Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jezus jest "drogą" i wzorem dla ludzkiego życia

Najważniejsze dla każdego z nas jest życie. I to niezależnie od tego, czy jesteśmy przekonani, że naszym życiem możemy swobodnie kierować, czy też mamy wrażenie, że to ono jakość kieruje nami, bo musimy się ciągle dostosowywać do tego, co daje nam los, na co pozwala nam zdrowie, co ludzie pozwalają nam w życiu robić. Czasem ta nasza zależność od życia tak nas przytłacza, że nie czujemy się wolni w naszych wyborach, wydaje się nam, że w ogóle nie mamy wpływu na nasze życie. A jednak zarówno ci, którzy są przekonani, że kierują swoim życiem, jak i ci, co żyją przytłoczeni ograniczeniami losu, chcieliby być szczęśliwi. Wszyscy więc chcieliby wiedzieć, jak żyć, aby osiągnąć pełnię życia godną naszego człowieczeństwa.

* * *

Od niepamiętnych czasów życie przyrównuje się do drogi. Porównanie to ma sens niezależnie od tego, czy wiemy skąd i kiedy wyszliśmy, co czeka nas u kresu drogi, czy w ogóle o tym nie myślimy. Czy wierzymy, że Bóg z miłości powołał nas do istnienia, postawił nas na tej drodze, abyśmy nią do Niego powrócili, czy też wciąż mamy co do tego wątpliwości? Idąc drogą naszego życia naśladujemy innych. Nasz rytm dnia, język, posiłki, stroje, przeżycia duchowe - to wszystko jest jakimś naśladownictwem innych. Nawet jeśli się buntujemy i nie chcemy naśladować ludzi z najbliższego otoczenia, rodziców, nauczycieli, środowiska, które nas formuje, dzieje się to dlatego, że pragniemy pójść za innymi wzorami, lepszymi, doskonalszymi, jak nam się wydaje.

Chrystus jest drogą, prawdą i życiem

Niekiedy rodzi się w nas pytanie, czy droga naszego życia jest właściwa? Czy właściwy jest model, jaki przyjęliśmy za własny? I tu Bóg wychodzi nam naprzeciw. Staje się człowiekiem także po to, aby pokazać nam wzór życia. On jest "drogą". Taką drogą, jaką On szedł, powinien iść człowiek. Kiedy więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, spróbujmy porównać nasze życie z Jego życiem, naszą otwartość wobec ludzi z Jego nieustanną troską o wszystkich, nasz stosunek do tych, co nam źle życzą, do Jego postawy wobec tych, którzy postanowili Go zgładzić. Kluczowe dla nas jest to, byśmy chcieli być do Niego podobni.

On zmierza ku Ojcu i przypomina nam, że także nasze życie winno być ukierunkowane ku Bogu, który czeka na nas u kresu naszej drogi. A jeśli tak jest, to nie są ważne różne ograniczenia, jakie niesie nam codzienność. On nas zachęca, byśmy za Nim powtarzali, gdy staniemy wobec cierpienia: "Oddal ode mnie ten kielich!" Ale obyśmy byli zdolni także dodać: "Jeśli jest on konieczny, niech się dzieje Twoja wola". A gdy opuszczą nas lub krzywdzą ludzie, nauczmy się od Niego modlitwy: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią!" Kiedy los nas przytłoczy i poczujemy się prawie tak unieruchomieni, jak On na krzyżu, spróbujmy zachować do końca wolność decyzji: "Ojcze, w ręce Twoje oddaję (ja oddaję) moje życie!"

Jezus jest więc "drogą", wzorem dla ludzkiego życia. Dlatego wybierajmy Go z całą świadomością jako towarzysza naszej życiowej drogi. Wybierajmy Go odpowiadając na Jego inicjatywę, bo to On wybrał nas pierwszy, bo to On nas szukał i znalazł, skoro usłyszeliśmy Jego głos, dowiedzieliśmy się czegoś o Nim, poznaliśmy jakąś cząstkę przyniesionej przez Niego Dobrej Nowiny. Znalazł nas, aby zaprowadzić do Ojca.

* * *

Prawdy potrzebujemy nie tylko dla zaspokojenia ciekawości. Potrzebujemy jej dla życia. Jeśli pragniemy żyć szczęśliwie, osiągnąć pełnię naszego człowieczeństwa, to nie może być nam obojętne, kim jesteśmy, skąd wyszliśmy i dokąd zdążamy. Takie pytania zadajemy sobie wszyscy. Słyszymy na nie różne odpowiedzi. Także sami próbujemy jakieś odpowiedzi sformułować. Bóg i tu wychodzi nam naprzeciw. Chrystus przynosi odpowiedzi na najważniejsze pytania ludzi. Wpatrując się w Niego odkrywamy, że jest Bóg, który stworzył człowieka i świat, że Bóg zbawia człowieka. W Jezusie odkrywamy, że Bóg jest dobry, że jest miłością, że Bogu zależy na każdym człowieku, że Bóg pragnie szczęścia dla każdego z nas, pragnie tego szczęścia tak bardzo, że aż się upokarza, chcąc nas przekonać, byśmy zechcieli o nasze prawdziwe szczęście zadbać.

Chrystus mówi nam, kim jest człowiek i jak powinien korzystać z danej mu wolności. Mówi nam prawdę o nas. Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie w najmocniejszy sposób głoszą prawdę o Bogu i o człowieku, o Bogu zbawiającym i o człowieku, którego czeka zmartwychwstanie. On więc jest Prawdą.

Nie zamierza jednak odpowiadać na wszystkie pytania, jakie stawia nasza ciekawość. Pozwala, byśmy sami odkrywali szczegółowe prawa i prawdy dotyczące człowieka i świata. Jednak jako Prawda i głosiciel Prawdy stwarza okazję, abyśmy wszystkie nasze odkrycia mogli sprawdzić, czy zgodne są z tą Prawdą, jaką On jest i jaką On głosi. Pozwala nam zatem zauważać nasze pomyłki. Jeśli nasze odkrycia nie zgadzają się z Jego prawdą, winniśmy poszukiwać dalej, aby zbliżać się do Prawdy. Nie możemy oczekiwać, że odpowie nam na wszystkie pytania wynikające z naszej ciekawości, ale trzeba nam pamiętać, że nasze ujęcia prawdy powinny być zgodne z tym, co On mówi o Bogu i o człowieku.

* * *

Nie potrafimy powiedzieć, czym jest życie samo w sobie. Chrystus wskazuje jednak, że przez wiarę w Niego w każdym z nas dokonuje się nowe narodzenie, zaczyna się nowe życie, zespolone z wszystkimi procesami życia cielesnego, psychicznego i duchowego. Rodzi się nowy człowiek. Dzięki temu, że Jezusa obieramy sobie za wzór życia, że obieramy Go za przyjaciela i towarzysza naszej drogi, rodzi się w nas nowe życie, które nigdy się już nie skończy, ale trwać będzie wiecznie.

Powiedział nawet coś więcej. To On razem z Ojcem i z Duchem Świętym będzie w nas żył, będzie w nas mieszkał. Jesteśmy więc w stanie przeżyć już tu na ziemi początek tej przyjaźni i wspólnotę, która trwać będzie wiecznie. A dzięki tej przyjaźni jesteśmy zdolni wybierać to, co dobre, co prawdziwe. Jesteśmy zdolni do miłości, do takiej troski o drugiego człowieka, która czasem każe zapomnieć o sobie. Jesteśmy zdolni przebudować ten świat. I może się to nam udać, jeżeli zgodzimy się na to, że On jest naszą drogą, prawdą i życiem.

O. Paulin Sotowski


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Stefana IModlitwa do św. Stefana I

Modlitwa do św. RochaModlitwa do św. Rocha

Litania do św. RochaLitania do św. Rocha

Blady, chudy... anemik?Blady, chudy... anemik?

Modląc się nogami czyli o pieszych pielgrzymkachModląc się nogami czyli o pieszych pielgrzymkach

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej