicy przyjdzie, co uczyni z owymi rolnikami? Rzekli Mu: Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze. Jezus im rzekł: Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: Właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach. Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. (Mt 21,33-43)

     Właściciele galilejskich winnic często pochodzili spoza Palestyny. Na podstawie specjalnej umowy zostawiali winnice pod opieką dzierżawców, spodziewając się należnych sobie plonów. Dzisiejsza przypowieść ma bardzo czytelne przesłanie, jeżeli weźmiemy pod uwagę znane ze Starego Testamentu analogie: właściciel winnicy - Bóg, winnica - naród wybrany (Iz 5, 1-7). Arcykapłani i faryzeusze rozumieją, o czym Jezus mówi, wiedzą, że mówi o Izraelu. Znają historię narodu, który został wybrany i poświęcony na służbę Bogu. Mają świadomość, że Bóg nie zrażał się oporem Izraela, lecz cierpliwie i wytrwale wysyłał do niego proroków. Jednak Izrael ciągle wydaje "cierpkie jagody". Bóg decyduje się poświęcić nawet swojego Syna, aby uratować winnicę - swój lud. Posyła Syna, który jednak nie zostaje przyjęty. Zostaje odrzucony. Dzierżawcy pragną przywłaszczyć sobie Jego dziedzictwo. Nie chcą takiego zbawienia, jakie przedstawia Jezus. Chcą zawłaszczyć Boże zbawienie. To oni będą decydować o sposobie i formie wywiązywania się z zawartej umowy.

     Przywódcy jerozolimscy nie rozumieją głównej myśli przypowieści: że Bóg pozbędzie się fałszywych przywódców i przekaże odpowiedzialność w ręce tych, którzy będą uczyć i wpajać wierność przymierzu. Zmartwychwstanie tego, którego oni odrzucą i zabiją, będzie punktem zwrotnym - królestwo zostanie zabrane przewrotnym rolnikom, a oddane ludziom, którzy spowodują, że królestwo wyda owoce. Odpowiedzialność za królestwo zostanie przeniesiona na wiernych, zgodnie z obietnicą w Iz 55, 3-5, i będą oni nazwani "kapłanami Pana (...) sługami naszego Boga" (por. Iz 61, 6; 66, 21).

     Odrzucenie Jezusa doprowadzi wielu do zguby. On jest kamieniem węgielnym, który podtrzymuje i scala budowlę - lud Boży. Bo "Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze Mnie" (J 14, 6) - powie Zbawiciel. Odrzucenie go jest skazaniem budowli na ruinę, postawieniem siebie w sytuacji realnego niebezpieczeństwa utraty zbawienia.

     Dziś nie tylko niewierzący, ale nawet niektórzy katolicy czują się zagrożeni formą zbawienia, jaką proponuje Zbawiciel w swoim Kościele i poprzez Kościół. Mówią: Jezus - tak, Kościół - nie. Odrzucają Kościół i demonstracyj* t nie od niego odchodzą. Nie dostrzegają, że odrzucając Kościół odrzucają Chrystusa, który się z nim utożsamia. Czy można wydać duchowy plon, będąc dzikim krzewem, który rośnie poza winnicą Pańską?

ks. Zbigniew Płochocki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 2 października 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego PallottiegoModlitwa do św. Wincentego Pallottiego

Litania do św. Wincentego PallottiegoLitania do św. Wincentego Pallottiego

Ster życia, czyli o formacji sumieniaSter życia, czyli o formacji sumienia

U progu rajuU progu raju

O cokolwiek poprosisz...O cokolwiek poprosisz...

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej